Նախարարը Ամուլսարի հարցի անարդարացի լուծման դեպքում ներդրումների ապագայի վտանգ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը կարծում է, որ Ամուլսարի հարցի անարդարացի լուծումը կարող է վտանգել Հայաստանում ներդրումների ապագան: «Արմենպրես»-ը Տիգրան Խաչատրյանի հետ զրուցել է Ամուլսարի հանքի շահագործման, դրա տնտեսական առավելությունների, բնապահպանական կանխատեսվող վտանգների, դրանց չեզոքացման ու այլ թեմաների շուրջ:
- Պարոն նախարար, շատ է խոսվում Ամուլսարի հանքի շահագործման բնապահպանական վտանգների մասին: Հասարակության այն մասը, որոնք դեմ են հանքի շահագործմանը, նշում են, որ այն կարող է վնաս հասցնել Սևանա լճին, Ջերմուկի ջրերի ավազանին: Ի վերջո, եթե առկա են այդ վնասակար ազդեցությունները, որքանով է նպատակահարմար հանքի շահագործումը:
-Կառավարության կողմից այս բոլոր ամիսների ընթացքում սկզբունքային կետ է նշվել, որ չպետք է ծրագիրն իր գործունեության ընթացքում ունենա այնպիսի բնապահպանական բացասական ազդեցություն, որը հասարակության տեսանկյունից անընդունելի սահմաններում է: Քննարկման եզրակացությունը հուշում է, որ այդպիսի ազդեցություն չկա: Մասնագետներն էլ հավաստիացնում են, որ այն կանխարգելիչ ազդեցությունները, որոնք կազմակերպության կողմից պետք է իրականացվեն ծրագրի շահագործման ընթացքում, բացառում են որևէ բացասական արտանետումները շրջակա միջավայր:
- Եթե, այնուամենայնիվ, հանքը չշահագործվի, որքանով դա ներդրումների առումով կվնասի Հայաստանի միջազգային հեղինակությանը:
- Եթե կայացվի անարդարացի որոշում, ապա կազդի հեղինակության վրա: Ամենակարևոր հարցն արդարության հարցն է, թե արդյոք ՀՀ կառավարությունն ու հասարակությունն արդար են վերաբերում այն ներդրողներին, որոնք որոշումներ են կայացրել որոշակի իրավունքներ ունենալու պայմաններում: Մենք նախորդ մեկ տարվա ընթացքում բոլորին բացատրել ենք այն շարժառիթները, որոնց պատճառով սպասել ենք վերջնական եզրակացության, և դա այն մտահոգությունն էր, որ կարող է ծրագիրն ունի այնպիսի չհասկացված բնապահպանական ռիսկեր, որոնց առկայության դեպքում պետք կլիներ բացատրել բոլորին, որ այդպես շարունակել չի կարելի: Եզրակացությունն այն է, որ այդպիսի ռիսկեր չկան: Այսինքն` մինչև հիմա ես կարծում եմ, որ մենք կարողացել ենք կառավարել նաև միջազգային կարծիքն այն կարևոր հիմքով, որ մենք վերջում արդար որոշում ենք կայացնելու: Երբ փաստ արձանագրվի, որ ռիսկեր չլինելու վերաբերյալ կարծիքը վերջնական է, ես կարծում եմ, որ մենք կհաղթահարենք այն ժամանակավոր լարվածությունը, որն առկա էր միջազգային ներդրողների շրջանում: Մենք պետք էհետևողական լինենք, որ բարձրանա այն վստահությունը, որն առկա է Հայաստանի կառավարության որոշումների և տնտեսական ապագայի նկատմամբ:
- Ամուլսարի հանքի շահագործման պայմաններում որքա՞ն կլինի դրա տնտեսական եկամուտը:
- «Լիդիան» ընկերությունը հաշվարկել է, որ հաստատված պաշարների սահմաններում կարող է գործել 10 տարի, յուրաքանչյուր տարում կարող է վերամշակել մոտ 10 մլն տոննա հանքաքար: Դրանք այն քանակային ցուցանիշներն են, որոնք ճանաչվել են պատկան մարմինների կողմից, և, որոնց հիման վրա տրվել են համապատասխան շահագործման թույլտվություններ: Այսինքն` մենք ունենք մոտ 10 տարվա գնահատված գործունեություն, յուրաքանչյուր տարում 10 մլն տոննա հանքաքարի շահագործում, 1200 դոլարով հաշված մոտ 250 մլն դոլարի արտադրանք և արտահանում: Եթե ոսկու գները մնան այսօրվանը, ապա տարեկան այդ հանքավայրի շահագործման արդյունքում կստեղծվի մոտ 300 մլն դոլար արժողությամբ արտադրանք:
- Հանքի շահագործմանը կողմ ուղղված պնդումներից մեկն էլ աշխատատեղերի ստեղծումն է: Քանի՞ աշխատատեղ կստեղծվի, եթե Ամուլսարի հանքը շահագործվի:
- 750 ուղիղ աշխատատեղեր, և 4 անգամ ավելի շատ ոչ ուղիղ աշխատատեղեր, որոնք այս կամ այն կերպ կապված կլինեն, այդ արտադրությունը սպասարկելու հետ: Ընդհանուր տեղով մոտ 3800 աշխատատեղ կլինի:

В случае несправедливого решения вопроса Амулсара министр видит угрозу будущим инвестициям
Министр экономики Армении Тигран Хачатрян считает, что несправедливое решение вопроса Амулсара может поставить под угрозу будущее инвестиций в Армении. Арменпресс побеседовал с Тирганом Хачатряном об эксплуатации Амулсарского месторождения, его экономических преимуществах, прогнозируемых экологических опасностях, их нейтрализации и о других темах.
- Господин министр, много говорится об экологических опасностях эксплуатации Амулсарского месторождения. Та часть общества, которая против эксплуатации месторождения, отмечает, что она может нанести ущерб озеру Севан, водному бассейну Джермука. В конце концов, если существует опасность этих вредных воздействий, насколько целесообразна эксплуатация рудника?
- Со стороны правительства в течение всех этих месяцев отмечался принципиальный пункт, что программа в течение своей деятельности не должна иметь отрицательное воздействие на окружающую среду, которое неприемлемо с точки зрения общественности. В заключение обсуждения отмечается, что такого воздействия не будет. Специалисты заверяют, что те профилактические меры, которые должны быть осуществлены организацией в ходе эксплуатации программы, исключают какие-либо негативные выбросы в окружающую среду.
- Если, тем не менее, месторождение не будет эксплуатироваться, насколько это повредит международному авторитету Армении в плане инвестиций?
- Если будет принято несправедливое решение, то это повлияет на авторитет. Самым важным вопросом является вопрос справедливости, справедливо ли правительство и общество РА относятся к тем инвесторам, которые приняли решения в условиях наличия определенных прав. В течение прошлого года мы всем объяснили причины, из-за которых мы ждали окончательного заключения, и была озабоченность, что программа может иметь такие не выявленные экологические риски, при наличии которых была бы необходимость объяснить всем, что так продолжать нельзя. Вывод состоит в том, что таких рисков нет.Я думаю, что до сих пор мы могли управлять международным мнением на том важном основании, что в конце мы примем справедливое решение. Когда будет окончательно зафиксировано что нет рисков, я думаю, мы преодолеем эту временную напряженность, которая есть у международных инвесторов. Должно быть высокое доверие к решениям правительства Армении и экономического будущего.
- Каковы будут экономические доходы при эксплуатации Амулсарского месторождения?
- Компания “Лидиан” подсчитала, что в пределах обнаруженных запасов месторождение может действовать 10 лет, каждый год может перерабатывать около 10 млн тонн руды. Это количественные показатели, признанные компетентными органами, на основании которых выданы соответствующие разрешения на эксплуатацию. То есть, у нас есть 10 лет оцененной деятельности, 10 млн тонн руды в год, около 250 млн долларов продукции и экспорта. Если цены на золото останутся такими как сегодня, то ежегодно в результате эксплуатации этого месторождения будет получаться продукция стоимостью около $ 300 млн.
- Сколько рабочих мест будет создано, если Амулсарское месторождение будет эксплуатироваться?
- 750 рабочих мест на руднике, и в 4 раза больше рабочих мест на местах, которые так или иначе будут связаны с обслуживанием этого производства.