ՀԱԿ-ն Ամուլսարի հարցով վարչության նիստ է հրավիրել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ազգային կոնգրեսը օգոստոսի 27-ին վարչության հատուկ նիստ կանցկացնի Ամուլսարի հարցի հետ կապված:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին օգոստոսի 23-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀԱԿ փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը:
«Երեքշաբթի օրը Հայ ազգային կոնգրեսում հատուկ վարչության նիստ ենք հրավիրում` որոշելու մեր մոտեցումը: Ուսումնասիրում ենք բոլոր կողմերի բոլոր հնարավոր զեկույցները, դիրքորոշումները, հաշվարկները: Հրավիրել ենք էկոլոգների` փորձագիտական ինֆորմացիա ենք հավաքում, որպեսզի փորձենք մեր կարծիքը ասել»,- ասաց Մանուկյանը:
Արամ Մանուկյանի կարծիքով` հարցը հանրաքվեով լուծելու խնդիր չէ, այն խորը մասնագիտական վերլուծության կարիք ունի, և տեղեկությունների, որոնք միայն պատասխանատու քաղաքական ուժը կարող է իմանալ և դրանց հիման վրա որոշում կայացնել:

Armenian National Congress party to convene special meeting on Amulsar
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. The Armenian National Congress (HAK) an extra-parliamentary political party led by 1st President of Armenia Levon Ter-Petrosyan, will convene a special session of its Board on August 27 regarding the Amulsar gold mine.
HAK Vice-President Aram Manukyan said at a press conference they are convening the meeting to decide their stance over the matter.
“We are studying all possible reports, stances and calculations of all parties. We have invited ecologists, we are gathering expert information to try and express our opinion,” Manukyan said.
Manukyan argues that the issue isn’t a matter for a referendum and rather it requires a deep expert research.