ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահը մասնակցելու է Միջազգային ֆինանսական կոնգրեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը մեկնել է Սանկտ-Պետերբուրգ՝ «Ֆինանսական շուկաներ՝ նոր բարդություններ և կայունության պահպանում» խորագրով միջազգային ֆինանսական 28-րդ կոնգրեսին մասնակցելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, կոնգրեսի շրջանակում քննարկվելու են մակրոպրուդենցալ քաղաքականության արդյունավետության, դրամավարկային և մակրոպրուդենցալ քաղաքականությունների փոխգործակցության, գնաճային սպասումների կառավարման, դրամավարկային քաղաքականության իրականացման առումով հաղորդակցման դերի, ներդրումային ֆոնդերի շուկայի, ապահովագրական ոլորտի զարգացման ռազմավարության, ֆինանսական ոլորտում կիբեռռիսկերի, ՓԼ/ԱՖ օրենսդրության և ժամանակակից ֆինանսական տեխնոլոգիաների և այլ թեմաներ:
Կոնգրեսի շրջանակում նախատեսվում է նաև ՀՀ և ՌԴ կենտրոնական բանկերի միջև վերահսկողության ոլորտում համագործակցության և տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ նոր համաձայնագրի ստորագրումը:

CBA President to participate in International Financial Congress in St. Petersburg
YEREVAN, JULY 3, ARMENPRESS. President of the Central Bank of Armenia Artur Javadyan has departed for St. Petersburg to take part in the 28th International Financial Congress entitled “Financial Markets: Increasing Complexity, Maintaining Stability”, the CBA told Armenpress.
The Congress program will include several theme-based sections: monetary policy andmacroeconomics, banks, insurance, collective investment, professional players of the financial market, andmicrofinancing.
A number of sessions at the Congress will be dedicated to the topics common for various financial market sectors, such as digital transformation and cyber risks in the financial sector, establishing the institute offinancial ombudsman and behavioural supervision, aswell asdeveloping the financial sector’s talent pool,etc.
On the sidelines of the Congress, the Central Banks of Armenia and Russia are expected to sign a new agreement on cooperation in banks control and exchange of information.
During the visit the CBA President is scheduled to have several bilateral meetings with the heads of the partnering structures.
The International Financial Congress is Russia’s most significant professional event devoted tofinance.