Քննչական կոմիտեն նախատեսում է ավելի ծանր հոդվածով մեղադրանք առաջադրել Վլադիմիր Գասպարյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն պարզաբանում է տարածելՎլադիմիր Գասպարյանի փաստաբանի հրապարակման վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածած պարզաբանումը.
«ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում Վլադիմիր Գասպարյանին առաջադրված մեղադրանքի կապակցությամբ վերջինիս պաշտպանի կողմից համացանցում հրապարակում է տարածվել` մեղադրանքի ոչ ճիշտ որակված լինելու վերաբերյալ:
Այդ կապակցությամբ հարկ ենք համարում հայտնել, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների փոխկապակցված համակցությամբ՝ 2019թ. սեպտեմբերի 18-ին Վլադիմիր Սերգեյի Գասպարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
2019 թվականի սեպտեմբերի 25-ին ստացվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի ցուցումը՝ Վլադիմիր Գասպարյանին առաջադրված մեղադրանքը փոփոխելու և վերջինիս ավելի ծանր հոդվածով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածով մեղադրանք առաջադրելու մասին, որի հիման վրա նախատեսվում է փոփոխել Վլադիմիր Գասպարյանին առաջադրված մեղադրանքը և նրան նոր մեղադրանք առաջադրել՝ առանձնապես խոշոր չափերի վատնում կատարելու համար:
Միաժամանակ հայտնվում է, որ նախաքննության ընթացքում ՀՀ երրորդ նախագահի եղբոր՝ Ալեքսանդր Սարգսյանի կողմից ամբողջությամբ՝ 54.790.433 դրամի չափով, վերականգնվել է Վլադիմիր Գասպարյանի և այլ պաշտոնատար անձանց հանցավոր գործողությունների արդյունքում պետությանը պատճառված վնասը:

СК ужесточит предъявленное Владимиру Гаспаряну обвинение
Следственный комитет Республики Армения распространил разъяснения по поводу публикации адвоката экс-начальника полиции Армении Владимира Гаспаряна. Арменпресс представляет разъяснение Следственного комитета:
«В рамках предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому Главным следственным управлением Следственного комитета, в связи с предъявленным Владимиру Гаспаряну обвинением адвокатом последнего было распространено в интернете утверждение о неверной квалификации обвинения.
В связи с этим мы считаем необходимым заявить, что в рамках уголовного дела по ч. 1 ст. 375 (злоупотребление начальника или должностного лица властью или должностным положением, превышение власти или пределов должностных полномочий) и п. 1 ч. 3 ст. 179 (присвоение или растрата в особо крупных размерах) УК Армении 18 сентября 2019 года Владимиру Гаспаряну по совокупности было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 375 УК Армении (те же деяния, что и по ч. 1, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия).
25 сентября было получено поручение прокурора об изменении предъявленного Гаспаряну обвинения на более тяжкую статью - ст. 179 УК Армении, на основе которого будет предъявлено обвинение в растрате в особо крупных размерах.
В то же время сообщается, что в ходе предварительного следствия ущерб, нанесенный государству преступными действиями Владимира Гаспаряна и других должностных лиц в размере 54 млн 790 тыс 433 драмов возмещен братом третьего президента Армении Александром Саргсяном.