Ռոտերդամի Maison d’Armeni նորաձևության սրահում կայացել է Ֆրանկոֆոնիային նվիրված ընդունելություն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռոտերդամի Maison d’Armeni նորաձևության սրահում մարտի 15-ին տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվան նվիրված ընդունելություն, որին ներկա էին Ռոտերդամի քաղաքապետ Ահմեդ Աբութալեբը (Ahmed Aboutaleb), Հաագայում հավատարմագրված, Ֆրակոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ և դիտորդ երկրների դեսպաններ, Նիդերլանդների ԱԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Նիդերլանդների քաղաքական, տնտեսական և մշակութային շրջանակների, հոլանդահայ համայնքի ֆրանսախոս ներկայացուցիչներ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
«Ողջունելով հյուրերին Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը նշեց, որ մեծ պատիվ է Ռոտերդամի սրտում գտնվող հայկական նորաձևության տանը հյուրընկալել բազմազանության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, հանդուրժողականության, հավասարության, ժողովրդավարության արժեքների վրա հիմնված Ֆրանկոֆոնիայի գաղափարախոսությանը հավատարիմ հանրության ներկայացուցիչներին։ Իր խոսքում Տիգրան Բալայանը ներկայացրեց Ֆրանկոֆոնիայի երևանյան գագաթաժողովի արդյունքները, «Ապրել միասին» կոչի նպատակները՝ վստահեցնելով, որ որպես ՖՄԿ նախագահող երկիր, Հայաստանը շարունակելու է իր նպաստը բերել կազմակերպության դերակատարության ամրապնդմանն ու հեղինակության բարձրացմանը։
Դիմելով ներկաներին, Ռոտերդամի քաղաքապետ Ահմեդ Աբութալեբը շնորհակալություն հայտնեց իր ղեկավարած բազմամշակույթ քաղաքում ֆրանկոֆոնիային նվիրված միջոցառում կազմակերպելու համար։ Քաղաքապետը շնորհավորեց Հայաստանին՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը փայլուն կերպով անցկացնելու և կառույցի նախագահությունը ստանձնելու համար, վստահություն հայտնելով, որ ֆրանկոֆոնիան կշարունակի իր կարևոր առաքելությունը։
Ելույթներից հետո Նիդերլանդներում ֆրանկոֆոնիայի մեկամսյակի խորագրի՝ «Ֆրանկոֆոնիան պատասխանատու նորաձևության կողմնակից» ներքո Just Black և Maison d’Armeni նորաձևության տները ներկայացրեցին իրենց վերջին հավաքածուները, ֆրանսերեն երգերի կատարումներով հանդես եկավ հոլանդաբնակ երգչուհի Գլենդա Ռոլլեն (Glenda Rolle)։
Այնուհետև տեղի ունեցավ հյուրասիրություն, որին ներկաներին մատուցվեցին հայկական ուտեստներ և խմիչք»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

В салоне  моды  Maison d’Armenie в  Роттердаме состоялся  прием, посвященный  Франкофонии
15 марта в салоне моды Maison d’Armenie в Роттердаме состоялся прием, посвященный Международному дню Франкофонии. На приеме присутствовали мэр Роттердама Ахмед Абуталеб (Ahmed Aboutaleb), послы стран-членов и стран-наблюдателей международной организации Франкофонии, аккредитованных в Гааге, высокопоставленные чиновники МИД Нидерландов, франкоговорящие представители политических, экономических и культурных кругов Нидерландов, а также армянской диаспоры.
«Приветствуя гостей, посол Армении Тигран Балаян отметил, что считает большой честью принимать в армянском модельном салоне, находящемся в самом сердце Роттердама, представителей общественности, приверженных идеологии Франкофонии, зиждущейся на принципах плюрализма, защиты прав человека, толерантности, равенства и демократии. Тигран Балаян представил итоги Ереванского саммита МОФ, цель девиза «Жить вместе», заверив, что в качестве страны, председательствующей в МОФ, Армения и впредь будет способствовать укреплению роли и повышению престижа МОФ.
Мэр Роттердама Ахмед Абуталеб поблагодарил за проведение мероприятия МОФ в возглавляемом им мультикультурном городе. Он поздравил Армению за блестящую организацию саммита и председательства в МОФ, выразив уверенность, что Франкофония продолжит свою важную миссию.
После выступлений под девизом мероприятия Франкофонии в Нидерландах ''Франкофония-сторонник ответственной моды" (La Francoponie en mode responsable) модные дома Just Black и Maison d’Armenie представили последние коллекции. Голландская певица Гленда Ролле (Glenda Rolle) исполнила песни на французском языке.
В завершение состоялось угощение, гостям подавались армянские блюда и напитки», - говорится в сообщении.