Հայաստանը միտված է ԵԱՏՄ-ում առավելագույն արդյունավետ աշխատանքի. Նիկոլ Փաշինյանի ողջույնի խոսքը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որպես ԵԱՏՄ-ում նախագահող և հյուրընկալող երկրի ղեկավար, ողջունեց Եվրասիական տնտեսական միության Բարձրագույն խորհրդի նիստի մասնակիցներին՝ ուրախություն հայտնելով Երևանում դրա անցկացման կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց նեղ կազմով նիստի բացման ընթացքում:
«Ուրախ եմ ձեզ ողջունել Եվրասիական տնտեսական Բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստում: Հայաստանի համար սա շատ նշանակալի իրադարձություն է: Մենք շատ ուրախ ենք հնարավորությամբ՝ ընդունել բարձրաստիճան հյուրերին Երևանում, անցկացնել մեր կազմակերպության բարձրագույն մարմնի նիստը և դրանով իսկ խթան հանդիսանալ մեր ինտեգրացիոն գործընթացի խորացման համար: Ինչպես բազմիցս նշել եմ՝ մենք միտված ենք ԵԱՏՄ-ում առավելագույն արդյունավետ աշխատանքի: Մենք կրկնակի ուրախ ենք այսօր, քանի որ այս նիստին մասնակցելու են 2 երկրների՝ Իրանի և Սինգապուրի առաջնորդները, որոնց հետո ազատ առևտրի ռեժիմ սահմանելու ուղղությամբ աշխատանքներ ենք տանում»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն իր ելույթի վերջում արդյունավետ աշխատանք մաղթեց նիստի մասնակիցներին:
Եվրասիական տնտեսական Բարձարգույն խորհրդի նեղ կազմով նիստին մասնակցում են ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարները՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը, Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ Ժոմարտ-Տոկաևը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Ընդլայնված կազմով նիստին՝ հրավիրյալ երկրի ղեկավարի կարգավիճակով կմասնակցեն նաև Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, Սինգապուրի Հանրապետության վարչապետ Լի Սյեն Լուն: Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը նիստին կմասնակցի՝ որպես դիտորդի կարգավիճակում գտնվող երկրի ղեկավար:
ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի նեղ կազմով նիստի ընթացքում կքննարկվեն Եվրասիական տնտեսական ֆորումին, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահությանն ու անձնակազմին, ԵԱՏՄ անդամ երկրներ ներկրվող ապրանքների մաքսատուրքերին առնչվող հարցերը:

Армения нацелена на максимально эффективную работу в ЕАЭС: приветственное слово Никола Пашиняна
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, как руководитель председательствующей страны в ЕАЭС и принимающей страны, приветствовал участников заседания Высшего совета Евразийского экономического союза, выразил радость по поводу его проведения в Ереване. Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян сказал на открытии заседания в узком составе.
“Рад приветствовать Вас на очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета. Для Армении это весьма значимое событие. Мы очень рады этой возможности принимать высокопоставленных гостей в Ереване, провести здесь заседание высшего органа нашей организации и тем самым стать стимулом для углубления нашего интеграционного процесса. Как я уже неоднократно отмечал, мы нацелены на максимально эффективную работу в ЕАЭС. Сегодня мы рады вдвойне, поскольку в этом заседании примут участие и лидеры двух стран - Ирана и Сингапура, после чего мы проведем работы по установлению режима свободной торговли”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр РА в конце своего выступления пожелал участникам заседания плодотворной работы.
В заседании Высшего совета в узком составе примут участие руководители стран-членов ЕАЭС: премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Российской Федерации Владимир Путин, президент Беларуси Александр Лукашенко, президент Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков, президент Республики Казахстан Касим Жомарт-Токаев и председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян.
В заседании в расширенном составе в качестве приглашенных глав государств примут участие президент Ирана Хасан Рохани, премьер-министр Республики Сингапур Ли Сянь Лу. Президент Молдавии Игорь Додон примет участие в заседании в качестве главы государства наблюдателя.
В ходе заседания Высшего совета ЕАЭС в узком составе будут обсуждены вопросы, касающиеся Евразийского экономического форума, председательства и личного состава Евразийской экономической комиссии, таможенных пошлин на товары, ввозимые в страны-члены ЕАЭС.
На заседании в расширенном составе будет обсуждено исполнение бюджета ЕАЭС 2018 года, бюджет ЕАЭС на 2020 год, концепция формирования единого финансового рынка ЕАЭС, ряд внутренних изменений в ЕАЭС и место проведения следующего заседания Высшего совета.