Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմի չօգտագործված կադրերով ինստալացիան ներկայացվելու է Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Սերգեյ Փարաջանովի 95-ամյակի կապակցությամբ «Ոսկե ծիրան» 16-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում հուլիսի 8-ին «Այրարատ» կինոթատրոնի նախասրահում ցուցադրվելու է «Կինոյի տաճար» խորագրով ինստալացիան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինստալացիան, որն առաջին անգամ ներկայացվել է Ռոտերդամի կինոփառատոնում, ընդգրկում է Փարաջանովի հանրահայտ «Նռան գույնը« ֆիլմի հիմնական մոնտաժում չօգտագործված կադրերը:
«Այրարատ» կինոթատրոնում «Կինոյի տաճար» ինստալացիայի ցուցադրությանը զուգահեռ կինոսրահում ներկայացվելու է Ռուբեն Գևորգյանցի «Աշխարհումս» վավերագրական ֆիլմը: Փարաջանովի կյանքի եզակի դրվագներով, լուռ զրույցով ժապավենն անընդմեջ պտտվելու է էկրանին:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը հուլիսի 8-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ «Կինոյի տաճար» նախագծի մտահղացման հեղինակը Դենիել Բըրդն է, որի հետ կինոկենտրոնի համագործակցությունը սկսվել է 2018 թվականին: «Թվայնացնում և վերականգնում էինք «Հակոբ Հովնաթանյան» ֆիլմը, որը ցուցադրվեց մի շարք հեղինակավոր կինոփառատոններում` արժանանալով կինոգործիչների ուշադրությանը: Այդ ֆիլմն ավարտելուց հետո Դենիելի հետ սկսեցինք աշխատել «Նռան գույնը» կինոնկարի հիմնական մոնտաժից դուրս մնացած հատվածները վերականգնելու վրա»,- նշեց Միրզախանյանը:
Նա ընդգծեց, որ կա 103 տուփ ժապավեն, որոնք պահվում են Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի արխիվում: «2017 թվականին 27 տուփ ժապավեն ենք ուղարկել Լեհաստան: Հենց այդ կադրերը սկսեցինք պատրաստել Ռոտերդամի փառատոնում ներկայացնելու համար: Ինստալացիան նախորդ տարի Ռոտերդամի կինոփառատոնի շրջանակում ցուցադրվեց «Արմենիուս» եկեղեցում: Հենց այնտեղ մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց, և որոշվեց այն ներկայացնել նաև «Ոսկե ծիրան»-ի ընթացքում»,-պատմեց կինոկենտրոնի տնօրենը:
Անդրադառնալով ցուցադրման վայրին` Միրզախանյանն ասաց, որ տեղն ընտրել է Դենիելը:
«Առաջին անգամ Երևան եմ եկել 2004 թվականին: Ինձ շատ է տպավորել «Այրարատ» («Ռոսիա») կինոթատրոնի շենքը: Դա ճարտարապետական հրաշալի կառույց է: Երբ որոշվեց ինստալացիան ներկայացնել Երևանում, առաջարկեցի այն ցուցադրել հենց այդ շենքում: Կարծում եմ` տարածքը շատ կարևոր է նման ցուցադրության համար»,-ներկայացրեց Դենիել Բըրդը:
Խոսելով նախագծի խորագրի մասին` նա ասաց, որ այն անվանել են «Կինոյի տաճար», քանի որ ֆրանսիացի ականավոր ռեժիսոր Ժան Լյուկ Գոդարը Փարաջանովի արվեստն ու կինոն նկարագրելիս օգտագործել է «կինոյի տաճար» արտահայտությունը:
«Կինոյի տաճար» ծրագրի շրջանակում հուլիսի 9-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայանալու է Փարաջանովի «Եռաֆիլմ», «Արաբանախշեր Փիրոսմանիի թեմաներով», «Կիևյան որմնանկարներ» վերականգնված կարճամետրաժ ֆիլմերը:

Инсталляция с неиспользованными кадрами фильма Параджанова“Цвет граната”будет представлена в Ереване
По случаю 95-летия Сергея Параджанова в рамках 16-го Международного кинофестиваля “Золотой абрикос” 8 июля в фойе кинотеатра ”Айрарат” будет показана инсталляция под названием “Храм кино”.
Как передает «Арменпресс», инсталляция, впервые представленная на Роттердамском кинофестивале, включает в себя неиспользованные кадры фильма Параджанова “Цвет граната”.
В кинотеатре “Айрарат” параллельно с показом инсталляции “Храм кино” будет представлен документальный фильм Рубена Геворкянца “Ашхарумс”. Лента с уникальными эпизодами жизни Параджанова, молчаливой беседой будет постоянно крутиться на экране.
Директор Национального киноцентра Армении Шушаник Мирзаханян 8 июля в беседе с журналистами сказала, что автором идеи проекта “Храм кино” является Дэниел Берд, сотрудничество с которым началось в 2018 году. Мы оцифровали и восстанавливали фильм “Акоп Овнатанян”, который был показан на ряде авторитетных кинофестивалей, удостоившись внимания кинодеятелей. После окончания работы над этим фильмом мы с Дэниелом начали работать над восстановлением оставшихся фрагментов из основного монтажа картины “Цвет граната”, - отметила Мирзаханян.
Он подчеркнула, что есть 103 коробки с кинолентами, которые хранятся в архиве Национального киноцентра Армении. “В 2017 году мы отправили в Польшу 27 коробок с кинолентами. Именно эти кадры мы начали готовить для представления на фестивале в Роттердаме. Инсталляция в прошлом году, в рамках Роттердамского кинофестиваля, была продемонстрирована в церкви “Армениус”. Именно там она вызвала большой интерес, и было решено представить ее и на “Золотом абрикосе”, - рассказала директор киноцентра.
Касаясь места показа, Мирзаханян сказала, что место выбрал Дэниел.
“Меня очень впечатлило здание кинотеатра “Айрарат” (бывшая “Россия”). Это прекрасное архитектурное сооружение. Когда было решено представить инсталляцию в Ереване, я предложил выставить ее именно в этом здании. Думаю, пространство очень важно для такой экспозиции”, - представил Дэниел Берд.
Говоря о проекте, он сказал, что его назвали “Храмом кино”, так как выдающийся французский режиссер Жан-Люк Годар, описывая искусство и кино Параджанова, использовал выражение “Храм кино”.
В рамках программы “Храм кино” 9 июля в кинотеатре “Москва” состоится показ восстановленных короткометражных фильмов Параджанова “Тройной фильм”, “Арабески на тему Пиросмани”, “Киевские фрески”.