Պետգույքի կոմիտեն անցում է կատարում ամբողջությամբ էլեկտրոնային աճուրդի համակարգի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պետական գույքի կոմիտեն անցնում է կատարում ամբողջությամբ էլեկտրոնային աճուրդների համակարգի: Կոմիտեն նաև աշխատանքներ է տանում, որ մյուս գերատեսչություններում, մասնավոր հատվածում ևս գույքի աճուրդները տեղի ունենան այդ համակարգի միջոցով:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում կոմիտեի նախագահ Նարեկ Բաբայանն ամփոփեց իր պաշտոնավարման ընթացքում կառույցի աշխատանքներն ու մատնանշեց առաջիկա փոփոխությունները: «Աճուրդների էլեկտրոնային համակարգերի համար դեռ նախորդ իշխանության ժամանակ ստեղծվել են հիմքեր: Հիմա անցում կատարելով ամբողջությամբ էլեկտրոնային աճուրդի համակարգի՝ մարդկային գործոնը լրիվ դուրս կգա, և, հետևաբար, կբացառվեն կոռուպցիոն ռիսկերը»,-ասաց Բաբայանն ու հավելեց, թե իրենց ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ նախորդ իշխանության ժամանակ անհասկանալիորեն աճուրդներ տեղի չեն ունեցել:
Չկայացած աճուրդից հետո գույքի գինը նվազում է 20 տոկոսով: Կոմիտեի նախագահի խոսքով՝ փաստորեն նախկինում եղել են դեպքեր, երբ գույքը վաճառվել է 5 հետաձգված աճուրդից հետո: Դա նշանակում է, որ գույքի գինը 5 անգամ 20 տոկոսով նվազել է: «Կասկածներ կան, որ տարբեր մեխանիզմներով շատ դիմորդների թույլ չեն տվել մասնակցել և գնել, և այն վաճառվել է նախապես պայմանավորված անձի կամ իրավաբանական անձի հետ: Էլեկտրոնային աճուրդները կբացառեն այդ ամենը»,-նշեց նա:
Կոմիտեն հանրության իրազեկվածությունը բարձրացնելու նպատակով նաև գովազդելու է այդ գործիքը՝ էլեկտրոնային աճուրդների կայքը: Կարծում են, որ փետրվար ամսին համակարգը լիարժեք պատրաստ կլինի: Մասնավոր հատվածից անհատները կարող են, օրինակ, իրենց մեքենաները ևս վաճառել այս աճուրդով:
Կոմիտեի նախագահն իր պաշտոնավարման ընթացքում ծանոթացել է առկա խնդիրներին: Ամենամեծ խնդիրը, թերևս, համարում է պետական գույքի արդյունավետ կառավարումը: Նա կարծում է, որ դրա արդյունավետությունը պետք է բարձրացվի, և այդ նպատակի համար ամենակարևորը ամբողջ գույքի հաշվառման և գույքագրման բազան է: «Դեռ նախորդ իշխանության ժամանակից սկսել է էլեկտրոնային ինտեգրացված բազայի ստեղծման գործընթաց: Մենք պարզեցինք, որ այդ բազայի հետ կապված ևս խնդիրներ կան, կան ուռճացված ծախսեր: Եվ մենք սկսել ենք բազայի փոփոխման աշխատանքներ, արդյունքում կստանանք շատ ավելի որակյալ և արդյունավետ էլեկտրոնային բազա: Դրա շնորհիվ նաև հանրության համար հասանելի կլինի պետական գույքի վիճակը»,-ասաց Բաբայանը: Համայնքային գույքերը կոմիտեի ենթակայության տակ չեն, Բաբայանը, սակայն, կարծում է, որ հաջորդ փուլում ճիշտ կլինի, որ այդ բազայում արտացոլվի նաև համայնքային պետական գույքը:
Կոմիտեն նաև մի շարք փոփոխություններ է նախատեսում կառավարության որոշումներում և օրենքներում: Հայաստանում կա շուրջ 8800 պետական գույք, որոնցից որոշները գտնվում են այլ գերատեսչությունների ենթակայության տակ: Կոմիտեի նախագահի խոսքով՝ այս պարագայում ունենում են ինֆորմացիոն խզումներ: «Կարծում ենք՝ ճիշտ կլինի, որ ամբողջը մեկտեղվի: Եվ սրա հետ կապված առաջարկությամբ ենք հանդես գալու, որ ողջ պետական գույքը գտնվի կոմիտեի ենթակայության տակ»,-ասաց նախագահը:
Այս նախաձեռնությունը Բաբայանը հիմնավորեց հետևյալ կերպ. իրենց բալանսում գտնվող դպրոցները իրականացնում են իրենց բնականոն գործունեությունը, սակայն կոմիտեն տիրապետում է դրանց հետ կապված ողջ ինֆորմացիային: «Եթե դպրոցի տարածքում մի հատված տրվում է վարձակալության, ապա մեզ հետ համաձայնեցված է լինում, և դա տեղի է ունենում աճուրդով: Երբ դպրոցը մեր ենթակայության տակ չէ, ունենում ենք ինֆորմացիայի խիստ պակաս, օպերատիվությունը ևս նվազում է: Մեր խնդիրն է այդ գործընթացներն արագացնել տարբեր մեխանիզմներով»,-ասաց Բաբայանն ու հավելեց՝ թվայնացումը կբարձրացնի արդյունավետությունը:

YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS. The State Property Committee of Armenia transitions to a completely electronic auction system. The Committee also takes actions to introduce similar system in the remaining agencies and the private sector.
In an interview to Armenpress, Committee Chairman Narek Babayan summed up the activities of the structure during his term in office and outlined the upcoming changes.
“During the previous leadership there were already grounds for online auction systems. And now by shifting to a completely online auction system the human factor will be completely removed, and thus, the corruption risks will be ruled out”, Babayan said.
After a failed auction the price of the property decreases by 20%. The Committee Chairman said in fact previously there have been cases when the property has been sold after 5 delayed auctions. This means that the property price decreased by 20% for five times. “There are suspicions that many applicants were not allowed to participate in an auction through various mechanisms and to buy, and the property has been sold with the preliminary agreed upon person or a legal entity. But the electronic auctions will rule out this”, he said.
The Committee will also advertise this tool, the website of online auctions, aimed at public awareness raising. “I think the system will be completely ready in February. Individuals from the private sector can sell for instance their cars by this auction”, he said.
During his tenure Narek Babayan also got acquainted with the existing problems. The greatest one, according to him, is perhaps the effective management of the state property. Babayab says its effectiveness should be raised, and the most important for this purpose is the base of all property registration and inventory. “The process of creating an integrated online base has started since the term of the previous leadership. We have revealed that there are also problems with this base, there are exaggerated expenditures. And we started to change this base, and as a result we will have more qualified and effective online database. Thanks to this the situation of the state property will be available also to the public”, he said.
The Committee also plans to make changes in the government’s decisions and the laws. There is nearly 8800 state property in Armenia, some of which are under the control of other agencies. “I think it will be right if all are combined in one place. And we will present a proposal in this regard so that the entire state property will be under the jurisdiction of the committee”, the Chairman said.