ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահը մասնակցելու է Միջազգային ֆինանսական կոնգրեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը մեկնել է Սանկտ-Պետերբուրգ՝ «Ֆինանսական շուկաներ՝ նոր բարդություններ և կայունության պահպանում» խորագրով միջազգային ֆինանսական 28-րդ կոնգրեսին մասնակցելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, կոնգրեսի շրջանակում քննարկվելու են մակրոպրուդենցալ քաղաքականության արդյունավետության, դրամավարկային և մակրոպրուդենցալ քաղաքականությունների փոխգործակցության, գնաճային սպասումների կառավարման, դրամավարկային քաղաքականության իրականացման առումով հաղորդակցման դերի, ներդրումային ֆոնդերի շուկայի, ապահովագրական ոլորտի զարգացման ռազմավարության, ֆինանսական ոլորտում կիբեռռիսկերի, ՓԼ/ԱՖ օրենսդրության և ժամանակակից ֆինանսական տեխնոլոգիաների և այլ թեմաներ:
Կոնգրեսի շրջանակում նախատեսվում է նաև ՀՀ և ՌԴ կենտրոնական բանկերի միջև վերահսկողության ոլորտում համագործակցության և տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ նոր համաձայնագրի ստորագրումը:

Председатель Центрального банка Армении примет участие в Международном финансовом конгрессе
Председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян выехал в Санкт-Петербург для участия в XXVIII Международном финансовом конгрессе “Финансовые рынки: новые сложности и сохранение стабильности”.
Как сообщили Арменпресс в службе по связям с общественностью ЦБ Армении, в рамках конгресса будут обсуждены вопросы эффективности макропруденциальной политики, взаимодействия денежно-кредитной и макропруденциальной политики, управления инфляционными ожиданиями, роли коммуникации в реализации денежно-кредитной политики, рынка инвестиционных фондов, стратегии развития страховой сферы, киберриски в финансовой сфере, законодательства ОД/ФТ (отмывание денег/финансирование терроризма)и современных финансовых технологий и др.
В рамках конгресса планируется также подписание нового соглашения о сотрудничестве и обмене информацией в сфере контроля между Центральными банками Армении и РФ.