Կառավարությունը Սփյուռքի հետ հարաբերությունների մակարդակի բարձրացման մոդելը կքննարկի մեր հայրենակիցների հետ. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում անդրադարձավ Սփյուռքի նախարարության լուծարման մասին խոսակցություններին և մտահոգություններին:
«Ես ուզում եմ առանձնահատուկ անդրադառնալ Սփյուռքի նախարարության պարագային, որովհետև կարծում եմ, թյուր տպավորություն կա, թե մենք ուզում ենք խաչ քաշել Սփյուռքի նախարարության վրա: Հակառակը, տվյալ դեպքում էլ խնդիրը շատ հստակ է ձևակերպված՝ Սփյուռքի հետ կառավարության հարաբերությունները և գործակցությունը դարձնել առավել արդյունավետ և այս առումով մենք որոշակի մոդել ու առաջարկ ունենք, որը ենթադրում է, որ սփյուռքի հետ հարաբերությունների մակարդակն, ըստ էության, ոչ թե կնվազեցվի, այլ կբարձրացվի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ այդ մոդելի վերաբերյալ առաջիկայում նաև քննարկումներ կունենան Սփյուռքի մեր հայրենակիցների հետ:
Վարչապետի պաշտոնակատարը հույս հայտնեց, որ այս հարցի վերաբերյալ կհասնեն համաձայնության և կոնսենսուսի: «Կրկին ասում եմ, որ այստեղ մեր խնդիրը հարաբերությունների արդյունավետության մակարդակի բարձրացումն է, որպեսզի փոխադարձաբար գոհ լինենք ինչպես ընթացքից, այնպես էլ արձանագրված արդյունքներից: Մենք, իհարկե, կգնանք հետևողական, հաստատուն և մտածված քայլերով, համոզված եմ, որ արձանագրված լուծումները պետք է ապացուցեն իրենց կենսունակությունը և, իհարկե, պետք է գոհացնեն բոլոր այն մարդկանց, ովքեր մտահոգված են Հայաստանում պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացման խնդիրներով և այն համարում են իրենց լուծելիք խնդիրը»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
«Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի մինչ այժմ հրապարակված նախագծի համաձայն՝ նոր կառավարությունը կազմված է լինելու վարչապետից, երկու փոխվարչապետից եւ նախարարներից: Կրճատվում է առաջին փոխվարչապետի պաշտոնը: Նախագծով նախատեսվում է ունենալ հետեւյալ 12 նախարարությունները՝

Government to discuss planned changes in state administration structure with Diaspora-Armenians
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan commented on the rumors and concerns around the planned dissolution of the Diaspora Ministry during today’s Cabinet meeting.
“I would like to specially touch upon the case of the Diaspora Ministry, because I think there is a misunderstanding as if we want to [write-off] the Diaspora Ministry. On the opposite, in this case too the task is very clearly formulated: to make the relations and partnership of the government with the Diaspora more effective and in this context we have a certain model and proposal, that implies that the level of relations with the Diaspora will essentially be elevated, not reduced,” Pashinyan said, adding that soon the government will also hold discussions with Diaspora-Armenians over the model.
Pashinyan expressed hope that they will achieve an agreement and consensus over this matter.
“I say again, here our task is to increase the level of productivity of relations in order to be mutually satisfied with both the process and recorded results. We, of course will proceed with coherent, firm and measured steps, I am sure that the recorded solutions must prove their vitality and of course must satisfy all those who are concerned with the issues of the state administration efficiency in Armenia and find it to be an issue of their solution,” Pashinyan said.
According to a preliminary bill on changing the government’s structure, the number of ministries will be reduced from 17 to 12, with several ministries merging into one another.