Ծառուկյանը Ամուլսարի հարցով որոշում կայացնելու համար կարևորում է ժողովրդի կարծիքը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանն Ամուլսարի հարցով ճիշտ որոշում կայացնելու համար կարևորում է առաջին հերթին հաշվի առնել ժողովրդի կարծիքը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ծառուկյանը նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
«Պետք է ժողովրդին լսել. ժողովրդի համաձայնությունը կլինի, հանքը կբացեն, չի լինի, թող չբացեն: Եթե ժողովուրդն այնտեղ ապրում է, ինչպե՞ս կարելի է նրա կարծիքը հաշվի չառնել: Այսօր իշխանությունը ժողովուրդն է, ժողովուրդն է որոշելու»,- ասաց Ծառուկյանը:
Նա նշեց՝ հարցը պետք է հաշվի առնել բոլոր տեսակետներից:
Ծառուկյանի կարծիքով՝ իշխանությունը տեսնում է, որ խնդիրներ կան։ Դրանք քննարկում են ավելի մանրամասն, որ կարողանան լիարժեք ճիշտ որոշում կայացնել: «Պետք է լիարժեք ուսումնասիրություն անցկացվի, ժողովրդին ներկայացվի, ժողովուրդն էլ կարծիք հայտնի,-նշեց նա ու մանրամասնեց,- ժողովրդին պետք է ներկայացվի՝ հանքի շահագործումից վտանգ կա, թե ոչ»:
Հարցին, թե արդյոք դեմ է Հայաստանի տնտեսությունը հանքարդյունաբերությամբ զարգացնելու տարբերակին և պատրա՞ստ է, արդյոք, իր հանքարդյունաբերական գործարանները փակել հանուն Հայաստանի կայունության, Ծառուկյանը պատասխանեց՝ դրանում չկասկածեք: Նա նշեց՝ իր երկու հանքարդյունաբերական գործարաններն էլ պատրաստ է փակել, եթե ժողովուրդը խնդիր բարձրացնի, դեմ լինի:

Царукян для принятия решения по Амулсару считает важным мнение народа
Глава парламентской фракции “Процветающая Армения” Гагик Царукян для принятия правильного решения по Амулсару считает важным в первую очередь учитывать мнение народа.
Как передает «Арменпресс», об этом он сказал в беседе с журналистами в НС Армении.
“Нужно слушать людей. Будет согласие народа, рудник откроют, не будет, пусть не откроют. Как можно не учитывать мнение людей, живущих там? Сегодня власть принадлежит народу, народ и будет решать”, - сказал Царукян.
Он отметил, что вопрос нужно рассматривать со всех точек зрения.
По мнению Царукяна, власти видят, что есть проблемы. Они подробно обсуждают все, чтобы суметь принять полноценное правильное решение.
“Необходимо провести полноценное исследование, представить его народу, а народ выразит свое мнение”, - отметил он и добавил, - “народу необходимо представить есть ли угроза эксплуатации рудника”.
На вопрос, что он против развития горнорудной промышленности экономики Армении и готов ли он закрыть свои горнодобывающие заводы во имя стабильности Армении, Царукян ответил: “Не сомневайтесь в этом”. Он отметил, что готов закрыть оба горнодобывающих завода, если народ поднимет эту проблему и будет против них.