Լոս Անջելեսի ոստիկանությունը հետաքննում է հայկական դպրոցների դարպասներին Թուրքիայի դրոշներ փակցնելու միջադեպը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոս Անջելեսի ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել 2 հայկական մասնավոր դպրոցների դարպասներին անհայտ անձանց կողմից Թուրքիայի դրոշներ փակցնելու միջադեպերի կապակցությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Los Angeles Times-ը, ոստիկանության և դպրոցների ներկայացուցիչների խոսքերով՝ անհայտ անձինք երեքշաբթի առավոտյան հայկական 2 դպրոցների դարպասներին փակցրել են Թուրքիայի դրոշներ և հեռացել:
Ոստիկանությունը հետաքննում է միջադեպերը, որոնք առաջացրել են Լոս Անջելեսի հայկական համայնքի անհանգստությունը և վրդովմունքը: Նշվում է, որ շատերը հայկական դպրոցների դարպասներին Թուրքիայի դրոշը կախելը նկարագրում են որպես ատելության գործողություն, որը միտված է հայկական համայնքի շրջանում վախ սերմանելուն և Հայոց ցեղասպանության վարկաբեկմանը:
Լոս Անջելեսի ոստիկանությունը ուսումնասիրում է տեսաձայնագրությունները և պլանավորում է ուժեղացնել հսկողությունը դպրոցների շրջակայքում:
ՀԲԸՄ Մանուկյան-Դեմիրճյան դպրոցի տնօրեն Արփի Ավանեսյանն ընդգծել է, որ իրենց համար անակնկալ է եղել դպրոցի դարպասին Թուրքիայի դրոշներ տեսնելը: «Մենք նման բան չէինք սպասում: Ես չգիտեմ, թե ի՞նչ է մտածել այդ մարդը: Ինչո՞ւ այսօր, ի՞նչն է նրանց ստիպել անել դա»,- ասել է նա:
ԱՄՆԱրևմտյան շրջանի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահՆորա Հովսեփյանը հայտնել է, որ Լոս Անջելեսի «Ֆերահյան» հայկական դպրոցի դարպասներին ևս Թուրքիայի դրոշներ են փակցված եղել. դպրոցը հիմնադրվել է շուրջ 60 տարի առաջ՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգների կողմից:
Լոս Անջելեսի ոստիկանության մամուլի խոսնակ Ջեֆրի Լին հայտնել է, որ գրանցված միջադեպերը գրանցվել են որպես ատելության հողի վրա իրականացված հանցագործություն:
Հունվարի 29-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ մի խումբ պաշտոնյաներ իշխանություններին կոչ են արել գտնել և պատասխանատվության ենթարկել կասկածյալին:
Երկու դպրոցներում էլ դրոշները փակցվել են մինչև աշակերտների ժամանումը: ԱՄՆԱրևմտյան շրջանի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահՆորա Հովսեփյանն ասել է, որ տեսաձայնագրություններում երևում է, որ դպրոցների դարպասներին դրոշները փակցրել է ամբողջությամբ սև հագնված 1 կամ 2 մարդ: «Մենք ցանկանում ենք, որ մարդիկ հասկանան անցյալի հանցագործությունը, և բոլորս կարող ենք ունենալ լուսավոր և երջանիկ ապագա: Մենք հույս ունենք, որ մի օր Թուրքիան կհասկանա, թե ինչ է արել իրենց կառավարությունը 100 տարի առաջ»,- ասել է Հովսեփյանը:
Կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը ևս դատապարտել է տեղի ունեցածը և իրավապահ մարմիններին կոչ է արել արարքի հեղինակներին ձերբակալելը դարձնել առաջնահերթ խնդիր:
Ուսումնական օրվա ավարտին «Ֆերահյան» հայկական դպրոցի աշակերտները դպրոցի բազրիքներին և դարպասներին փակցրել են Հայաստանի դրոշը:

YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. The Los Angeles Police Department is investigating the incidents of clutching Turkish flags on the gates of two Armenian private schools, Los Angeles Times reports.
School officials and police said the masked figure in blackzip-tied more than a dozen flags on the schools’ gates and fled.
The incidents caused concern and outrage among L.A.’s Armenians. Many described the incidents as an act of hate intended to intimidate the community and discredit the Armenian Genocide.
The LA Police investigate the surveillance footage and plan to boost patrols near the schools.
Arpi Avanesian, principal of AGBU Manoogian-Demirdjian School in Canoga Park, said they were shocked and surprised to see the Turkish flags on the school’s gate. “It came as a complete shock and surprise in the sense we weren't expecting it. I don’t know what this person was thinking about. Why today? What set them off to do this?”, she said.
Nora Hovsepian, chair of the Armenian National Committee of America Western Region, informed that Turkish flags were also found hanging at Holy Martyrs Ferrahian High School, an Armenian school in Encino founded nearly 60 years ago by members of a generation of Armenian genocide survivors.
LA Police Department’s spokesman Jeffrey Lee said the incident in Encino was logged as a hate crime.
During a press conference on January 29 a group of officials urged the authorities to find and prosecute the suspect.
In both schools the flags were taken down before the students arrived.
“We want to all get along,” Arpi Avanesian said. “We want people to understand the crimes of the past and we can all have a bright and happy future. Our hope is one day Turkey will understand what their government did over 100 years ago”.
Congressman Brad Sherman condemned the incident and urged the Police to make arresting the vandals a high priority.
By the end of the school day, Ferrahian students had responded: Armenian flags waved all over campus, hanging from stair railings and gates.