Քաղհասարակության կողմից ստացվել է 300-ից ավել առաջարկ հակակոռուպցիոն ռազմավարության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հակակոռուպցիոն ռազմավարության 2019-2022 թթ. նախագծի նախնական տարբերակը e-draft էլեկտրոնային հարթակում դրվել էր հունիսի 10-ին, սակայն հակակոռուպցիոն ռազմավարության շրջանակում քննարկումները սկսվել են դեռ նախորդ տարվա դեկտեմբերից:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Արդարադատության նախարարության հակակոռուպցիոն քաղաքականության մշակման բաժնի պետ Մարիամ Գալստյանը:
Նրա խոսքով՝ 6-րդ օրն է, ինչ պաշտոնապես փակվել են հանրային քննարկումները, սակայն մարզերում և Երևանում շարունակվում են հանդիպումները այդ թեմայի վերաբերյալ:
«Նախագծի նախնական տարբերակը հունիսին դրվել էր e-draft էլեկտրոնային հարթակում, այդ ընթացքում ստացել ենք 300 առաջարկություն հասարակական կազմակերպություններից և պետական մարմիններից: Արդյունքում մեր նախագիծը գրեթե ամբողջությամբ լրամշակվել էր և հետո նորից դրվել քննարկման: Զուգահեռաբար մենք անց էինք կացնում հանրային քննարկումներ մարզերում և Երևանում:
Բավականին ակտիվ մասնակցություն են ունեցել հասարակական կազմակերպությունները այս հարցում և, կարծում եմ, որ այս ռազմավարությունը առնվազն մասնակցային առումով աննախադեպ է: Առաջարկությունների մի ստվար զանգված ընդունվել է»,- ընդգծեց Գալստյանը:

От гражданского общества получено более 300 предложений по антикоррупционной стратегии
Предварительная версия проекта антикоррупционной стратегии на 2019 - 2022 гг. была представлена на электронной площадке e-draft 10 июня, однако обсуждения в рамках антикоррупционной стратегии начались еще в декабре прошлого года. Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами 26 июля сказала начальник отдела разработки антикоррупционной политики Министерства юстиции Мариам Галстян. По ее словам, уже шестой день, как официально закончились общественные обсуждения, однако в областях и Ереване продолжаются встречи на эту тему.
“Предварительный вариант проекта в июне был представлен на электронной платформе e-draft, за это время мы получили 300 предложений от общественных организаций и государственных органов. В результате наш проект почти полностью был доработан, а затем вновь вынесен на обсуждение. Параллельно мы проводили общественные обсуждения и в областях и в Ереване.
Довольно активное участие в этом вопросе приняли общественные организации, и думаю, что эта стратегия, как минимум, беспрецедентна в плане участия. Большая часть предложений принята”, - подчеркнула Галстян.