Նա արժանի չէր Սպիտակ տան ընդունելությանը. բողոքի ցույց է անցկացվել ընդդեմ Էրդողանի այցի
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նոյեմբերի 13-ին այցելել է Վաշինգտոն, որտեղ նրան Սպիտակ տանն ընդունել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը. քրդական, հունական ու հայկական կառույցները բարձրաձայնել են ընդդեմ այս այցի՝ բողոքի ցույց անցկացնելով Սպիտակ տան մոտ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ամերիկայի ձայնը», Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի այցը Վաշինգտոն ուղեկցվում էր Սպիտակ տան մոտ Լաֆայետի պուրակում բողոքի ցույցով: ԱՄՆ ու Թուրքիայի նախագահների բանակցությունների ողջ ընթացքում հնչում էին կոչեր ընդդեմ Թուրքիայի քաղաքականության, Էրդողանի այցի և նրա ընդունելությանը Սպիտակ տանը:
«Էրդողանին մեծ պատվով են դիմավորել Սպիտակ տանը: Այս մակարդակի ընդունելության պատիվը նա չէր վաստակել և արժանի չէր: Մենք մտահոգված ենք այս առիթով»,- նշել է Հայ Դատի ԱՄՆ հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
«Հիասթափված եմ, որ նման գործչին, ով վերջին տարիներին բազմիցս ոտնահարել է ամերիկյան արժեքները և շահերը, ու պատասխանատու է ամերիկացիներին ծեծի ենթարկելու համար հենց ամերիկյան հողի վրա, արժանացնում են կարմիր գորգին Սպիտակ տանը»,- ասել է հունական Hellenic American Leadership Council (HALC) կազմակերպության գործադիր տնօրեն Էնդի Զեմենիդոսը:
Արամ Համբարյանը կարևորում է բողոքի ցույցի անցկացումը, որը միասնական ուղերձ է ամերիկյան քաղաքական վերնախավին թուրքական քաղաքականության վերանայման համար: Նա վստահ է՝ Թուրքիայի նկատմամբ քաղաքականությունը փոխվում է և մատնանշում հոկտեմբերի 29-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը:
ԱՄՆ նախագահի հետ համատեղ մամլո ասուլիսին այս բանաձևի մասին խոսել է Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը, ով փաստաթուղթը բնութագրել է որպես վիրավորանք թուրք ազգին: Նրա կարծիքով՝ այս բանաձևը վնասում է թուրք-ամերիկյան հարաբերություններին, և նա հույս ունի, որ ԱՄՆ Սենատի անդամները չեն աջակցի այս պահին Սենատում շրջանառվող Հայոց ցեղասպանության մասին նմանատիպ բանաձևը:
Քրդական «Հանուն Ռոջեմի արտակարգ հանձնախմբի» ղեկավար Օսլեմ Գոնարը ևս դատապարտում է Էրդողանի այցը Վաշինգտոն և Սպիտակ տանը նրան պատվով ընդունելու փաստը: Նա քննադատում է ԱՄՆ-ին ու Թուրքիային փակ դռների հետևում առանց քրդերի մասնակցության վերջիններիս ճակատագրի շուրջ բանակցելու համար:
Օրվա երկրորդ կեսին բողոքի ցույցի մասնակիցների մի խումբ հավաքվեց Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի մոտ գտնվող Շերիդան Սըրքլ օղակաձև ճանապարհի տարածքում, որտեղ 2017 թվականի մայիսին նախագահ Էրդողանի այցի ժամանակ Թուրքիայի նախագահի անվտանգության ծառայության աշխատակիցներն ու նրա կողմնակիցները ծեծի էին ենթարկել հակաէրդողանական ցույցի մասնակիցներին: Արամ Համբարյանը հիշեցրեց, որ Էրդողանը որևէ պատասխանատվություն այդպես էլ չկրեց միջադեպի համար, և այս հարցում, ըստ նրա, իր մեղքի բաժինն ունի նախագահ Թրամփը:
«Որպես ԱՄՆ նախագահ՝ նա պարտավոր է հարգել և պաշտպանել մայրաքաղաք Վաշինգտոնում առանց վախի ազատ արտահայտվելու ամերիկացիների իրավունքը»,- ընդգծել է Համբարյանը:

Он не заслуживал приема в Белом доме: акция протеста против визита Эрдогана
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 13 ноября посетил Вашингтон, в Белом доме его принял президент США Дональд Трамп. Курдские, греческие и армянские структуры выступили против этого визита, проведя у Белого дома акцию протеста.
Арменпрессссылаясь на “Голос Америки”, передает, что визит президента Турции Эрдогана в Вашингтон сопровождался акцией протеста в сквере Лафайет у Белого дома. В ходе переговоров президентов США и Турции звучали призывы, направленные против политики Турции, визита Эрдогана и его приема в Белом доме.
“Эрдогана с почетом встретили в Белом доме. Он не заслужил чести такого уровня приема и не достоен этого. Мы обеспокоены этим”, - отметил исполнительный директор Комиссии “Ай дата” США Арам Амбарян.
“Я разочарован тем, что такого деятеля, который в последние годы неоднократно ущемлял американские ценности и интересы, и несет ответственность за избиение американцев именно на американской земле, в Белом доме удостаиваю красной дорожки”, - сказал исполнительный директор греческой организации “Hellenic American Leadership Council” (HALC) Энди Земенидос.
Арам Амбарян проведение акции протеста, которая является единым посланием американской политической элите для пересмотра турецкой политики, считает весьма важным. Он уверен, что политика в отношении Турции меняется и указывает на принятие 29 октября Палатой представителей США резолюции о признании Геноцида армян.
На совместной с президентом США пресс-конференции об этой резолюции говорил президент Турции Эрдоган, который охарактеризовал документ как оскорбление турецкой нации. По его мнению, эта резолюция вредит турецко-американским отношениям, и он надеется, что члены Сената США не поддержат аналогичную резолюцию о Геноциде армян в Сенате.
Глава курдской “Чрезвычайной комиссии во имя Роджема” Ослем Гонар также осуждает визит Эрдогана в Вашингтон и прием с такой честью, оказанный ему в Белом доме. Он осуждает США и Турцию за переговоры о судьбе курдов за закрытыми дверями, без участия последних.
Во второй половине дня группа участников акции протеста собралась у резиденции посла Турции на кольцевой дороге Шеридан Сиркл, где в мае 2017 года во время визита президента Эрдогана сотрудники Службы безопасности президента Турции и его сторонники избили участников антиэрдоганской демонстрации. Арам Амбарян напомнил, что Эрдоган так и не понес никакой ответственности за тот инцидент, и в этом вопросе, по его словам, свою долю вины имеет и президент Трамп.
“Как президент США он обязан уважать и защищать право американцев в столице Вашингтоне выражаться свободно, без страха”, - подчеркнул Амбарян.