Փաշինյանը ՀՀ-ում կոռուպցիայի նկատմամբ զրո հանդուրժողականություն ձևավորելու քաղաքական նպատակ ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում պետք է ձևավորվի և ձևակերպվի կոռուպցիայի նկատմամբ հանրային զրո հանդուրժողականություն, և սա այն քաղաքական նպատակն է, որ մենք պատրաստվում ենք իրագործել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին օգոստոսի 30-ին Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ակնհայտ է բոլորին, որ Հայաստանի կառավարությունը կոռուպցիայի դեմ ամբողջական պայքար մղելու քաղաքական կամք ունի, և այս հարցում հետևողական է և շարունակելու է լինել հետևողական: Երբ մենք ասում ենք, որ Հայաստանից կարողացել ենք արմատախիլ անել համակարգային կոռուպցիան, այս արձանագրումը երևում է նաև հանրության արձագանքից, որովհետև այս փաստաթղթում ես տեսա տվյալ, որ մայիսին տեղի ունեցած հարցումներով` ՀՀ քաղաքացիների ավելի քան 84%-ն արձանագրել է, որ ինքը չի առնչվել կոռուպցիայի դեպքերի, ինչն, իհարկե, շատ կարևոր արձանագրում է»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը, այնուամենայնիվ, արձանագրեց, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում իրենք կոռուպցիայի դեմ պայքարի առումով ունեցել են նաև որոշակի ինստիտուցիոնալ խնդիրներ և բարդություններ:
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարը և կոռուպցիոն հանցագործությունների հետաքննությունները, քննությունները, և, առավել ևս, կոռուպցիայի արդյունքում հասցված վնասի վերականգնումները չեն ընթանում այն ծավալներով և մասշտաբներով, ինչը մենք բոլորս և հանրությունը իրավունք ունենք ակնկալել: Այստեղ առկա են բազմաթիվ օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ խնդիրներ, և այդ խնդիրներից ամենևին ոչ երկրորդական տեղ են զբաղեցնում ինստիտուցիոնալ խնդիրները: Այդ ինստիտուցիոնալ խնդիրների մի մասը նկատելի է առաջին հայացքից, երկրորդ մասը նկատելի չէ առաջին հայացքից, և կարծում եմ, որ մենք հենց այս առումով պետք է շատ հետևողական գտնվենք, որպեսզի ընթացիկ պայքարը կոռուպցիայի դեմ ուժեղացնենք որոշակի ինստիտուցիոնալ նոր կառուցակարգերի ստեղծմամբ»,- նշեց Վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ այս ընթացքում իրենք բավական ծավալուն և որակյալ աշխատանք են իրականացրել` կողմնորոշվելու հակակոռուպցիոն ռազմավարության ուղղությունների մեջ և արձանագրելու, թե ինչպես են պատկերացնում կոռուպցիայի դեմ պայքարի հետագա ինստիտուցիոնալ զարգացումը:
«Քաղաքական արձանագրումը, որ կարևոր է այսօր, այն է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեր կառավարությունը լինելու է հետևողական, և այստեղ կոմպրոմիսները բացառվում են: Մենք քաղաքական խնդիր ենք ձևակերպել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում պետք է ձևավորվի և ձևակերպվի կոռուպցիայի նկատմամբ հանրային զրո հանդուրժողականություն, և սա այն քաղաքական նպատակն է, որ մենք պատրաստվում ենք իրագործել»,- ասաց Վարչապետը:

Pashinyan has a political goal to form zero tolerance towards corruption in Armenia
YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS. Public zero tolerance to corruption should be formed and formulated in Armenia, and this is the political goal we are going to implement, Prime Minister Nikol Pashinyan said during the session of the Anti-Corruption Policy Council on August 30.
“It’s clear to everyone that the Armenian government has a political will to fully fight corruption, is consistent and will be consistent on this matter. When we say that we managed to eradicate the systematic corruption in Armenia, this is also seen from the public’s reaction because I saw data in this document that according to the polls conducted in May more than 84% of the Armenian citizens stated that they didn’t face corruption cases, which, is, of course, a very important record”, Pashinyan said.
However, he said that over the past one year they also faced certain institutional problems and difficulties connected with the fight against corruption.
“The fight against corruption, the investigations of corruption cases and also the restorations of damages caused by corruption are not going on with the volumes and scales we all and the public have a right to expect. There are many objective and subjective issues here, and among them the institutional problems are also very important. Some of these institutional problems are noticed from the first sight, but the second part is not noticed from the first sight, and I think that we need to be very consistent in this sense in order to strengthen the ongoing fight against corruption with the creation of some new institutional procedures”, the PM said.
Nikol Pashinyan added that during this period they have carried out quite a broad and qualified work to be orientated on anti-corruption strategy directions and fix how they imagine the future institutional development of fighting corruption.
“The political recording that is important today is that our government is going to be consistent in the fight against corruption, and here there cannot be any compromise. We have formed a political task that a public zero tolerance should be formed Armenia towards corruption, and this is the political goal we are going to implement”, he said.