Հայկական համ, որը գրավեց Եվրոպան. հայտնի մեղրով տորթի՝ «Մառլենկա»-ի հաջողության ճանապարհը
Հաջողությունը ծնվում է համառությունից և չհանձնվելուց. հենց  այս բանաձևով էլ առաջնորդվել է Չեխիայում բնակվող հայ գործարար Գևորգ Ավետիսյանը՝ հիմք դնելով Եվրոպայում հայտնի «Մառլենկա» մեղրով տորթի արտադրությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս օրերին Գևորգ Ավետիսյանը Հայաստանում էր՝ «Կրթվելը նորաձև է» շարժման շրջանակում կիսվելու հաջողության իր բանաձևով:
«Երբ տեղափոխվեցինք Չեխիա, ես չգիտեի՝ ինչ գործ սկսեմ։ Մասնագիտությամբ դիզայներ եմ, բայց հասկացա՝ այնտեղ չեմ կարող աշխատել իմ մասնագիտությամբ. ո՛չ լեզու գիտեի, ո՛չ էլ գումար ունեի բիզնես սկսելու համար։ Մտածեցինք տորթի արտադրություն սկսել, միգուցե, այնտեղ հավանեն։ Այդպես էլ սկսվեց։ Թխեցինք տորթը և սկզբում նույնիսկ տուփի մեջ չէինք դնում, թղթով փաթաթած էինք տանում։ Առաջին պատվիրատուին անվճար տվեցի: Սկզբում օրական մեկ պատվեր էր լինում, հետո՝ երկու, երեք և այդպես շարունակ։
Իսկ ամենակարևոր պահն այն էր, երբ մի սրճարան միանգամից տասը տորթ պատվիրեց։ Այդ տասը տորթը դարձավ մեր գործի սկիզբը։ Եթե այդ պատվերը չլիներ, ես արդեն պատրաստվում էի փակել ամեն ինչ»,- ասաց ընկերության հիմնադիրը:
Ավետիսյանը մշտապես նշում է, որ այս բարդ ճանապարհին իրեն նաև օգնել է Աստծո հանդեպ մեծ հավատը: Ամիսներ շարունակ առանց շահույթի փորձել է հանրահայտ մեղրով տորթը ներկայացնել քմահաճ եվրոպացիներին ու բազմաթիվ մերժումներից հետո, երբ որոշել է հանձնվել, ամեն ինչ փոխվել է դեպի դրականը:
«Մեր տորթը մի քիչ տարբերվում է մյուս մեղրով տորթերից։ Բոլորն անում էին նույն կերպ՝ մանր փշուրներով պատում էին, բայց մենք ավելի մեծ փաթիլներով էինք ծածկում, դրա շնորհիվ այն փափուկ էր։ Մեր կրեմն էլ այլ էր, ոչ թե սովորական փոշուց պատրաստված։ Մյուս մեղրով տորթերը մեկ շաբաթից ավել սառնարանում չեն մնում, իսկ մերը երեք ամիս կարող է պահպանվել սենյակային պայմաններում, ինը ամիս՝ սառնարանում՝ առանց քիմիական հավելումների։ Մեր կարևոր բաղադրիչը մեղրն է։ Բայց այստեղ ամենակարևորն այն է, որ մեղրի որակը բարձր լինի»,-ընդգծեց նա:
Շատ հետաքրքիր է նաև տորթի անվան ընտրությունը. այն կրում է հիմնադրի դստեր անունը:
«Արդեն մոտ 1-2 ամիս կար, ինչ տորթի արտադրությունը սկսել էինք, բայց այն անուն չուներ, պարզապես մեղրով տորթ էր։ Այդ ընթացքում ծնվեց աղջիկս։ Մեր ընտանիքում արդեն Մառլենա անունը կար՝ մայրիկիս անունն էր, իսկ երեխային Մառլենկա կոչեցինք։ Հետո մտածեցինք՝ ինչո՞ւ այդ անունը չդնենք նաև տորթի վրա։ Անունը լավ հնչեց, կարծես, Աստծո օրհնությամբ էլ հաջողություն բերեց»,- ասաց նա։
Գործարարը նաև Հայաստանում նախագծեր իրականցվելու նպատակներ ունի. արդեն ունի գործընկեր, որը հանրահայտ տորթը հասանելի է դարձրել նաև հայ սպառողին:
«Եթե Հայաստանում ևս երկու տարի պահանջարկը բարձր մնա, մենք պատրաստ ենք այստեղ արտադրություն բացել։ Այդ դեպքում գինը երեք անգամ կնվազի՝ առանց չափազանցության։ Տեղում արտադրելու դեպքում գինը շատ ավելի մատչելի կլինի, իսկ հետո հեշտ կլինի նաև արտահանումը՝ դեպի Իրան, Թուրքիա և Ռուսաստան»,- նշեց Գևորգ Ավետիսյանը:
Գործարարն ընդգծեց՝ ինչ-որ բան սկսելու պարագայում պետք է համառորեն պայքարել ու չհանձնվել, նույնիսկ ամենաանհուսալի պահերից միշտ կա ելք: Իսկ «Կրթվելը նորաձև է» նախաձեռնությունն, ըստ Ավետիսյանի,   լավ հնարավորություն էր հայրենիքում իր փորձով կիսվելու և ինչ-որ մեկի համար  մոտիվացիայի աղբյուր դառնալու համար:

Армянский вкус, покоривший Европу: путь к успеху знаменитого медового торта «Марленка»
Успех рождается из упорства и нежелания сдаваться. Именно этой формулой руководствовался проживающий в Чехии армянский бизнесмен Геворг Аветисян, закладывая основу производства знаменитого медового торта «Марленка» в Европе.
Как сообщает Арменпресс, Геворг Аветисян в эти дни находился в Армении, чтобы поделиться своей формулой успеха в рамках движения «Образование – это модно».
«Когда мы переехали в Чехию, я не знал, какой бизнес открыть. Я дизайнер по профессии, но понял, что не смогу работать там по специальности. Я не знал языка, да и денег на старт бизнеса не было. Мы думали открыть производство тортов, может быть, там это понравится. Так всё и началось. Мы испекли торт и сначала даже не положили его в коробку, а завернули в бумагу. Первому клиенту я отдал его бесплатно. Сначала был один заказ в день, потом два, три и так далее.
А самый важный момент был, когда одно кафе заказало сразу десять тортов. Эти десять тортов и стали началом нашего бизнеса. Если бы не этот заказ, я бы уже собрался всё закрыть», — рассказал основатель компании.
Аветисян всегда отмечает, что его огромная вера в Бога также помогала ему на этом нелёгком пути. Месяцами он безуспешно пытался познакомить капризных европейцев со знаменитым медовым тортом, и после многочисленных отказов, когда он уже решил сдаться, всё изменилось к лучшему.
«Наш торт немного отличается от других медовых тортов. Все делали его одинаково, покрывали мелкой крошкой.  Мы же покрывали его более крупной крошкой, благодаря чему он был нежным. Наш крем тоже был другим, не из обычной пудры. Другие медовые торты хранятся в холодильнике не больше недели, а наши могут храниться три месяца при комнатной температуре и девять месяцев в холодильнике, без химических добавок. Наш главный ингредиент — мёд. Но самое главное здесь — высокое качество мёда», — подчеркнул он.
Выбор названия торта тоже очень интересен: он носит имя дочери основателя.
«Прошло уже около 1-2 месяцев с тех пор, как мы начали производить торт, но у него ещё не было названия, это был просто медовый торт. В это время родилась моя дочь. В нашей семье уже было имя Марлена – так звали мою маму, и мы назвали ребёнка Марленкой. Тогда мы подумали, почему бы не дать это имя и торту. Имя звучало хорошо, похоже, с Божьего благословения оно принесло успех», – сказал он.
У бизнесмена также есть планы по реализации проектов в Армении: у него уже есть партнёр, который сделал знаменитый торт доступным для армянского потребителя.
«Если спрос в Армении сохранится на высоком уровне ещё два года, мы готовы открыть здесь производство. В этом случае цена снизится, без преувеличения, в три раза. Если производить торт на месте, цена будет гораздо доступнее, и тогда его будет легче экспортировать в Иран, Турцию и Россию», – сказал Геворг Аветисян.
Бизнесмен подчеркнул, что, начав что-то, нужно упорно бороться и не сдаваться, ведь даже в самые безнадежные моменты всегда есть выход. И инициатива «Образование – это модно», по словам Аветисяна, стала хорошей возможностью поделиться своим опытом на родине и стать для кого-то источником мотивации.