Փաշինյանը ՀՀ-ում կոռուպցիայի նկատմամբ զրո հանդուրժողականություն ձևավորելու քաղաքական նպատակ ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում պետք է ձևավորվի և ձևակերպվի կոռուպցիայի նկատմամբ հանրային զրո հանդուրժողականություն, և սա այն քաղաքական նպատակն է, որ մենք պատրաստվում ենք իրագործել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին օգոստոսի 30-ին Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ակնհայտ է բոլորին, որ Հայաստանի կառավարությունը կոռուպցիայի դեմ ամբողջական պայքար մղելու քաղաքական կամք ունի, և այս հարցում հետևողական է և շարունակելու է լինել հետևողական: Երբ մենք ասում ենք, որ Հայաստանից կարողացել ենք արմատախիլ անել համակարգային կոռուպցիան, այս արձանագրումը երևում է նաև հանրության արձագանքից, որովհետև այս փաստաթղթում ես տեսա տվյալ, որ մայիսին տեղի ունեցած հարցումներով` ՀՀ քաղաքացիների ավելի քան 84%-ն արձանագրել է, որ ինքը չի առնչվել կոռուպցիայի դեպքերի, ինչն, իհարկե, շատ կարևոր արձանագրում է»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը, այնուամենայնիվ, արձանագրեց, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում իրենք կոռուպցիայի դեմ պայքարի առումով ունեցել են նաև որոշակի ինստիտուցիոնալ խնդիրներ և բարդություններ:
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարը և կոռուպցիոն հանցագործությունների հետաքննությունները, քննությունները, և, առավել ևս, կոռուպցիայի արդյունքում հասցված վնասի վերականգնումները չեն ընթանում այն ծավալներով և մասշտաբներով, ինչը մենք բոլորս և հանրությունը իրավունք ունենք ակնկալել: Այստեղ առկա են բազմաթիվ օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ խնդիրներ, և այդ խնդիրներից ամենևին ոչ երկրորդական տեղ են զբաղեցնում ինստիտուցիոնալ խնդիրները: Այդ ինստիտուցիոնալ խնդիրների մի մասը նկատելի է առաջին հայացքից, երկրորդ մասը նկատելի չէ առաջին հայացքից, և կարծում եմ, որ մենք հենց այս առումով պետք է շատ հետևողական գտնվենք, որպեսզի ընթացիկ պայքարը կոռուպցիայի դեմ ուժեղացնենք որոշակի ինստիտուցիոնալ նոր կառուցակարգերի ստեղծմամբ»,- նշեց Վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ այս ընթացքում իրենք բավական ծավալուն և որակյալ աշխատանք են իրականացրել` կողմնորոշվելու հակակոռուպցիոն ռազմավարության ուղղությունների մեջ և արձանագրելու, թե ինչպես են պատկերացնում կոռուպցիայի դեմ պայքարի հետագա ինստիտուցիոնալ զարգացումը:
«Քաղաքական արձանագրումը, որ կարևոր է այսօր, այն է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեր կառավարությունը լինելու է հետևողական, և այստեղ կոմպրոմիսները բացառվում են: Մենք քաղաքական խնդիր ենք ձևակերպել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում պետք է ձևավորվի և ձևակերպվի կոռուպցիայի նկատմամբ հանրային զրո հանդուրժողականություն, և սա այն քաղաքական նպատակն է, որ մենք պատրաստվում ենք իրագործել»,- ասաց Վարչապետը:

Пашинян намерен сформировать в Армении нулевую терпимость к коррупции
В Республике Армения должна быть сформирована и сформулирована нулевая терпимость к коррупции, и это та политическая цель, которую мы собираемся осуществить.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании Совета по антикоррупционной политике.
“Для всех очевидно, что у правительства Армении есть политическая воля к полноценной борьбе с коррупцией, и в этом вопросе оно последовательно и будет последовательным. Когда мы говорим, что мы в Армении смогли искоренить системную коррупцию, эта констатация проявляется также и в отклике общественности, поскольку в этом документе я увидел, что, согласно опросам, проведенным в мае, более 84% граждан РА констатировали, что они не сталкивались со случаями коррупции, что, безусловно, очень важно”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр, тем не менее, констатировал, что в течение последнего года в плане борьбы с коррупцией у них были определенные институциональные проблемы и сложности.
“Борьба с коррупцией и расследования коррупционных преступлений, и, тем более, восстановление ущерба, нанесенного в результате коррупции, не протекают в тех объемах и масштабах, которых мы все и общество имеем право ожидать.
Здесь есть множество объективных и субъективных проблем, и в этих проблемах далеко не второстепенное место занимают институциональные. Часть этих институциональных проблем заметна с первого взгляда, вторая часть - нет, и я думаю, что именно в этом плане мы должны быть очень последовательными, чтобы усилить текущую борьбу с коррупцией посредством создания новых институциональных структур”, - отметил премьер.
Никол Пашинян добавил, что за это время они провели достаточно объемную и качественную работу, чтобы сориентироваться в направлениях антикоррупционной стратегии и зафиксировать представление дальнейшего институционального развития борьбы с коррупцией.
“Политическая констатация, которая важна сегодня, заключается в том, что в борьбе с коррупцией наше правительство будет последовательным, и здесь компромиссы исключаются. Мы сформулировали политическую задачу, в Республике Армения должна быть сформирована и сформулирована нулевая терпимость к коррупции, и это та политическая цель, которую мы собираемся осуществить”, - сказал премьер-министр.