ԳԴՀ Մայնի Ֆրանկֆուրտ քաղաքում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Մայնի Ֆրանկֆուրտ քաղաքի Սբ. Պողոս եկեղեցում ապրիլի 27-ին տեղի է ունեցել Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը հավերժացնող միջոցառում, որը կազմակերպվել էր Գերմանահայկական կենտրոնական խորհրդի և Հայ առաքելական եկեղեցու Գերմանահայոց թեմի առաջնորդարանի կողմից՝ Հեսսենի հայկական մշակութային միության և «KAMMERTON» նախագծի աջակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ԳԴՀ-ում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանն իր խոսքում նշել է, որ Բունդեսթագի կողմից 2016թ․ հունիսի 2-ին ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևում առկա կարևորագույն դրույթներից է երիտասարդ սերունդներին 20-րդ դարում իրականացված մարդկության դեմ այդ հանցագործության մասին ճշմարտությունը փոխանցելը։ «Սա նաև ապագայում նմանատիպ հանցագործությունները կանխելու նպատակ է հետապնդում։ Եվ այս առումով կարևոր անելիք ունեն ԳԴՀ երկրամասերի պատկան մարմինները»։
ՀՀ դեսպանության հրավերով ԳԴՀ ժամանած հայ երիտասարդ երաժիշտներ Գուր Սարգսյանի, Աիդա Ավանեսյանի, Անի Բադեյանի, ինչպես նաև Ժոռա Սարգսյանի կատարմամբ հնչել են Կոմիտասի և Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործություններից:
Ներկաներին խոսքով դիմել է Հայ առաքելական եկեղեցու Գերմանահայոց թեմի առաջնորդ Տեր Սերովբե վարդապետ Իսախանյանը՝ իր ելույթն ավարտելով բարեխոսական աղոթքով։

В немецком городе Франкфурт-на-Майне состоялось мероприятие, посвященное 104-й годовщине Геноцида армян
В немецком городе Франкфурт-на-Майне в церкви Св.Павел 27 апреля состоялось мероприятие, посвященное памяти жертв Геноцида армян в Османской империи, которое было организовано центральным Германо-армянским советом и предстоятельством епархии Армянской апостольской церкви в Германии при содействии Армянского культурного союза Гессена и проекта “KAMMERTON”.
Как сообщили «Арменпресс» в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, посол Армении в ФРГ Ашот Смбатян в своей речи отметил, что в 2016 году Бундестаг принял резолюцию о признании Геноцида армян. И одним из важнейших положений принятой 2 июня резолюции о признании Геноцида армян является передача молодым поколениям правды об этом преступлении против человечества, совершенном в 20 веке. Это также преследует цель предотвратить подобные преступления в будущем. И в этом плане надлежащим органам земель ФРГ предстоит большая работа”.
Прибывшие по приглашению Посольства РА в ФРГ молодые армянские музыканты Гор Саркисян, Аида Аванесян, Ани Бадеян, Жора Саркисян исполнили произведения Комитаса и Арно Бабаджаняна.
С речью к присутствующим обратился предстоятель армянской епархии Германии архимандрит Серовбе Исаханян, завершив свое выступление молитвой заступничества.