Հայաստանը միտված է ԵԱՏՄ-ում առավելագույն արդյունավետ աշխատանքի. Նիկոլ Փաշինյանի ողջույնի խոսքը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որպես ԵԱՏՄ-ում նախագահող և հյուրընկալող երկրի ղեկավար, ողջունեց Եվրասիական տնտեսական միության Բարձրագույն խորհրդի նիստի մասնակիցներին՝ ուրախություն հայտնելով Երևանում դրա անցկացման կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց նեղ կազմով նիստի բացման ընթացքում:
«Ուրախ եմ ձեզ ողջունել Եվրասիական տնտեսական Բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստում: Հայաստանի համար սա շատ նշանակալի իրադարձություն է: Մենք շատ ուրախ ենք հնարավորությամբ՝ ընդունել բարձրաստիճան հյուրերին Երևանում, անցկացնել մեր կազմակերպության բարձրագույն մարմնի նիստը և դրանով իսկ խթան հանդիսանալ մեր ինտեգրացիոն գործընթացի խորացման համար: Ինչպես բազմիցս նշել եմ՝ մենք միտված ենք ԵԱՏՄ-ում առավելագույն արդյունավետ աշխատանքի: Մենք կրկնակի ուրախ ենք այսօր, քանի որ այս նիստին մասնակցելու են 2 երկրների՝ Իրանի և Սինգապուրի առաջնորդները, որոնց հետո ազատ առևտրի ռեժիմ սահմանելու ուղղությամբ աշխատանքներ ենք տանում»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն իր ելույթի վերջում արդյունավետ աշխատանք մաղթեց նիստի մասնակիցներին:
Եվրասիական տնտեսական Բարձարգույն խորհրդի նեղ կազմով նիստին մասնակցում են ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարները՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը, Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ Ժոմարտ-Տոկաևը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Ընդլայնված կազմով նիստին՝ հրավիրյալ երկրի ղեկավարի կարգավիճակով կմասնակցեն նաև Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, Սինգապուրի Հանրապետության վարչապետ Լի Սյեն Լուն: Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը նիստին կմասնակցի՝ որպես դիտորդի կարգավիճակում գտնվող երկրի ղեկավար:
ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի նեղ կազմով նիստի ընթացքում կքննարկվեն Եվրասիական տնտեսական ֆորումին, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահությանն ու անձնակազմին, ԵԱՏՄ անդամ երկրներ ներկրվող ապրանքների մաքսատուրքերին առնչվող հարցերը:

Armenia aims for maximum effective work in EAEU – PM delivers welcoming remarks at Yerevan session
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, as a head of state chairing at the Eurasian Economic Union (EAEU), welcomed the participants of the session of the Supreme Eurasian Economic Council, stating that he is happy for the fact that the session is being held in Yerevan.
“I am happy to welcome you at the regular session of the Supreme Eurasian Economic Council. This is a very important for Armenia. We are very happy for this opportunity to host high-ranking guests in Yerevan, hold the session of the supreme body of our organization and by this contribute to deepening our integration process. As I have stated repeatedly we aim for maximum effective work at the EAEU. We are twice as happy today because this session will also be attended by the leaders of Iran and Singapore with which we carry out works to set a free trade regime”, Pashinyan said in his opening remarks at the narrow format session.
The Armenian PM wished productive work to the session participants.
The narrow format session is attended by the leaders of the EAEU member states: Armenian PM Nikol Pashinyan, Russian President Vladimir Putin, President of Belarus Alexander Lukashenko, President of Kyrgyzstan Sooronbay Jeenbekov, Kazakhstan’s President Kassim Jomart-Tokayev. Chairman of the Eurasian Economic Commission (EEC) Tigran Sargsyan also participates in the session.
The extended format session will be attended by Iranian President Hassan Rouhani and Prime Minister of Singapore Lee Hsien Loongas invited heads of states, as well as by President of Moldova Igor Dodon as head of an observer state.