Սիրիահայերը, այլ հայրենադարձներ ակցիա են իրականացնում. նրանք դեմ են Սփյուռքի նախարարության փակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հաստատված սիրիահայերը, այլ հայրենադարձներ ակցիա են իրականացնում Սփյուռքի նախարարության շենքի դիմաց: Նրանք դեմ են Սփյուռքի նախարարության փակմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ակցիայի մասնակիցները նշում են, որ Հայաստանը ոչ բոլոր երկրներում ունի դիվանագիտական ներկայացուցիչներ, բայց Սփյուռքի նախարարությունը կապի մեջ է եղել բազմաթիվ երկրների հայ համայնքների հետ, նրանց ձայնը լսելի դարձրել Հայրենիքում: Դրանից բացի, Սփյուռքի նախարարությունը կառավարությունում տարբեր առաջարկություններով է հանդես եկել, որոնց արդյունքում կարգավորվել կամ դյուրացվել են Հայաստանում հաստատված սփյուռքահայերի հետ կապված հարցերը: Նրանք մտահոգություն են հայտնում այն մասին, որ Սփյուռքի նախարարության մինչև այժմ կատարած զգալի աշխատանքը զրոյացվում է: Դա այն դեպքում, երբ Հայաստանից դուրս մեծ թվով հայեր են ապրում: Ակցիայի մասնակիցները մտադիր են իրենց մտահոգությունները նամակի տեսքով ներկայացնել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարին:
Մերձավոր և Միջին Արևելքի հայ համայնքի վարչության պետ Լևոն Անտոնյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ բազմաթիվ սփյուռքահայեր միացել են նախարարությունը պահելու կոչին:
«Այս օրերին բազմաթիվ զանգեր ենք ստանում աշխարհի տարբեր երկրների հայ համայնքներից: Ներկայացուցիչները նշում են, որ նախարարությունը պետք է շարունակի իր գործունեությունը: Նախարարությունը պահելը շատ կարևոր խնդիր է: Մենք հանդիպում ունեցանք նախարարի հետ, ով փորձում է այս հարցը քննարկել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի հետ: Վաղը նախատեսվում է նման քննարկում: Մենք կարծում ենք, որ առհասարակ ինստիտուտ չունենալը բավական լուրջ հետևանք կունենա: Ի դեպ, «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագրում կան կետեր, որոնք առնչվում են Սփյուռքին: Սփյուռքի հետ աշխատանքի համար պետք է ունենալ ինստիտուտ, ոչ թե գերատեսչությունների առանձին բաժիններ: Մենք, Սփյուռքի հետ կապված, ունենք հստակ միասնական քաղաքականություն վարելու կարիք»,-ասաց Լևոն Անտոնյանը:
Նախարարության մի խումբ աշխատակիցներ ակցիայի մասնակիցների հետ ուղևորվեցին ՀՀ կառավարություն՝ նամակը փոխանցելու: Կառավարության շենքի մոտ ակցիայի մասնակիցներին մոտեցավ ՀՀ կառավարության քաղաքացիների ընդունելության և դիմումների քննարկման վարչության պետ Ալեքսանդր Ղազարյանն, ով ընդունեց նամակը:

Syrian-Armenians, other compatriots hold campaign in Yerevan, oppose closure of Diaspora ministry
YEREVAN, DECEMBER 25, ARMENPRESS. Syrian-Armenians, other compatriots, who have resettled in Armenia, are holding a campaign outside the Diaspora ministry: they are protesting against the closure of the ministry, reports Armenpress.
The campaign participants stated that Armenia doesn’t have diplomatic representatives in all countries, but the Diaspora ministry has been in contact with the Armenian communities of numerous states and made their voices heard in the Homeland. In addition, the ministry has presented different proposals in the government as a result of which the issues of Diaspora-Armenians in Armenia have been solved or simplified. They express concern that the significant works carried out by the ministry so far are just being ignored. This is in case when great number of Armenians live abroad. The campaign participants plan to submit a letter to the acting Prime Minister to present their concerns.
Levon Antonyan, head of the department of the Armenian community of the Middle East, told reporters that numerous Diaspora-Armenians have joined the call to preserve the ministry.
“During those days we receive multiple telephone calls from the Armenian communities of different countries of the world. The representatives state that the ministry should continue its activities. Preserving the ministry is a very important task. We met with the minister who is trying to discuss this issue with the acting PM. A discussion is expected tomorrow. We think that not having an institute in general will have a serious consequence. Moreover, the pre-election program of My Step alliance contains points relating to the Diaspora”, he said, adding that they need to carry out a concrete common policy on the Diaspora.
A group of ministry staff members together with the campaign participants walked to the government’s building to give the letter. A government official accepted the letter.