Նախարարությունը դադարեցրել է շուրջ 21 ընդերքօգտագործման իրավունք
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը կարևորում է Հայաստանում ընդերքօգտագործումը` բացառապես բնապահպանական բարձր չափանիշների պահպանմամբ: Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը 2019-ի վերջին 6 ամիսների ընթացքում դադարեցրել է ընդերքօգտագործման 21 իրավունք:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին իր տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսում հայտնեց նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Մեր նախարարության կողմից 2019-ին գրավոր զգուշացում է տրվել շուրջ 204 կազմակերպությունների, որոնց արդյունքում այս պահի դրությամբ շուրջ 501 մլն դրամ ապառք է վճարվել ՀՀ բյուջե: Խոսքը տարիներով կուտակված ապառքների մասին է: Եվ թվով 31 կազմակերպության նկատմամբ չվճարելու և այլ պատճառներով սահմանված կարգով ընթանում են իրավունքների կասեցման վարույթներ: Ես չեմ ուզում ընկալումն այնպիսին լինի, թե ՀՀ կառավարությունը պայքարում է ընդերքօգտագործողների դեմ, բայց Հայաստանում ընդերքօգտագործումը լինելու է բնապահպանության բարձր չափանիշների ներքո, միևնույն ժամանակ դա այն կարևոր ուղղություններից մեկն է, որն այսօր ՀՀ-ում մեծ ֆինանսական միջոցներ է ապահովում մեր բյուջեի համար: Այս տարի վերջին 6 ամիսներին մեր նախարարության կողմից դադարեցվել է շուրջ 21 ընդերքօգտագործման իրավունք»,-ասաց Պապիկյանը:
Նախարարը վստահեցրեց, որ ընդերքօգտագործման ուղղությամբ հսկայական աշխատանք է կատարվել: Պապիկյանը նաև նշեց, որ ընդերքօրգտագործողները մեծ հարկատուների ցանկում առաջնայիններից են:

Министерство приостановило около 21 права на недропользование
Правительство признает использование недр Армении лишь при соблюдении высоких экологических стандартов. Министерство территориального управления и инфраструктур в течение последних 6 месяцев 2019 года приостановило 21 право на недропользование.
Как передает Арменпресс, об этом на своей итоговой пресс-конференции сказал министр Сурен Папикян.
“Нашим министерством в 2019 году было дано письменное предупреждение около 204 организациям, в результате чего на данный момент в бюджет Армении было выплачено около 501 млн драмов. Речь идет о задолженностях, накопленных годами. По причине неуплаты и по другим причинам в отношении 31 организации в установленном порядке ведутся производства по пресечению прав. Я не говорю, что правительство Армении борется против недропользования, но оно в Армении должно соответствовать высоким экологическим стандартам, в то же время это одно из тех важных направлений, которое обеспечивает Армении большие финансовые притоки в бюджет. В этом году за последние 6 месяцев наше министерство приостановило около 21 права на недропользование”, - сказал Папикян.
Министр заверил, что в сфере недропользования проделана огромная работа. Папикян также отметил, что недропользователи являются одними из первых в списке крупных налогоплательщиков.