ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքումը մեկ քայլ առաջ է Սինգապուրի համար. վարչապետ Լի Սյեն Լու
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքումը մեկ քայլ առաջ է Սինգապուրի համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 1-ին Եվրասիական տնտեսական Բարձրագույն խորհրդի նիստի արդյունքների ամփոփմանը նշեց Սինգապուրի Հանրապետության վարչապետ Լի Սյեն Լուն:
«Մենք շատ ուրախ ենք այսօր մասնակցել Եվրասիական տնտեսական Բարձրագույն խորհրդի նիստին: Մենք ուրախ ենք ԵԱՏՄ-ի հետ ստորագրել ազատ առևտրի համաձայնագիր, որը երկու տարուց ավելի ընթացած բանակցությունների արդյունքն է: Մեր խնդիրն էր բանակցությունների շնորհիվ փոխադարձ շահավետ պայմաններ ապահովել երկու կողմերի համար: ԵԱՏՄ-ի հետ այսպիսի համաձայնագիր կնքելը մեկ քայլ առաջ է մեզ համար: ԵԱՏՄ-ն մեծ շուկա է Ասիայի և Եվրոպայի խաչմերուկում, և ունի տնտեսական աճի մեծ հեռանկարներ»,- ասաց Սինգապուրի վարչապետը:
Սինգապուրի և Հայաստանի միջև ստորագրվել է Ծառայությունների, առևտրի ու ներդրումների մասին համաձայնագիր, որը վարչապետ Լի Սյեն Լուն կարևոր է որակել:
Ընդլայնված կազմով նիստին՝ հրավիրյալ երկրի ղեկավարի կարգավիճակով մասնակցում են նաև Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, Սինգապուրի Հանրապետության վարչապետ Լի Սյեն Լուն: Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը նիստին կմասնակցի՝ որպես դիտորդի կարգավիճակում գտնվող երկրի ղեկավար:

Подписание соглашения о свободной торговле с ЕАЭС является шагом вперед для Сингапура: Ли Сянь Лун
Подписание соглашения о свободной торговле с Евразийским экономическим союзом является шагом вперед для Сингапура. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Республики Сингапур Ли Сянь Лун 1 октября на пресс-конференции по итогам заседания Высшего евразийского экономического совета.
«Мы очень рады участвовать сегодня в заседании Высшего евразийского экономического совета. Мы рады подписать соглашение о свободной торговле с ЕАЭС, которое стало результатом более двух лет переговоров. Нашей задачей было обеспечить взаимовыгодные условия путем переговоров. Подписание такого соглашения с ЕАЭС является для нас шагом вперед. ЕАЭС является крупным рынком на перекрестке Азии и Европы и имеет большие перспективы для экономического роста», - сказал премьер-министр Сингапура.
Между Республикой Армения и Сингапуром подписано Соглашение об услугах, торговле и инвестициях. Премьер-министр Сингапура назвал очень важным этот документ.