ՊԵԿ-ը հրապարակել է 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը. այն գլխավորում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2018թ. առաջին կիսամյակի 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը, ըստ, որի՝ առաջին վեց ամիսներին հավաքագրվել է 446 մլրդ 615 մլն 735 հազար դրամի հարկ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, դրանից 343 մլրդ 794 մլն 934 հազարը հավաքագրել են հարկային մարմինները, մնացած մասը՝ մաքսային: Համաձայն 2018թ. պետական բյուջեի՝ ամբողջ տարվա համար նախատեսվում է հավաքագրել 1 տրիլիոն 248 մլրդ հարկեր ու տուրքեր: Առաջին կիսամյակում միայն 1000 խոշոր հարկատուների կողմից հավաքագրվել է բյուջեով նախատեսվածի 35.78%-ը:
Հայաստանի 10 ամենախոշոր հարկատուները 2018թ. առաջին կիսամյակում միասին վճարել են 120 մլրդ 20 մլն 625 հազար դրամի հարկ, որը կազմում է 1000 խոշորների վճարածի՝ 26.9%-ը: Վճարվածի 96 մլրդ 298 մլն 390 հազար դրամը հավաքագրվել է հարկային մարմինների կողմից, մնացածը՝ մաքսային:
2018թ. առաջին կիսամյակի տվյալներով՝ հանրապետության 1000 խոշոր հարկատուների ցուցակը գլխավորում է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը»՝ վճարած 24 մլրդ 642 մլն 595 հազար դրամով: Երկրորդ խոշոր հարկատուն «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունն է՝ վճարած 20 մլրդ 736 մլն 294 հազար դրամ հարկերով: Հաջորդում են «Գրանդ Տոբակոն» (16 մլրդ 699 մլն 240 հազար դրամ), «Գոեպրոմայնինգ գոլդը» (8 մլրդ 871 մլն 429 հազար դրամ), «Սի ՓԻ Էս Օյլ Քորփորեյշնը» (8 մլրդ 166 մլն 858 հազար դրամ), «Ֆիլիպ Մորիս Արմենիան» (8 մլրդ 155 մլն 871 հազար դրամ), «Ալեքս Հոլդինգը» (7 մլրդ 678 մլն 258 հազար դրամ), «Ջեյ Թի Այ Արմենիա» ընկերությունը (7 մլրդ 84 մլն 646 հազար դրամ), «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը» (6 մլրդ 518 մլն 982 հազար դրամ): Առաջին տասնյակը եզրափակում է «Ինտերնեյշնլ Մասիս Տոբակ» ընկերությունը՝ վճարած 5 մլրդ 839 մլն 481 հազար դրամի հարկերով:

“Зангезурский медно-молибденовый комбинат” возглавляет список 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении
Комитет государственных доходов Армении опубликовал список 1000 крупнейших налогоплательщиков за первое полугодие 2018 года, согласно которому в первые шесть месяцев было собрано налогов в размере 446 млрд 615 млн 735 тыс драмов. Как сообщает Арменпресс, налоговые органы собрали 343 млрд 794 млн 934 тыс драмов, а остальную сумму – таможенные органы. Согласно госбюджету на 2018 год, в течение всего года предусматривается сбор налогов в размере 1 трлн 248 млрд драмов. В первой половине года только 1000 крупных налогоплательщиков выплатили 35,78% от запланированной госбюджетом суммы.
10 крупнейших налогоплательщиков Армении в первом полугодии заплатили налог в размере 120 млрд 20 млн 625 тыс драмов. Налоговые органы собрали 96 млрд 298 млн 390 тыс драмов, а остальную сумму – таможенные органы.
По данным первого полугодия 2018 года, список 1000 крупнейших налогоплательщиков республики возглавляет “Зангезурский медно-молибденовый комбинат” (24 млрд 642 млн 595 тыс драмов). Второй по величине налогоплательщик – “Газпром Армения” (20 млрд 736 млн 294 тыс драмов). Далее идут “Гранд Тобако” (16 млрд 699 млн 240 тыс драмов), компания “Геопромайнинг долг” (8 млрд 871 млн 429 тыс драмов), “Си Пи Эс ойл корпорейшн” (8 млрд 166 млн 858 тыс драмов), “Филип Моррис Армения” (8 млрд 155 млн 871 тыс драмов), “Алекс Холдинг” (7 млрд 678 млн 258 тыс драмов), “Джей Ти Ай Армения” (7 млрд 84 млн 646 тыс драмов), “Электрические сети Армении” (518 млн 982 тыс драмов). Десятку крупнейших налогоплательщиков замыкает “Интернейшнл Масис Табак” (5 млрд 839 млн 481 тыс драмов).