Կաշառք ստանալու և դրան օժանդակելու կասկածանքով ձերբակալվել են Գյումրու քաղաքապետարանի բաժնի պետը և աշխատակից
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Շիրակի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռք բերված հիմնավոր տեղեկությունների հիման ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության Կումայրիի բաժնի կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ի հայտ եկել Գյումրու քաղաքապետարանի աշխատակիցների կողմից ապօրինի շինարարությունը չարձանագրելու դիմաց կաշառք վերցնելու և դրան օժանդակելու վերաբերյալ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից, այդ առթիվ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ Գյումրու համայնքապետարանի աշխատակազմի բաժնի պետ Մ. Ա.-ն, ով ի պաշտոնե օժտված է օրենքով սահմանված դեպքում և կարգով ապօրինի հողօգտագործումները կանխարգելելու, կասեցնելու և վերահսկելու աշխատանքները վերահսկելու, ինքնակամ շինարարությունը կանխարգելելու, կասեցնելու և օրենքով սահմանված կարգով դրանց հետևանքների վերացումն ապահովելու լիազորություններով, Գյումրի քաղաքի շենքերից մեկի բնակարանում ապօրինի շինարարություն կատարելու հանգամանքը պարզելուց հետո, իրավախախտումը չարձանագրելու պատրվակով բնակարանի սեփականատիրոջից պահանջել ու Գյումրու համայնքապետարանի նույն բաժնի աշխատակից Ս. Ղ.-ի օժանդակությամբ 2019թ. մարտի 24-ին ստացել է զգալի չափերի կաշառք: Արդյունքում դրսևորելով ակնհայտ ապօրինի անգործություն՝ բաժնի պետը չի արձանագրել վերը նշված իրավախախտումը:
Նշված դեպքի առթիվ 2019թ. մայիսի 31-ին Շիրակի մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա նույն օրը Շիրակի մարզի դատախազի տեղակալի կողմից ձերբակալվել է Մ. Ա.-ն, իսկ 38-311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ նաև Ս. Ղ.-ն:
Քրեական գործը նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ անհապաղ ուղարկվել է Շիրակի մարզային քննչական վարչություն:

По подозрению в получении взятки и содействии этому задержаны начальник отдела и сотрудник мэрии Гюмри
На основании обоснованных сведений, полученных сотрудниками Ширакского областного управления Службы национальной безопасности РА, в результате действий, предпринятых отделом Кумайри Ширакского областного управления Полиции РА, выявлены фактические данные о взятке и содействии сотрудников мэрии Гюмри в обмен на незаконные строительные работы.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью Генпрокуратуры РА, в ходе подготовки материалов выяснилось, что начальник отдела аппарата мэрии Гюмри М. А., кто по долгу службы наделен полномочиями по предупреждению, пресечению и контролю незаконных землепользований, предотвращению, пресечению самовольного строительства и обеспечению устранения их последствий в установленном законом порядке, после выяснения факта незаконного строительства в квартире одного из зданий города Гюмри, под предлогом не фиксации правонарушения, потребовал от собственника квартиры и при содействии сотрудника того же отдела Гюмрийского муниципалитета С. Г. получил крупную взятку.
В результате, проявив заведомо незаконное бездействие, начальник отдела не зафиксировал вышеуказанное правонарушение.
По данному факту 31 мая 2019 года в прокуратуре Ширакской области было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 311, части 2 статьи 38-311 и части 1 статьи 312 Уголовного кодекса РА.
На основании непосредственно возникших подозрений в совершении преступления, предусмотренного частью 2 статьи 311 Уголовного кодекса РА, в тот же день заместителем прокурора Ширакской области задержан М. А., по части 2-ой статьи 38-311 - С. Г.
По поручению следствия уголовное дело незамедлительно направлено в областное следственное управление Ширака.