Արցախի Քաշաթաղի շրջանում վերաօծվել է 17-րդ դարի եկեղեցի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանի հյուսիսային գյուղերից Հոչանցում հունիսի 23-ին վերաօծվել է 17-րդ դարի երկրորդ կեսով թվագրվող սբ․ Ստեփանոս եկեղեցին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վերաօծման կարգը կատարել է Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի հոգևոր առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը։ Վերաօծմանը հաջորդել է կիրակնօրյա պատարագ։ Եկեղեցու վերականգնման և վերանորոգման աշխատանքներն իրականացվել են «Թուֆենկյան» հիմնադրամի միջոցով։
Պատարագին հաջորդած ելույթի ժամանակ Քաշաթաղի վարչակազմի ղեկավար Ստեփան Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել «Թուֆենկյան» հիմնադրամին պատմական եկեղեցուն նոր կյանք հաղորդելու համար։ Վերջինս կարևորել է հայոց եկեղեցու քարոզած քրիստոնեական սիրո և միաբանության կարևորությունը հայրենիքի համար այս պատասխանատու օրերին։ Վարչակազմի ղեկավարը շեշտադրել է նաև այն հանգամանքը, որ Հոչանցի եկեղեցու վերաօծումն ու վերագործարկումը մեծ առումով խորհրդանշում են հայերի վերադարձն ու վերատիրումը ազատագրված տարածքներում։
Միջոցառմանը մասնակցել են Քաշաթաղի վարչակազմի աշխատակիցներ, «Թուֆենկյան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ և զարգացման ծրագրերի տնօրեն Անդրանիկ Գասպարյանը, Հոչանցի և հարևան գյուղական համայնքների բնակչությունը։

В Кашатагском районе Арцаха переосвящена церковь XVII века
В селе Гочанц Кашатагского района Республики Арцах 23 июня был переосвящена церковь Св. Степаноса, датируемая второй половиной 17-го века.
Как передает «Арменпресс», обряд переосвящения совершил духовный предводитель Арцахской епархии Армянской апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян. За переосвящением последовала воскресная литургия. Восстановительные и ремонтные работы церкви были осуществлены посредством Фонда “Туфенкян”.
После литургиии выступил глава администрации Кашатага Степан Саркисян. Он поблагодарил Фонд “Туфенкян” за предание исторической церкви новой жизни. Степан Саркисян отметил важность проповедуемой армянской церковью христианской любви и единства в эти ответственные для Родины дни. Глава администрации акцентировал также и на том обстоятельстве, что переосвящение и новая жизнь церкви символизируют возвращение и реституцию армян на освобожденных территориях.
В мероприятии приняли участие сотрудники администрации Кашатага, член Совета попечителей и директор программ развития Фонда “Туфенкян” Андраник Гаспарян, жители Гочанца и соседних сельских общин.