Արտոնություն տրվեց երեք ընկերության՝ 2 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագրերին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը երեք ընկերությունների ներդրումային ծրագրերին տվեց արտոնություններ: Մասնավորապես, հավանություն տրվեց գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում ներմուծված (ներմուծվող) տեխնոլոգիական սարքավորումները, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերը, հումքը և (կամ) նյութերը ներմուծման մաքսատուրքից ազատելու արտոնությունից օգտվելու համար «ԻՐԻՆԱ ԿՈՉՈՅԱՆ» անհատ ձեռնարկատիրոջ կողմից ներկայացված հայտին:
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արտակ Քամալյանը նշեց, որ ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են հագուստի արտադրության մեջ, որն իրականացվելու է Հրազդանում: Ծրագրով նախատեսվում է կատարել 80 մլն դրամի ներդրում նոր սարքավորումների և մոտ 580 մլն դրամի ներդրում հումքի ձեռք բերման համար։ Նախատեսվում է ստեղծել 15-20 նոր աշխատատեղ: Ծրագրով արտադրության ծավալը կկազմի մոտ 600 մլն դրամ:
Մեկ այլ որոշմամբ կառավարությունը բավարարեց «ԱՆԻՊԼԱՍՏ»ՍՊԸ-ի նմանատիպ հայտը: Ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են սննդի փաթեթավորման համար, արտադրությունն իրականացվելու է Աշտարակ քաղաքում, ընկերությունը գործում է 1998 թվականից: Նախատեսվում է ծրագրի շրջանակում իրականացնել մոտ 1,4 մլրդ դրամի ներդրում, ստեղծել 20 նոր աշխատատեղ:
Մեկ այլ որոշմամբ էլ կառավարությունը բավարարեց «ԱՐԻԿՈ-ԳՈՌ» ՍՊԸ-ի նմանատիպ հարկային արտոնության վերաբերյալ հայտը:
Ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են տետրերի ու նկարչական ալբոմների արտադրության մեջ, ինչն իրականացվելու է Աբովյան քաղաքում: Ընկերությունը գործում է 2012 թվականից, նախատեսվում է իրականացնել 457 մլն դրամի ներդրում հումք եւ սարքավորումներ ձեռք բերելու համար: Ծրագրով կստեղծվի 6-9 նոր աշխատատեղ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ այստեղ խոսքը մոտ 2 մլրդ դրամի ընդհանուր ծավալով ներդրումների մասին է: Նա հիշեցրեց, որ աշխատող քաղաքացիների թիվը Հայաստանում մեկ ամիս առաջվա տվյալներով 601 հազար էր, իսկ այժմ այն հասել է 604 հազարի: «Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է 64 հազար աշխատատեղերի աճ»,- փաստեց Վարչապետը:

Три компании получили льготы по инвестиционным программам на сумму 2 млрд драмов
Как передает «Арменпресс», в частности, была одобрена заявка индивидуального предпринимателя Ирины Кочоян об освобождении от таможенной пошлины технологического оборудования, его компонентов и комплектующих, сырья и (или) материалов в рамках инвестиционной программы, осуществляемой в приоритетной сфере.
Заместитель министра экономики Артак Камалян отметил, что импортируемые товары будут использоваться в производстве одежды, которое будет осуществляться в Раздане. По программе планируется инвестировать 80 млн драмов на приобретение нового оборудования и сырья на сумму около 580 млн драмов. Планируется создать 15 - 20 новых рабочих мест. По программе объем производства составит около 600 млн драмов.
Другим решением правительство удовлетворило аналогичную заявку ООО “АНИПЛАСТ”. Импортируемые товары будут использоваться для упаковки пищевых продуктов, производство будет осуществляться в городе Аштарак, компания действует с 1998 года. В рамках программы планируется осуществить инвестиции на сумму около 1,4 млрд драмов, создать 20 новых рабочих мест.
Еще одним решением правительство удовлетворило заявку ООО “Арико-Гор” на аналогичную налоговую льготу.
Импортируемые товары будут использоваться в производстве тетрадей и альбомов для рисования, производство будет в городе Абовян. Компания действует с 2012 года, планируется осуществить инвестиции на сумму 457 млн драмов для приобретения сырья и оборудования. По программе будет создано 6 - 9 новых рабочих мест.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что речь идет об инвестициях на общую сумму около 2 млрд драмов. Он напомнил, что число работающих граждан в Армении, по данным прошлого месяца, составляло 601 тыс. человек, а сейчас оно достигло 604 тыс. “За последний год в Армении зафиксирован рост рабочих мест на 64 тысячи”, - отметил премьер.