ՀԲ խումբն աջակցելու է ներդրումների ներգրավմանը և կին ձեռնարկատերերի հզորացմանը Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկի խումբը` Միացյալ Թագավորության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» աջակցությամբ, Հայաստանում սկսում է նոր խորհրդատվական ծրագիր, որը կօգնի ՀՀ կառավարությանը իրականացնելու բարեփոխումներ, ներգրավել օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ (ՕՈՒՆ) և զարգացնել կանանց ձեռներեցությունը՝ երկրում գործարարության աճը և աշխատատեղերի ստեղծումը խթանելու նպատակով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀԲ խմբի մեջ մտնող Միջազգայինֆինանսականկորպորացիայից։
«2008 թվականից ի վեր ՕՈՒՆ-ների ներգրավումը Հայաստանում դարձել է մարտահրավեր` համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի և երկրի հիմնական առևտրային գործընկեր հանդիսացող Ռուսաստանի տնտեսական ճգնաժամի, ինչպես նաև օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ խնդիրների պատճառով:
Հայաստանը դիմակայում է նաև ձեռնարկատիրության ոլորտում կանանց ու տղամարդկանց միջև անհավասարություններ` հանգեցնելով ավելի ցածր տնտեսական արդյունքի, որը համարժեք է համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 14 տոկոսին:
«Տնտեսական աճը և կանանց տնտեսական հզորացումը Հայաստանում» երկամյա ծրագիրը կիրականացվի Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կողմից (ՄՖԿ): Ծրագիրը կաշխատի երկու ուղղություններով. այն խորհրդատվություն կտրամադրի կառավարությանը ՕՈՒՆ-ների ներգրավման ոլորտում` ներդրումների նպատակային խրախուսման ու ներդրողների վստահության բարձրացման գործիքակազմի միջոցով: Ծրագիրը կօգնի նաև բարելավել կին ձեռնարկատերերի տնտեսական արդյունքները` բարելավելով նրանց գործարար կարողությունները և գործարար ցանցերի հասանելիությունը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ասաց․ «Ես շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանում խորհրդատվական ծրագրի մեկնարկի առիթով։ Մենք գնահատում ենք մեր միջազգային գործընկերների աջակցությունն այնպիսի կարևորագույն ոլորտներում, ինչպիսիք են գործարար միջավայրի բարելավումը, ներդրումների խթանումը, որտեղ խորհրդատվական ջանքերը կօգնեն մեզ ձևավորել ՀՀ կառավարության բարեփոխումների օրակարգը։ Մենք շարունակելու ենք բարեփոխումների գործընթացը՝ նոր հնարավորություններ ստեղծելու Հայաստանում մասնավոր հատվածի զարգացման համար»:
Հայաստանում Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար, դեսպան Դեյվիդ Մորանն ասաց․ «Միացյալ Թագավորությունն ուրախ է աջակցելու այս ծրագրին բրիտանական կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» միջոցով։ Այն կօգնի Հայաստանի կառավարությանը բարելավել բիզնեսի համար բարենպաստ միջավայրը և խրախուսել ներդրումները ՝ տնտեսական աճը խթանելու նպատակով։ Հատկապես կարևոր է շեշտադրումը կանանց տնտեսական հզորացման վրա. նպատակ, որն ընկած է բրիտանական կառավարության՝ զարգացման մոտեցման հիմքում»:
ՄՖԿ-ի խորհրդատվությունը կնպաստի բարձր ներուժ ունեցող ոլորտների աճին, այդ թվում` ՕՈՒՆ-ների նպատակային խթանման համար խոստումնալից ոլորտների բացահայտման միջոցով: Ծրագիրը կօգնի բարելավել համապատասխան իրավակարգավորումները: Այն նաև կօգնի ՀՀ կառավարությանը բացահայտել ընտրված ապրանքների արտահանման ներուժը: Գործարար միջավայրի բարեփոխումներից կին ձեռնարկատերերի օգտվելու հնարավորությունն ապահովելու նպատակով` ծրագիրը կօգնի վերլուծել գործարարությամբ զբաղվող կանանց հիմնական խոչընդոտները և զարգացնել կին ձեռնարկատերերի կարողությունները:
«Մասնավոր հատվածի ավելի բարձր արտադրողականությունը խթանում է տնտեսական աճը և աշխատատեղերի ստեղծումը: Ներդրումային միջավայրի բարեփոխումներն առանցքային են մասնավոր հատվածի զարգացման և կին ձեռնարկատերերի հզորացման համար»,- ասել է ՄՖԿ-ի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ղեկավար Յան Վան Բիլսենը։ - Մենք կաշխատենք Հայաստանի կառավարության հետ օգնելու բարելավել երկրում գործարար միջավայրը, որը հանդիսանում է ավելի մրցունակ ներդրումային միջավայր ունենալու գործում Հայաստանի կառավարությանն աջակցության Համաշխարհային բանկի խմբի ավելի ընդարձակ ջանքի մի մասը»:
Հայաստանը ՄՖԿ անդամ և բաժնետեր դառնալուց ի վեր, ՄՖԿ-ն շուրջ 700 միլիոն ԱՄՆ դոլարի մասնակցություն է ունեցել էներգետիկայի, ֆինանսական հատվածի, գույքային և արդյունաբերության ոլորտներում իրականացվող ծրագրերում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

WB Group to help attract investments and empower women entrepreneurs in Armenia
YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS. The World Bank Group, in partnership with the United Kingdom’s Good Governance Fund, is launching a new advisory program in Armenia to help the government implement reforms, attract foreign direct investment (FDI), and foster female entrepreneurship to spur business growth and job creation, ARMENPRESS was informed from WB member International Financial Corporation.
Since 2008, attracting FDI to Armenia has been challenging due to the global economic crisis, the recession in Russia—the country’s main trading partner—and regulatory and institutional issues. Armenia also faces disparities between women and men in entrepreneurship, reducing economic output to an equivalent of 14 percent of gross domestic product (GDP). The two-year program—titled Economic Growth and the Economic Empowerment of Women in Armenia—will be implemented by IFC, a member of the World Bank Group. The program will work in two directions: it will advise the government on attracting FDI through targeted investment promotion and measures to improve investor confidence; and it will help improve the economic outcomes of women entrepreneurs by improving their business competencies and access to business networks.
Tigran Khachatryan, Armenia's Minister of Economy, said: “I congratulate all of us for the launch of this advisory program in Armenia. We appreciate the support of our international partners in such important areas as the improvement of the business environment and investment promotion, where they can help us formulate the Government’s reform agenda. We are committed to continuing reforms to provide new opportunities for private sector growth in the country.”
Ambassador David Moran, British Chargé d'Affaires to Armenia, said: “The UK is pleased to support this project through our Good Governance Fund. It will help the Armenian Government in its work to improve the enabling environment for business and encourage investment to stimulate economic growth. Particularly important is the focus on the economic empowerment of women—a goal at the heart of the UK’s approach to development.”
IFC’s advice will support the growth of high-potential sectors, including identifying promising sectors for targeted FDI promotion. The project will help strengthen relevant legal and regulatory frameworks and help the government identify export potential for selected products. To ensure that women entrepreneurs can benefit from business environment reforms, the project will also help analyze key constraints for women in business and build capacity of women entrepreneurs. “
Higher private sector productivity boosts growth and job creation. Investment climate reforms are key to encouraging private sector development and empower women entrepreneurs,” said Jan van Bilsen, IFC Regional Manager for the South Caucasus. “We will work with Armenia’s government to help ease doing business here as part of the World Bank Group’s broader effort to help Armenia create a more competitive investment climate.” Since Armenia became an IFC member and shareholder, IFC has supported projects in the country totaling around $700 million, mainly in energy, the financial sector, property, and manufacturing.