Անձնագրային ծառայություններում մինչև տարեվերջ կլինեն հերթագրման սարքեր, սպասվում են փոփոխություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անձնագրային ծառայություններում գոյացող հերթերի խնդիրը ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում է: ՀՀ ոստիկանության Անձնագրային և վիզաների վարչության պետ Մնացական Բիչախչյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ նախ դա պայմանավորված է հանգստի սեզոնին դիմող քաղաքացիների թվի նկատելի ավելացմամբ: Քիչ չեն դեպքերը, երբ քաղաքացիները հանգստի կազմակերպման հետ կապված փաստաթղթային հարցերը կարգավորելու գործընթացը թողնում են վերջին օրերին: Ամռան ամիսներին են դիմում անձնագրեր ստանալու կամ փոխելու համար:
«Մենք հայտարարություններ ենք տարածում, որ քաղաքացիներն առավել վաղ ուշադրություն դարձնեն իրենց փաստաթղթերին: Պարբերաբար միջոցներ ենք ձեռնարկում, որ ծառայության մատուցման որակը բարձրանա և հերթեր չառաջանան: Գործընթացը բաժանվում է երկու հիմնական մասի իրավական և տեխնիկական: Նախորդ տարի ՀՀ ոստիկանության պետի կողմից տրվել է հանձնարարական, ըստ որի՝ անձնագիր ստանալու կամ փոխանակելու, հանրային ծառայությունների համարանիշ ստանալու, անձնագրում վավերականության նշում կատարելու համար քաղաքացին կարողանա դիմել ցանկացած անձնագրային ծառայություն: Օրինակ, եթե բնակվում է Գյումրիում, բայց հաշվառված է Երևանում, ապա դա խոչընդոտ չէ, որ քաղաքացին կարողանա դիմել տվյալ վայրի անձնագրային ծառայություն»,-ասաց Մնացական Բիչախչյանը:
Անձնագրային ծառայություններում ոչ միայն մատուցում են անձնագիրը տրամադրելու, փոխանակելու ծառայություններ, այլև այլ ծառայություններ, օրինակ, անձի հաշվառման մասին տեղեկանքի տրամադրում: Ներկայում այդ գործընթացն իրականացվում է ավելի բարդ ընթացակարգով: Քաղաքացին դիմում է ներկայացնում, այնուհետև հաշվառման տեղեկանք-բլանկն է ձեռքով լրացնում: Այս գործողությունը ժամանակատար է, հերթեր են գոյանում, դրանից բացի, քաղաքացու համար առաջացնում է դժվարություն, նա երկու անգամ է այցելում անձնագրային ծառայություն: Ներկայում շրջանառության մեջ է դրվել կառավարության որոշման նախագիծ, որը նախատեսում է այդ գործընթացն իրականացնել էլեկտրոնային եղանակով: Ամբողջ գործընթացը կիրականացվի ավտոմատացված եղանակով, ինչն էլ զերծ կպահի հերթերից:
Մյուս խնդիրը կապված է տեղերում պատճենահանման սարքերի բացակայության հետ: Մնացական Բիչախչյանը նշեց, որ ոստիկանապետի հանձնարարությամբ Երևան քաղաքի բոլոր անձնագրային ծառայություններին արդեն տրամադրվել են պատճենահանող սարքավորումներ:
«Քաղաքացուց այլևս չի պահանջվելու հերթից դուրս գալ, գնալ որևէ տեղ փաստաթուղթը պատճենահանելու: Տեղում իրականացվելու է գործընթացը, առանց քաղաքացու համար ավելորդ ծանրաբեռնվածություն ստեղծելու: Լրացուցիչ միջոցներ ստանալու համար նախատեսել ենք կառավարության որոշման նախագիծ, որպեսզի ֆինանսական հարցերի կարգավորման պարագայում մյուս անձնագրային ծառայությունները ևս ապահովվեն պատճենահանման սարքավորումներով»,-ասաց նա:
Մյուս ծրագիրը, որը զերծ կպահի որոշակի անհարմարություններից, դժգոհություններից, հերթագրման սարքերի տեղադրումն է: Ներկայում շրջանառության մեջ դրված կառավարության որոշման նախագծի ընդունման դեպքում 35 մեծ անձնագրային ծառայությունում կտեղադրվեն հերթագրման էլեկտրոնային սարքավորումներ: Դրա համար պետությունը գումար չի ծախսի: Կոնկրետ կազմակերպության կողմից սարքավորումները կտեղադրվեն անվճար: Նախատեսվում է, որ այս տարվա վերջ հերթագրող սարքավորումները կտեղադրվեն:
Դրանից բացի, տերմինալների վրա կտեղադրվեն մանրը վերադարձնող սարքավորումներ: Ցանկացած տեսակի գործարք կատարելուց սարքավորումը քաղաքացու մանրը կվերադարձնի: Այդ նախագծի շրջանակում պետական տուրքի միջնորդավճարը կլինի 100 դրամ՝ ցանկացած չափի վճարի դեպքում:
«Հանրային ծառայությունը զարգացող գործընթաց է, պետք է անընդհատ քայլեր ձեռնարկել, փոփոխություններ կատարել կոռուպցիոն ռիսկերը նվազեցնելու, քաղաքացիների համար ավելի մատչելի ծառայություններ մատուցելու, հերթերից զերծ մնալու համար: Գործողությունների մեծ պլան է կյանքի կոչվում, որի իրագործման պարագայում տարեցտարի կունենանք որակյալ ծառայություն»,-ասաց Մնացական Բիչախչյանը:
Անձնագրային և վիզաների վարչության պետը նշեց, որ նոր բիոմետրիկ համակարգի ներդրման համար նախատեսված մրցույթն ընթացի մեջ է: Նախաորակավորման փուլ է անցել 6 կազմակերպություն: Գործընթացի հիմնական կազմակերպիչն է Էլեկտրոնային կառավարման ենթակառուցվածքների գրասենյակը: Հաղթող կազմակերպությունը կներդնի նոր բիոմետրիկ համակարգ: Արդյունքում քաղաքացիները կունենան ավելի որակյալ անձնագիր, նախատեսված է, որ լուսանկարով էջը լինի պլաստիկից:
Անդրադառնալով քաղաքացիներից ստացված զանգերին ու դիմումներին՝ Մնացական Բիչախչյանը նշեց, որ դրանք հիմնականում տեղեկատվական հարցեր են, բողոքներ գրեթե քիչ են: Շատացել են քաղաքացիություն ստանալու վերաբերյալ հարցերը:

В паспортных службах Армении до конца года ожидаются изменения
Вопрос очередей в паспортных службах Армении находится в центре внимания руководства. Начальник паспортно-визового управления полиции Армении Мнацакан Бичахчян в беседе с «Арменпресс» отметил, что во-первых, это обусловлено заметным увеличением числа граждан, обратившихся в период отдыха. Нередки случаи, когда граждане оставляют процесс урегулирования документальных вопросов, связанных с организацией отдыха, на последние дни. Для получения или замены паспорта обращаются лишь в летние месяцы.
“Мы распространяем заявления о том, чтобы граждане обращали внимание на свои документы заранее. Периодически принимаем меры, чтобы качество обслуживания повысилось и не возникало очередей. Процесс состоит из двух основных частей: правовой и технической. В прошлом году начальник Полиции РА дал поручение, согласно которому для получения или обмена паспорта, получения номерного знака общественных услуг, проведения отметки в паспорте гражданин может обратиться в любую паспортную службу. Например, если гражданин проживает в Гюмри, но зарегистрирован в Ереване, это не препятствие для того, чтобы он смог обратиться в паспортную службу данного места”, - сказал Мнацакан Бичахчян. В паспортных службах не только предоставляют услуги по выдаче паспортов, обмену, но и другие услуги, например, предоставление справки об учете личности. В настоящее время этот процесс проводится по более сложной процедуре. Гражданин подает заявление, затем вручную заполняет справку-бланк по учету. Это действие трудоемкое, образуются очереди, кроме того, для гражданина возникают трудности, он дважды посещает паспортную службу. В настоящее время в обращение введен проект постановления правительства, который предусматривает осуществление этого процесса электронным способом. Весь процесс будет осуществляться автоматизированным способом, это позволит освободиться от очередей.
Другая проблема связана с отсутствием устройств копирования на местах. Мнацакан Бичахчян отметил, что по поручению начальника полиции всем паспортным службам Еревана уже предоставлено оборудование для копирования.
“Гражданину, чтобы скопировать документ, больше не нужно будет идти в другое место. Процесс будет осуществляться на месте без дополнительной нагрузки на граждан. Для получения дополнительных средств мы предусмотрели проект решения правительства, чтобы в случае урегулирования финансовых вопросов остальные паспортные службы также были обеспечены оборудованием для копирования”, - сказал он.
Другая программа, которая избавит от некоторых неудобств, недовольств, - это установка устройств записи. В случае принятия введенного в обращение проекта постановления правительства в 35 крупных паспортных службах будут установлены электронные устройства записи. На это государство не потратит деньги. Конкретная организация установит оборудование бесплатно. Планируется, что в конце этого года будет установлено дежурное оборудование.
Кроме того, на терминалах будет установлено оборудование для возврата мелкой сдачи. При совершении любых сделок оборудование вернет мелочь гражданину. В рамках этого проекта госпошлина составит 100 драмов в любом случае оплаты.
“Общественная служба - развивающийся процесс, нужно постоянно предпринимать шаги, вносить изменения для снижения коррупционных рисков, во избежание очередей предоставления более доступных для граждан услуг. Осуществляется большой план действий, в случае реализации которого из года в год наша служба будет становиться качественнее”, - сказал Мнацакан Бичахчян.
Начальник паспортно-визового управления отметил, что конкурс, предусмотренный для внедрения новой биометрической системы, уже проходит. Этап предварительной квалификации прошли 6 организаций. Основным организатором процесса является офис инфраструктуры электронного управления. Выигравшая организация внедрит новую биометрическую систему. В результате у граждан будет более качественные паспорта, предусмотрена страница с фотографией из пластика.
Обращаясь к полученным от граждан звонкам и заявлениям, Мнацакан Бичахчян отметил, что это, в основном, информационные вопросы, жалоб бывает мало. Увеличилось количество вопросов о получении гражданства.