Աթեշյանը, չսպասելով պատրիարքի ընտրության վերջնական արդյունքներին, շնորհավորել է Մաշալյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսի Հայոց պատրիարքարանի Կրոնական ժողովի ատենապետ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը դեկտեմբերի 11-ի առավոտյան մեկնարկած պատրիարքի ընտրության ընթացքում, չսպասելով վերջնական արդյունքներին, արդեն շնորհավորել է պատրիարքական տեղապահ Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանին՝ հաղթանակի կապակցությամբ:
«Ազգային պատգամաւորական ժողովը այսօր կ՚ընտրէ Պոլսոյ Պատրիարքական Աթոռի 85-րդ գահակալը։ Շաբաթավերջի քուէարկութեան արդիւնքին հետ ուղիղ համեմատութեամբ գահ կը բարձրանայ Բարձր. Տ. Սահակ Ս. Եպսկ. Մաշալեան, որ վերջին շրջանին կը վարէր տեղապահի պաշտօն եւ այժմ արդէն կը ստանձնէ մեր նուիրապետական ու սուրբ Աթոռին ղեկը։ Այսու կու գանք անկեղծօրէն շնորհաւորել նորընտիր պատրիարքը, որուն կը մաղթենք յաջողութիւններ։
Որպէս Պոլսոյ Աթոռի հոգեւորականաց դասու երիցագոյն անդամը՝ կը մաղթենք, թէ այս նոր շրջանին թրքահայ ազգային-եկեղեցական կեանքէն ներս վերահաստատուի միասնականութիւնն ու եղբայրութիւնը։ Մեր աղօթքն է, որ այս դարաւոր Պատրիարքական Աթոռին առջեւ բացուի ծաղկուն նոր շրջան մը եւ անոր առաքելութիւնը արգասաւորուի նոր ձեռքբերումներով՝ ի պայծառութիւն մեր սուրբ Եկեղեցւոյ եւ ի շահ մերազն ժողովուրդին։
Տէրը անսասան պահէ Պոլսոյ Հայոց Պատրիարքութիւնը եւ իր Սուրբ Հոգին անպակաս ընէ մերազն հաւատացեալ ժողովուրդի վրայէն»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը:
Պատրիարքարանում ընտրությանը մասնակցում են համայնքի կողմից ընտրված աշխարհիկ 102 պատվիրակները և ընդհանուր կրոնական ժողովի կողմից ընտրված 17 հոգևոր պատվիրակները։ Դեկտեմբերի 8-ին ընտրված պատվիրակներից 89-ը Մաշալյանի կողմնակիցներն էին, 12-ը՝ Աթեշյանի:
Դեկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 17:00-ին, Սբ Աստվածածին Մայր տաճարում նորընտիր պատրիարքը կհանդիպի հավատավորներին:

Атешян, не дожидаясь окончательных результатов выборов патриарха, поздравил Машаляна
Председатель Религиозного собрания Армянской патриархии Константинополя архиепископ Арам Атешян во время выборов патриарха, начавшихся утром 11 декабря, не дожидаясь окончательных результатов, уже поздравил с победой местоблюстителя патриарха епископа Саака Машаляна.
“Сегодня Национальное парламентское собрание избирает 85-го правителя Константинопольского патриархата. По итогам голосования в конце недели, в прямом сравнении, на престол поднимется епископ Саак Машалян, который в последний период занимал пост местоблюстителя и сейчас уже возлагает на себя руководство нашим священным и преданным Престолом. Поэтому искренне поздравим новоизбранного Патриарха и пожелаем ему успехов.
Как высокопоставленный член Константинопольского Престола, желаем, чтобы в этот новый период Армянская национально-церковная жизнь вновь обрела единство и братство. Возносим нашу молитву, чтобы перед этим вековым Патриаршим Престолом открылся новый расцвет и его миссия была бы плодотворна новыми достижениями - во славу нашей Святой Церкви и во благо нашего народа.
Как сообщает Арменпресс, архиепископ Арам Атешян отметил, что армянский патриарх Константинопольский и Его Святой Дух непоколебимы в отношении нашего верующего народа.
В выборах в патриархии участвуют 102 светских делегата, избранных общиной, и 17 духовных делегатов, избранных общим религиозным собранием. 89 из избранных 8 декабря делегатов были сторонниками Машаляна, 12 - сторонниками Атешяна.
11 декабря в 17:00 в Кафедральном соборе Св. Богородицы новоизбранный патриарх встретится с верующими.