Ոստիկանները վնասազերծել են բանկ ներխուժած օտարերկրացուն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 24-ին, ժամը 10.15-ի սահմաններում, Երևանի Թումանյան փողոցում գտնվող «Մելլաթ» բանկ է մուտք գործել մի երիտասարդ, պարսկերենով ինչ-որ պահանջներ ներկայացրել, դանակով ու էլեկտրաշոկով ահաբեկել է, այնուհետև սկսել էլեկտրաշոկը կիրառել:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանության լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, բանկում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության ՊՊԳՎ ծառայողներն արագ արձագանքելով, վնասազերծել են նրան և փոխանցել ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին:
Ոստիկանության Կենտրոնականի բաժնի ծառայողների ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ բերման ենթարկվածը ԻԻՀ քաղաքացի, 1982 թ. ծնված Մորտեզա Գհորբան Ջոշոառն է, որը էլեկտրաշոկի սպառնալիքով բանկի աշխատակիցներից գումար է պահանջել:
Փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175 հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Մորտեզա Գհորբան Ջոշոառը ձերբակալված է: Պարզվել է նաև, որ դեկտեմբերի 21-ին, ժամը 21.15-ին, Մորտեզա Գհորբան Ջոշոառը Տիգրան Մեծի պողոտայում գտնվող դեղատուն որպես հաճախորդ էլեկտրահարող սարքով այցելել և գումար է պահանջել դեղատան աշխատակցից, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներում հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել:

Полиция Армении обезвредила ворвавшегося в банк иностранца
24 декабря, в 10.15, в находящийся на улице Туманяна в Ереване банк “Меллат” ворвался молодой человек, представил на персидском языке какие-то требования, угрожая ножом и электрошокером, затем стал электрошокер применять в действии.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Полиции Армении, состоявшие на службе в банке сотрудники полиции, быстро отреагировав, обезвредили его и передали в отделение Кентрон Полиции.
В результате мероприятий, осуществленных служащими отделения Кентрон Полиции, выяснилось, что доставленный является гражданином Ирана Мортеза Горбан Джошоар, 1982 г.р., который угрожая электрошокером потребовал у сотрудников банка денег.
В связи с происшествием возбуждено уголовное дело по признакам статьи 175 Уголовного кодекса РА. Мортеза Горбан Джошоар арестован. Выяснилось также, что 21 декабря, в 21.15, Мортеза Горбан Джошоар зашел, как посетитель в находящуюся на проспекте Тиграна Меца аптеку, а затем угрожая электрошокером потребовал у сотрудника аптеки денег. По независящим от него обстоятельствам, завершить преступление ему не удалось.