Նոր դիմագիծ, նոր սպառազինություն, նոր հանդերձանք. ավարտվել են զորահանդեսի նախապատրաստական աշխատանքները
Երևանի Հանրապետության հրապարակում մայիսի 28-ին կայանալիք զորահանդեսի նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտվել են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակած տեսանյութի միջոցով։
«Ավարտեցինք զորահանդեսի նախապատրաստության վերջին աշխատանքները։ Մայիսի 28-ին 9։30–ից բոլորիդ սպասում ենք Հանրապետության հրապարակում․ եկեք և վայելեք Հայաստանի Հանրապետության նոր բանակը՝ նոր դիմագծով, նոր սպառազինությամբ, նոր հանդերձանքով»,– նշել է նախարարը։

Final rehearsals completed for Republic Day military parade in Yerevan
Preparations for the highly anticipated military parade scheduled for Republic Day on May 28 in central Yerevan were completed on Wednesday, with the Defense Ministry vowing to showcase reformed armed forces to the public.
“We have completed the final preparations for the parade,” Minister of Defense Suren Papikyan said in Yerevan’s central square, as the military orchestra rehearsed for the event.
“On May 28, starting at 9:30, we are expecting everyone at Republic Square. Come and [witness] Armenia’s new army—with a new appearance, new armament, and new uniforms,” the minister said in a video message.