Նախարարը Ամուլսարի հարցի անարդարացի լուծման դեպքում ներդրումների ապագայի վտանգ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը կարծում է, որ Ամուլսարի հարցի անարդարացի լուծումը կարող է վտանգել Հայաստանում ներդրումների ապագան: «Արմենպրես»-ը Տիգրան Խաչատրյանի հետ զրուցել է Ամուլսարի հանքի շահագործման, դրա տնտեսական առավելությունների, բնապահպանական կանխատեսվող վտանգների, դրանց չեզոքացման ու այլ թեմաների շուրջ:
- Պարոն նախարար, շատ է խոսվում Ամուլսարի հանքի շահագործման բնապահպանական վտանգների մասին: Հասարակության այն մասը, որոնք դեմ են հանքի շահագործմանը, նշում են, որ այն կարող է վնաս հասցնել Սևանա լճին, Ջերմուկի ջրերի ավազանին: Ի վերջո, եթե առկա են այդ վնասակար ազդեցությունները, որքանով է նպատակահարմար հանքի շահագործումը:
-Կառավարության կողմից այս բոլոր ամիսների ընթացքում սկզբունքային կետ է նշվել, որ չպետք է ծրագիրն իր գործունեության ընթացքում ունենա այնպիսի բնապահպանական բացասական ազդեցություն, որը հասարակության տեսանկյունից անընդունելի սահմաններում է: Քննարկման եզրակացությունը հուշում է, որ այդպիսի ազդեցություն չկա: Մասնագետներն էլ հավաստիացնում են, որ այն կանխարգելիչ ազդեցությունները, որոնք կազմակերպության կողմից պետք է իրականացվեն ծրագրի շահագործման ընթացքում, բացառում են որևէ բացասական արտանետումները շրջակա միջավայր:
- Եթե, այնուամենայնիվ, հանքը չշահագործվի, որքանով դա ներդրումների առումով կվնասի Հայաստանի միջազգային հեղինակությանը:
- Եթե կայացվի անարդարացի որոշում, ապա կազդի հեղինակության վրա: Ամենակարևոր հարցն արդարության հարցն է, թե արդյոք ՀՀ կառավարությունն ու հասարակությունն արդար են վերաբերում այն ներդրողներին, որոնք որոշումներ են կայացրել որոշակի իրավունքներ ունենալու պայմաններում: Մենք նախորդ մեկ տարվա ընթացքում բոլորին բացատրել ենք այն շարժառիթները, որոնց պատճառով սպասել ենք վերջնական եզրակացության, և դա այն մտահոգությունն էր, որ կարող է ծրագիրն ունի այնպիսի չհասկացված բնապահպանական ռիսկեր, որոնց առկայության դեպքում պետք կլիներ բացատրել բոլորին, որ այդպես շարունակել չի կարելի: Եզրակացությունն այն է, որ այդպիսի ռիսկեր չկան: Այսինքն` մինչև հիմա ես կարծում եմ, որ մենք կարողացել ենք կառավարել նաև միջազգային կարծիքն այն կարևոր հիմքով, որ մենք վերջում արդար որոշում ենք կայացնելու: Երբ փաստ արձանագրվի, որ ռիսկեր չլինելու վերաբերյալ կարծիքը վերջնական է, ես կարծում եմ, որ մենք կհաղթահարենք այն ժամանակավոր լարվածությունը, որն առկա էր միջազգային ներդրողների շրջանում: Մենք պետք էհետևողական լինենք, որ բարձրանա այն վստահությունը, որն առկա է Հայաստանի կառավարության որոշումների և տնտեսական ապագայի նկատմամբ:
- Ամուլսարի հանքի շահագործման պայմաններում որքա՞ն կլինի դրա տնտեսական եկամուտը:
- «Լիդիան» ընկերությունը հաշվարկել է, որ հաստատված պաշարների սահմաններում կարող է գործել 10 տարի, յուրաքանչյուր տարում կարող է վերամշակել մոտ 10 մլն տոննա հանքաքար: Դրանք այն քանակային ցուցանիշներն են, որոնք ճանաչվել են պատկան մարմինների կողմից, և, որոնց հիման վրա տրվել են համապատասխան շահագործման թույլտվություններ: Այսինքն` մենք ունենք մոտ 10 տարվա գնահատված գործունեություն, յուրաքանչյուր տարում 10 մլն տոննա հանքաքարի շահագործում, 1200 դոլարով հաշված մոտ 250 մլն դոլարի արտադրանք և արտահանում: Եթե ոսկու գները մնան այսօրվանը, ապա տարեկան այդ հանքավայրի շահագործման արդյունքում կստեղծվի մոտ 300 մլն դոլար արժողությամբ արտադրանք:
- Հանքի շահագործմանը կողմ ուղղված պնդումներից մեկն էլ աշխատատեղերի ստեղծումն է: Քանի՞ աշխատատեղ կստեղծվի, եթե Ամուլսարի հանքը շահագործվի:
- 750 ուղիղ աշխատատեղեր, և 4 անգամ ավելի շատ ոչ ուղիղ աշխատատեղեր, որոնք այս կամ այն կերպ կապված կլինեն, այդ արտադրությունը սպասարկելու հետ: Ընդհանուր տեղով մոտ 3800 աշխատատեղ կլինի:

YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS. Minister of Economy Tigran Khachatryan believes that an “unfair” solution to the Amulsar project issue can jeopardize the future of investments in Armenia.
In an interview with ARMENPRESS Khachatryan spoke about the gold mine’s potential exploitation, its economic advantages, environmental risks and their mitigation actions and other issues.
Mr. Minister, there’s a lot of talk about the environmental risks of the exploitation of the Amulsar gold mine. The part of the society which is opposing the mine’s operation claim that it can inflict damage to Lake Sevan and Jermuk waters. After all, if indeed these harmful impacts exist, to what extent is it expedient to operate the mine?
During all these months the Government has stated as a principled position that during its [potential] activities the project shouldn’t have the kind of environmental negative impacts which is in unacceptable limits from the society’s perspective. The discussion’s conclusion hints that this kind of an impact doesn’t exist. Experts, in turn, are reassuring that the preventive actions which the company must carry out during operations rule out any negative omissions into the environment.
If nevertheless the mine won’t be operated, to what extent will this harm Armenia’s international reputation?
If an unfair decision is made it will impact the reputation. The most important issue is the issue of fairness, whether the Government of Armenia and the society are treating fairly those investors who have made decisions in conditions of having certain rights. During the previous year we have explained everyone the motives we had for waiting for a final conclusion, and it was the concern that the project has the kind of environmental risks in the existence of which we would have to explain everyone that we can’t continue that way. The conclusion states that these kinds of risks don’t exist. Meaning, I still believe that we have been able to manage also the international opinion on the important grounds that in the end we will make a fair decision. When it is recorded as a fact that the opinion on risks not being present is a final one, I think we will overcome the temporary tension which existed among international investors. We must be coherent in order for the confidence which exists for the Armenian Government’s decisions and economic future to remain high.
How much will be the economic income from the potential operations of the Amulsar gold mine?
Lydian has estimated that in the limits of the confirmed reserves it can work for ten years, and it can reprocess around 10 million tons of ore each year. These are the quantitative figures which have been acknowledged by authorities and based on which the respective exploitation permits were granted. Meaning, we have activities estimated for around 10 years, exploitation of 10 million tons of ore each year, nearly 250 million dollars of products calculated by 1200 dollars and exports. If gold prices remain the same as today, then as a result of this mine’s exploitation nearly 300 million dollars worth of products will be created yearly.
Asked about the workplaces that the operations will create, the minister said the potential exploitation of the mine will open 750 direct jobs, and 4 times more indirect workplaces which will be directly or indirectly linked with servicing the production. “There will be nearly 3800 jobs totally”.