Գլենդել քաղաքում կկառուցվի Հայ-ամերիկյան թանգարան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալիֆոռնիայի նահանգի Գլենդել քաղաքում կկառուցվի Հայ-ամերիկյան թանգարան:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց Լոս Անջելեսի մարզի ներկայացուցիչ Քաթրին Բարգրը:
«Արդեն նվիրատվություններ կան, Լոս Անջելեսի մարզի կողմից նվիրաբերվել է 1 մլն դոլար, իսկ Կալիֆոռնիայի նահանգի կողմից 5 մլն դոլար՝ ուղղված թանգարանի ծախսերին: Հույս ունեմ, որ այն շատ հաջող նախագիծ կլինի բոլորի համար»,-ասաց Քաթրին Բարգրը:
ԱՄՆ արևմտյան շրջանի Հայ դատի հանձնախմբի ատենապետուհի Նորա Հովսեփյանը տեղեկացրեց, որ հիմա հանգանակության փուլն է: Առաջիկայում կսկսվեն շինարարական աշխատանքները: Նա հույս հայտնեց, որ թանգարանը պատրաստ կլինի առաջիկա հինգ տարում:

Armenian-American Museum to be opened in Glendale
YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. An Armenian-American museum will be opened in the city of Glendale, California, according to Kathryn Barger (pictured far left) , member of the Los Angeles County Board of Supervisors representing the 5th District.
“We already have donations, the Los Angeles County has donated 1,000,000 dollars and the State of California has donated 5,000,000 dollars for the museum’s expenditures. I am hopeful that it will be a very successful project for everyone,” Barger said at a news conference in Yerevan where she is visiting as part of an official delegation led by Lieutenant Governor of California Eleni Kounalakis.
According to ANCA West Coast representative Nora Hovsepyan, the museum will be opened sometime during the upcoming five years.