Նա արժանի չէր Սպիտակ տան ընդունելությանը. բողոքի ցույց է անցկացվել ընդդեմ Էրդողանի այցի
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նոյեմբերի 13-ին այցելել է Վաշինգտոն, որտեղ նրան Սպիտակ տանն ընդունել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը. քրդական, հունական ու հայկական կառույցները բարձրաձայնել են ընդդեմ այս այցի՝ բողոքի ցույց անցկացնելով Սպիտակ տան մոտ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ամերիկայի ձայնը», Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի այցը Վաշինգտոն ուղեկցվում էր Սպիտակ տան մոտ Լաֆայետի պուրակում բողոքի ցույցով: ԱՄՆ ու Թուրքիայի նախագահների բանակցությունների ողջ ընթացքում հնչում էին կոչեր ընդդեմ Թուրքիայի քաղաքականության, Էրդողանի այցի և նրա ընդունելությանը Սպիտակ տանը:
«Էրդողանին մեծ պատվով են դիմավորել Սպիտակ տանը: Այս մակարդակի ընդունելության պատիվը նա չէր վաստակել և արժանի չէր: Մենք մտահոգված ենք այս առիթով»,- նշել է Հայ Դատի ԱՄՆ հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
«Հիասթափված եմ, որ նման գործչին, ով վերջին տարիներին բազմիցս ոտնահարել է ամերիկյան արժեքները և շահերը, ու պատասխանատու է ամերիկացիներին ծեծի ենթարկելու համար հենց ամերիկյան հողի վրա, արժանացնում են կարմիր գորգին Սպիտակ տանը»,- ասել է հունական Hellenic American Leadership Council (HALC) կազմակերպության գործադիր տնօրեն Էնդի Զեմենիդոսը:
Արամ Համբարյանը կարևորում է բողոքի ցույցի անցկացումը, որը միասնական ուղերձ է ամերիկյան քաղաքական վերնախավին թուրքական քաղաքականության վերանայման համար: Նա վստահ է՝ Թուրքիայի նկատմամբ քաղաքականությունը փոխվում է և մատնանշում հոկտեմբերի 29-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը:
ԱՄՆ նախագահի հետ համատեղ մամլո ասուլիսին այս բանաձևի մասին խոսել է Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը, ով փաստաթուղթը բնութագրել է որպես վիրավորանք թուրք ազգին: Նրա կարծիքով՝ այս բանաձևը վնասում է թուրք-ամերիկյան հարաբերություններին, և նա հույս ունի, որ ԱՄՆ Սենատի անդամները չեն աջակցի այս պահին Սենատում շրջանառվող Հայոց ցեղասպանության մասին նմանատիպ բանաձևը:
Քրդական «Հանուն Ռոջեմի արտակարգ հանձնախմբի» ղեկավար Օսլեմ Գոնարը ևս դատապարտում է Էրդողանի այցը Վաշինգտոն և Սպիտակ տանը նրան պատվով ընդունելու փաստը: Նա քննադատում է ԱՄՆ-ին ու Թուրքիային փակ դռների հետևում առանց քրդերի մասնակցության վերջիններիս ճակատագրի շուրջ բանակցելու համար:
Օրվա երկրորդ կեսին բողոքի ցույցի մասնակիցների մի խումբ հավաքվեց Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի մոտ գտնվող Շերիդան Սըրքլ օղակաձև ճանապարհի տարածքում, որտեղ 2017 թվականի մայիսին նախագահ Էրդողանի այցի ժամանակ Թուրքիայի նախագահի անվտանգության ծառայության աշխատակիցներն ու նրա կողմնակիցները ծեծի էին ենթարկել հակաէրդողանական ցույցի մասնակիցներին: Արամ Համբարյանը հիշեցրեց, որ Էրդողանը որևէ պատասխանատվություն այդպես էլ չկրեց միջադեպի համար, և այս հարցում, ըստ նրա, իր մեղքի բաժինն ունի նախագահ Թրամփը:
«Որպես ԱՄՆ նախագահ՝ նա պարտավոր է հարգել և պաշտպանել մայրաքաղաք Վաշինգտոնում առանց վախի ազատ արտահայտվելու ամերիկացիների իրավունքը»,- ընդգծել է Համբարյանը:

Demonstrations held outside White House in protest of Erdogan’s visit
WASHINGTON, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. The Kurdish, Greek and Armenian communities in Washington organized a demonstration outside the White House in protest of Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s visit to the US and meeting with President Donald Trump.
According to the Voice of America Erdogan’s visit was accompanied by a demonstration at the Lafayette Park in Washington D.C.
Calls against Turkey’s policy, Erdogan’s visit and his reception at the White House were heard while the two presidents where meeting.
“Trump is giving him a level of respect he has not earned,” said Aram Hamparian, the executive director of the Armenian National Committee of America.
Endy Zemenides, Executive Director of the Hellenic American Leadership Council said he is disappointed that Erdogan is honored with a red carpet at the White House, citing the Turkish leader’s numerous transgressions of American values and interests and his responsibility of attacking Americans on American soil, referring to Erdogan’s bodyguards’ infamous 2017assault on peaceful protesters.
During the joint press conference with Trump, Erdogan spoke about the recently passed Armenian Genocide Resolution of the House of Representatives, describing it as “an insult to Turkish nation”. Erdogan said the resolution is harming the Turkish-American ties and he expressed hope that Senators will not endorse a similar resolution which is currently under consideration.
In the second part of the day some of the protesters gathered outside the Turkish ambassador’s residence, where the 2017 attack on demonstrators took place. Trump too has his share of guilt for the fact that Erdogan did not bear any responsibility for the incident, according to Hamparian.
“As a US President he must respect and protect Americans’ right to freedom of expression without intimidation in the capital city of Washington”.