Տատյանա Վալովայան օրինակելի է համարում Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ շուկա ապրանքների արտահանման ցուցանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ անդամ երկրները հայ գործընկերներից սովորելու բան ունեն՝ եվրասիական շուկայում ապրանքների արտահանման մասով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԱՏՄ 5-ամյակին և Եվրասիական ինտեգրման գաղափարի 25-ամյակին նվիրված տեսակամուրջով նման տեսակետ հայտնեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) ինտեգրման և մակրոտնտեսության հարցերով Կոլեգիայի անդամ (նախարար) Տատյանա Վալովայան՝ պատասխանելով ղրղզ լրագրողի հարցին:
Լրագրողը նկատեց, որ ԵԱՏՄ-ն արտահանման համար մեծ հնարավորություն է տալիս, սակայն անցյալ տարում իրենց երկրից դեպի ԵԱՏՄ այլ երկրներ արտահանումը շատ քիչ տոկոսով է աճել: Նա հետաքրքրվեց, թե ինչն է պատճառը, որ կառույցի շրջանակներում իրականացնում են ավելի շատ ներմուծում, քան արտահանում:
Վալովայան կարծում է, որ Ղրղզստանի գործընկերները ոչ լիարժեք են օգտագործում այն պոտենցիալը, որ առկա է: «Ես կարծում եմ, որ մենք բոլորս՝ ռուսները, բելառուսները, ղրղզները, ղազախները հայ գործընկերներից սովորելու ինչ-որ բան ունենք: Նրանք, չնայածբարդ աշխարհագրական դիրքին, սիստեմատիկ կերպով իրենց ապրանքներն արտահանում են մեր շուկա: Այս առումով մենք, այդ թվում ղրղզ գործընկերները սովորելու բան ունենք նրանցից»,-նշեց Վալովայան:
Նա, այնուամենայնիվ, նաև նկատեց, որ 2017-ին Ղրղզստանում ապրանքների արտահանումն աճել էր 21 տոկոսով:
Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության լիիրավ անդամ է դարձել 2015 թվականի հունվարի 2-ից: Համապատասխան պայմանագիրը կնքվել էր2014թվականիհոկտեմբերի10-ին, Մինսկում Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստի ժամանակ: Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման պայմանագիրը գործողության ուժէստացել2015 թ.հունվարի 1-ից:

EEC Minister considers exemplary Armenia’s figure of export of goods to EAEU market
YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS. The member states of the Eurasian Economic Union (EAEU) have something to learn from the Armenian partners in terms of the export of goods in the Eurasian market, TatyanaValovaya, Member of the Board - Minister in charge of Integration and Macroeconomics at the Eurasian Economic Commission (EEC), said during today’s video conference dedicated to the EAEU’s 5th anniversary and the 25th anniversary of the Eurasian integration idea, in response to the question of Kyrgyz reporter, reports Armenpress.
The reporter said the EAEU provides great opportunity for export, but last year, the expert from their country to the other EAEU states has increased by a very little percent. The reporter was interested in the reason of this.
In response the EEC Minister said the Kyrgyz partners are not fully using the existing potential. “I think we all, Russians, Belarussians, Kyrgyz and Kazakhs have something to learn from the Armenian partners. Despite the complex geographical position, they are systematically exporting their goods to our market. In this sense we and the Kyrgyz partners have something to learn from them”, TatyanaValovaya said.