Միկրոբիզնեսները կազատվեն հարկերից. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միկրոբիզնեսները Հայաստանում ազատված կլինեն հարկերից: Այդ բիզնեսում մինչ երեք աշխատող ունենալու դեպքում կգործի նաև եկամտահարկի այլ, թեթև ռեժիմ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին հայտնեց ԱԺ-ում հաջորդ տարվա պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը նվիրված իր ելույթում:
«Բյուջեի համատեքստում աշխատանքի խրախուսման կարևորագույն խնդիր է սահմանել «միկրոբիզնես» նոր հասկացություն: Դա ազատված կլինի բոլոր հարկերից: Այն մարդիկ, ովքեր իրենց գործունեությունը կծավալեն 20-24 մլն դրամի սահմաններում, չեն վճարի հարկ: Իհարկե, կլինեն որոշակի սահմանափակումներ` կախված ոլորտներից: Կլինի նաև գոտիականության խնդիր: Այս քաղաքականությամբ կփորձենք հատկապես մարզերում խրախուսել տնտեսական գործունեությունը»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ իրենք միկրոբիզնեսով զբաղվող և խնդիրներ ունեցող մարդկանց ընտրություններից առաջ ընտրակաշառք բաժանելու փոխարեն այլ ճանապարհ են ընտրել: «Բացում ենք հնարավորությունները, որ դուք ինքներդ արժանապատիվ աշխատանքի միջոցով կարողանաք վաստակել ձեր ընտանիքի հացն ու բարեկեցությունը»,-նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նա շատ կարևորեց, որ միկրոբիզնեսում մինչ երեք աշխատող ունենալու պարագայում գործելու է նաև եկամտահարկի բոլորովին այլ ռեժիմ: Նրանք կհարկվեն ոչ թե աշխատավարձի 23 տոկոսի չափով, այլ ուղղակի 5000 դրամի հաստատագրված վճարով կարող են լուծել եկամտահարկի խնդիրը: Փաշինյանի կարծիքով` սա թույլ կտա ունենալ ավելի շահավետ պայմաններ:

Microbusinesses to be exempt from taxes, says Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. Microbusinesses will be exempt from taxes in Armenia. In case of having up to three employees in that business, there will be another, mild regime for income tax, acting Prime Minister Nikol Pashinyan said during the debate of the 2019 state budget draft in the Parliament on November 13, reports Armenpress.
“In the context of the budget, a key task for work promotion is to define a new concept of “microbusiness”. It will be exempt from all taxes. All those who will carry out their activity within 20-24 million AMD, will not pay a tax. Of course, there will be some restrictions linked with the fields. There will also be a problem of zoning. With this policy we will try to promote the economic activity especially in the provinces”, Pashinyan said. “We open the opportunities so that you can earn your money for your family thanks to a dignified work”.
The acting PM also attached a great importance to the fact that in case of having up to three employees in the microbusiness, there will be a different regime for the income tax. They will not be taxed at a rate of 23% of the salary, but can solve the problem of income tax with the fixed payment of 5000 AMD. According to Pashinyan, this will enable to have more beneficial conditions.