Հայաստանում տնտեսական ակտիվությունն աճել է 6.5 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տնտեսական ակտիվությունն այս տարվա հունվար-հունիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 6.5 տոկոսով:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փաստում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Մասնավորապես՝ 2019-ի հունվար-հունիսին 2018-ի հունվար-հունիսի համեմատ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 6.9 տոկոսով, շինարարության ծավալը՝ 4.7 տոկոսով, առևտրի շրջանառությունը՝ 8.9 տոկոսով, իսկ ծառայությունների ծավալը՝ 15.3 տոկոսով:
Գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը 2019թ. հունվար-հունիս ամիսներին նախորդ տարվա հունվար-հունիսի նկատմամբ նվազել է 7.4 տոկոսով:
Սպառողական գների ինդեքսն ավելացել է 2.0 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ 0.1 տոկոսով:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը նույն ժամանակահատվածում նախորդ տարվա համեմատնվազել է 5.5 տոկոսով:
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը Հայաստանում այս տարվա հունվար-հունիսին աճել է 5.6 տոկոսով՝ կազմելով 176 հազար 783 դրամ: Ընդ որում` պետական օղակում միջին ամսական աշխատավարձն ավելացել է 6.4 տոկոսով, իսկ ոչ պետականում՝ 3.9 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառությունը ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա համեմատ գրեթե պահպանել է նախորդ տարվա ծավալները` կազմելով 3 մլրդ 495 մլն դոլար (աճը՝ 0.1 տոկոս): Ընդ որում՝ առաջին կիսամյակում արտահանումը նվազել է 0.5 տոկոսով և կազմել է 1 մլրդ 173 մլն դոլար, իսկ ներկրումն ավելացել է 0.5 տոկոսով և կազմել է 2 մլրդ 321 մլն դոլար:

Индекс экономической активности в Армении вырос на 6,5%
Индекс экономической активности в январе-июне этого года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года вырос на 6,5%. Как сообщает Арменпресс, об этом свидетельствуют данные, опубликованные Национальным статистическим комитетом Армении.
В частности, в январе-июне 2019 года по сравнению с январем-июнем 2018 года объем промышленной продукции вырос на 6,9%, объем строительства - на 4,7%, оборот торговли - на 8,9%, а объем услуг - на 15,3%.
Согласно статистическим данным, за отмеченный период на 7.4% снизился объем валовой продукции сельского хозяйства.
Индекс потребительских цен вырос на 2,0%, а индекс цен на промышленную продукцию - на 0,1%.
Производство электроэнергии в январе-июне текущего года по сравнению с тем же периодом прошлого года сократилось на 5,5%.
Среднемесячная номинальная зарплата в Армении выросла на 5,6%, составив 176 783 драма. При этом среднемесячная зарплата в государственном звене увеличилась на 6,4%, а в негосударственном - на 3,9%.
В первом полугодии по сравнению с аналогичным периодом прошлого года в объемах внешнеторгового оборота почти не наблюдалось изменений (рост на 0,1%). Однако экспорт снизился на 0,5%, составив 1 млрд 173 млн долларов, а импорт вырос на 0,5%, составив 2 млрд 321 млн долларов.