Հայաստանն իրականացնում է բաց դռների քաղաքականություն օտարերկրյա ներդրումների նկատմամբ. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունն իրականացնում է բաց դռների քաղաքականություն օտարերկրյա ներդրումների նկատմամբ՝ ապահովելով գույքի եւ սեփականության լիարժեք պաշտպանություն: Այս մասին նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների «Gulf News» թերթին տված հարցազրույցում:
«Հայաստանը հիանալի հնարավորություններ է ընձեռում ներդրողներին՝ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, զբոսաշրջությունը, գյուղատնտեսությունը, արտադրությունը, էներգետիկան և մի շարք այլ ոլորտներում: Մեր կառավարությունն իրականացնում է բաց դռների քաղաքականություն օտարերկրյա ներդրումների նկատմամբ՝ ապահովելով գույքի եւ սեփականության լիարժեք պաշտպանություն: Օտարերկրյա ներդրողները կարող են ազատ, անարգել մուտք գործել ցանկացած ոլորտ և աշխարհագրական վայր երկրի ներսում, առանց սահմանափակումների անձնակազմ հավաքագրել, օգտվել շահույթի անվճար և անսահմանափակ վերադարձման իրավունքից, իրականացնել արժույթի անսահմանափակ փոխանակում շուկայական փոխարժեքով և ունենալ ազգայնացումից պաշտպանող երաշխիքներ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է ՀՀ վարչապետը:
Օտարերկրյա ներդրողներին պաշտպանող հնգամյա դրույթը, որը պաշտպանում է նրանց ներդրումներին վերաբերող օրենսդրական փոփոխություններից, նույնպես երկրի արտաքին ներդրումների շրջանակի մի մասն է: Միջազգային տնտեսական հարաբերությունների առումով, Հայաստանը ներդրումների խթանման և պաշտպանության մասին երկկողմ համաձայնագրեր ունի 43 երկրների հետ, ներառյալ՝ Միացյալ Նահանգները:
Վարչապետը հիշեցրել է՝ Հայաստանը Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնի անդամ է: «Մենք 46 երկրի հետ կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկերից խուսափելու կանխարգելման վերաբերյալ համապատասխան համաձայնագրեր ունենք: Սա նշանակում է, որ ներդրողներին տրվում են մի շարք երաշխիքներ, մասնավորապես՝ համահավասար վերաբերմունք (ազգային ռեժիմ ներդրողների համար), պաշտպանություն սեփականազրկումից, միջոցների ազատ փոխանցում և լիարժեք պաշտպանություն ու անվտանգություն»,-նշել է նա:
Համաշխարհային բանկի տվյալներով՝ գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինության առումով Հայաստանը 190 երկրի շարքում զբաղեցնում է 41-րդ տեղը: Բիզնես սկսելու դյուրինության առումով՝ Հայաստանը աշխարհում 8-րդն է, իսկ գույքը գրանցելու առումով՝ 14-րդը: Տնտեսական ազատության ինդեքսի համաձայն՝ Հայաստանը 47-րդ ամենաազատ տնտեսությունն է աշխարհում: Մենք շարունակում ենք խորը և համապարփակ բարեփոխումներ իրականացնել` բարելավելու մեր բիզնես միջավայրը:
Նիկոլ Փաշինյանի հավաստիացմամբ՝ ՀՀ կառավարությունն աշխատում է օրենսդրական բարեփոխումների ուղղությամբ՝ առավել բարենպաստ առևտրային ռեժիմ սահմանելու, օտարերկրյա ներդրողներին համապատասխան երաշխիքներ տրամադրելու, ինչպես նաև վեճերի կարգավորման արդյունավետ մեխանիզմներ ներդնելու համար: Ներկայում մենք աշխատանքներ ենք տանում հնարավորությունների ընդլայնման և պետություն-մասնավոր հատված գործընկերության համար հստակ իրավական դաշտ սահմանելու ուղղությամբ:
««Հայաստանը դեպի ծով ելք չունեցող փոքր մայրցամաքային երկիր է». այս նկարագրությունը Դուք կարող եք գտնել բազմաթիվ գրքերում և հոդվածներում: Համաձայն եմ, մենք փոքր երկիր ենք: Բայց մենք լայն և համաշխարհային ցանց ունեցող ազգ ենք, ինչը մեզ մեծ է դարձնում: Հայաստանն իր աշխարհագրական դիրքով կամրջում է մշակույթներն ու տնտեսությունները: Ոմանք կարող են պնդել, թե Հայաստանը փոքր շուկա ունի, բայց ես այստեղ եմ այդ տեսակետը վիճարկելու համար: Հայաստանը մաս է կազմում Եվրասիական տնտեսական միության շուկայի, որն ունի ավելի քան 180 միլիոն սպառող: Հայ արտադրողներն օգտվում են GSP+ արտոնյալ ռեժիմից՝ Եվրամիության հետ եւ GSP ռեժիմից՝ ԱՄՆ-ի և մի շարք այլ երկրների հետ»,-ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:
Հայաստանը նաև խորացնում է համագործակցությունը Եվրամիության հետ՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի միջոցով: Այս հավակնոտ համաձայնագիրը նախատեսում է, որ Հայաստանն ու ԵՄ-ն համատեղ աշխատեն ի նպաստ ՀՀ քաղաքացիների՝ ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ամրապնդման, աշխատատեղերի և բիզնես հնարավորությունների ստեղծման, առավել արդար խաղի կանոնների, ավելի մեծ ապահովության, ավելի մաքուր միջավայրի, ինչպես նաև ավելի որակյալ կրթության և հետազոտությունների իրականացման համար:
Ինչ վերաբերում է նախարարությունների թվի կրճատման մասին լրագրողի հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ կրճատելու որոշման համար կային պարզ պատճառներ: «Մեր բարեփոխումների օրակարգի նպատակներից է պետական կառավարման օպտիմալացումը և ավելի արդյունավետ պետական հաստատությունների ստեղծումը: Նախարարությունների թվի կրճատումը կօգնի մեզ հասնել այդ նպատակին և բարձրացնել կառավարման արդյունավետությունը»,-նշել է նա:
Փաշինյանի գնահատմամբ՝ Հայաստանում բարեփոխումները երկարաժամկետ և ռազմավարական են: Հետևաբար, տնտեսական հեղափոխությունը երկարատև ազդեցություն կունենա երկրի տնտեսական զարգացման և մարդկանց կյանքի վրա: «Միևնույն ժամանակ թույլ տվեք Ձեզ հետ կիսվել արդեն իսկ արձանագրված որոշ արդյունքներով: 2018 թվականին մենք արձանագրել ենք 5.2 տոկոս տնտեսական աճ և պահպանել ենք չափավոր գնաճի մակարդակը: Սրանք շատ դրական արդյունքներ են հեղափոխություն տեսած տարվա համար: Մենք ունենք արտահանման 9 տոկոս աճ: Այս տարի դրական դինամիկան շարունակվում է՝ տարվա առաջին կիսամյակում արձանագրված 6,5 տոկոս աճով: 2019 թվականի օգոստոսին «Մուդիզ»-ը բարձրացրեց Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը Ba3-ի: Այս արդյունքները խոստումնալից են. այնուամենայնիվ, պետք է շատ ավելին անել»,-ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:

YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. The Armenian government implements an open-door policy towards foreign investments, providing for full property ownership, PM Nikol Pashinyan told Gulf News in an interview.
“Armenia provides an excellent opportunity for investors in areas such as information technology, tourism, agriculture, manufacturing, energy and many others”, he said. “Our government implements an open-door policy towards foreign investments, providing for full property ownership. Foreign investors can have free access to any sector and geographic location within the country with no restrictions on personnel recruitment, free and unlimited repatriation of profits, unlimited currency exchange on market rates, and guarantees against nationalization. The five-year grandfather clause protecting foreign investors against investment-related legislation changes is also a part of our foreign investment framework. With regard to international economic relations, Armenia has bilateral treaties on investment promotion and protection with 43 countries, including the United States. Armenia is a member of the International Centre for Settlement of Investment Disputes. We have treaties on the avoidance of double taxation and the prevention of fiscal evasion with 46 countries. This means that the investors are granted a number of guarantees – in particular, national treatment, protection from expropriation, free transfer of means and full protection and security”.
Pashinyan noted that the World Bank has ranked Armenia 41st out of 190 countries in its Doing Business report.
“In terms of ease of starting a business, Armenia is 8th in the world, and 14th for registering a property. According to the Index of Economic Freedom, Armenia is the 47th freest economy in the world. We are continuing to carry out deep and comprehensive reforms to improve our business environment. The government is working on legislative reforms to establish a most-favoured-nation regime to define the guarantees provided for foreign investors, as well as to introduce effective dispute settlement mechanisms. We are currently working on expanding opportunities and clearly defining the legal framework for public-private partnerships.
“Armenia is a small, landlocked country” is a description that you may find in many books and articles. Well, I agree, we are a small country. But, we are a nation with a wide and global network, which makes us great. Armenia is located in a place that bridges cultures and economies. Some may claim that Armenia has a small market, but I am here to challenge that view. Armenia is a part of the Eurasian Economic Union market that has over 180 million consumers. Armenian producers also benefit from GSP+ preferential treatment with the European Union, and GSP with the United States and some other countries. Armenia is also deepening cooperation with the European Union through a Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. This ambitious agreement provides a framework for Armenia and the EU to work together for the benefit of the citizens of Armenia in the areas of strengthening democracy and human rights, creating more jobs and business opportunities, fairer rules, more safety and security, a cleaner environment, as well as better education and opportunities for research”, the Armenian Prime Minister said.
In response to a question regarding the reduction of the number of ministries, the PM said there were simple reasons for doing so. “One of the goals of our reform agenda is the optimization of public administration and the establishment of more efficient and less costly government institutions. Reduction of the number of ministries will help us meet this goal and enhance the efficiency of our government.”
He said that the reforms in Armenia are long-term and strategic, and therefore the economic revolution will have a long-lasting effect on the country’s economic development and people’s lives.
“Meanwhile, let me share some already recorded results with you. In 2018, we registered a 5.2% economic growth rate and maintained a moderate inflation rate. These are very positive results for a year that saw a revolution. We have also had a 9% increase in exports. The positive dynamics are continuing this year with 6.5% growth recorded in the first half of the year. In August 2019, Moody’s upgraded Armenia’s credit rating to “Ba3”. These results are promising; however, there is much more that needs to be done.”