ԵԱՏՄ-ն և Սերբիան ավարտել են ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական Բարձրագույն խորհրդի՝ Երևանում անցկացվող նիստը կառույցում Հայաստանի նախագահության յուրահատուկ կուլմինացիա է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 1-ն ընթացող ընդլայնված կազմով նիստի ընթացքում ասաց Փաշինյանը:
«Ինձ համար պատիվ է ձեզ ողջունել Երևանում հերթական նիստի ընթացքում: Մեր կազմակերպությունը, որն արդեն 5 տարեկան է, շարունակում է տարեցտարի ավելի ամուր դառնալ: Այն արդեն ցույց է տվել իր կենսունակությունը և գրավչությունը՝ որպես միջազգային ինտեգրացիոն միություն: Հայաստանն այս տարի նախագահում է կառույցում, և ԵԱՏՄ այս նիստը, որին մասնակցում են Սինգապուրի վարչապետը, Իրանի և Մոլդովայի նախագահները, մեր նախագահության խորհրդանշական կուլմինացիա է: Հայաստանն առանձնակի կարևորություն է տալիս ԵԱՏՄ-ի միջտնտեսական կապերի աշխարհագրության ընդլայնմանը»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ արդեն ավարտվել են ԵԱՏՄ-ի և Սերբիայի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները և մոտ ապագայում կստորագրվի փաստաթուղթը: Բանակցություններ են տարվում նաև Եգիպտոսի, Իսրայելի և Հնդկաստանի հետ համագործակցության համար, որը կավելացնի մեր միության առավելությունները նաև որպես ներդրումների ձգողականության կենտրոն:
Վարչապետի խոսքով՝ ինտեգրացիոն գործընթացն ավելի դինամիկ կլինի, եթե քաղաքացիները տեսնեն, որ ԵԱՏՄ գործունեության միջոցով իրենց կյանքի ու աշխատանքի բարելավմանը նպաստող որոշումներ են կայացվում:
Ընդլայնված կազմով նիստին՝ հրավիրյալ երկրի ղեկավարի կարգավիճակով մասնակցում են նաև Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, Սինգապուրի Հանրապետության վարչապետ Լի Սյեն Լուն: Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը նիստին ներկա է՝ որպես դիտորդի կարգավիճակում գտնվող երկրի ղեկավար:

YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. The Yerevan session of the Supreme Eurasian Economic Council is a unique culmination of Armenian presidency in the organization, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said in his remarks at the expanded format summit.
“It is an honor for me to welcome you in Yerevan during the regular session. Our organization, which is already 5 years old, continues becoming stronger every year. It has already showed its vitality and appeal as an international integration union. This year Armenia is chairing in the organization and this EAEU session, which is attended by the Singaporean Prime Minister, the Iranian and Moldovan presidents, is a symbolic culmination of our presidency. Armenia attaches special importance to the geographic expansion of the EAEU’s inter-economic ties,” Pashinyan said.
The Armenian PM noted that the EAEU-Serbia Free Trade Agreement negotiations have already been completed. Negotiations are underway for cooperation with Egypt, Israel and India.
He said that the integration process will be more dynamic if citizens see that through EAEU’s activities decisions are made which contribute to the improvement of their lives and employment.
Leaders of all member states of EAEU – Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Russian President Vladimir Putin, Belarus President Alexander Lukashenko, Kyrgyzstan President Sooronbay Jeenbekov, Kazakhstan President Kassim Jomart-Tokayev participated in the Yerevan summit’s narrow format session.
Iranian President Hassan Rouhani and Singapore’s Prime Minister Lee Hsien Loong participate in the expanded format session as invited leaders of non-EEU states. President Igor Dodon of Moldova is participating by virtue of Moldova’s status of observer in the EEU.