ՀՀ պաշտպանության նախարարը և Գերմանիայի դեսպանն ընդգծել են բնագավառում համագործակցության բարձր մակարդակը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հուլիսի 23-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԳԴՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերին և ռազմական կցորդ, Գերմանիայի ռազմածովային ուժերի 1-ին կարգի կապիտան Թորսթեն Այթիսին` ՀՀ-ում վերջինիս հավատարմագրման կապակցությամբ (նստավայրը` ք.Մոսկվա):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է նորանշանակ ռազմական կցորդին և հաջողություններ մաղթել Հայաստանում առաքելության ընթացքում: Նշելով, որ Գերմանիայի հետ համագործակցությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա և իրականացվում է մի քանի ձևաչափերով` փոխադարձության սկզբունքով փորձի փոխանակման տարեկան 15-20 միջոցառումներ, համագործակցություն ռազմական կրթության բնագավառում և այլն, Դավիթ Տոնոյանը շեշտել է, որ պաշտպանության բնագավառում երկկողմ համագործակցության անկյունաքարը համատեղ մասնակցությունն է ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո Աֆղանստանում իրականացվող խաղաղապահ առաքելությանը:
Դեսպան Քիսլերն իր հերթին ընդգծել է Հայաստանի հետ համագործակցության կարևորությունը Գերմանիայի համար և նշել, որ գերմանական կողմը պատրաստ է շարունակել քննարկումները համագործակցության զարգացման հեռանկարների շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր` ներառյալ արցախա-ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գծում և հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տիրող իրավիճակը:

Министр обороны Армении принял посла и новоназначенного военного атташе Германии
Министр обороны Армении Давид Тоноян 23 июля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Германии в Армении Матиаса Кислера и военного атташе Торстена Айтиса в связи с его аккредитацией в Армении (резиденция в Москве).
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МО Армении, министр поздравил новоназначенного военного атташе в Армении и пожелал ему успехов в миссии.
Отметив, что сотрудничество с Германией находится на высоком уровне и реализуется в нескольких форматах - 15-20 ежегодных мероприятий по обмену опытом, сотрудничество в области военного образования и т.д., Давид Тоноян подчеркнул, что краеугольным камнем двустороннего сотрудничества в области обороны является совместное участие в миротворческой миссии НАТО в Афганистане.
Посол Кислер подчеркнул важность сотрудничества с Арменией для Германии и отметил, что немецкая сторона готова продолжить обсуждение перспектив развития сотрудничества.
В ходе встречи были обсуждены вопросы региональной безопасности, в том числе ситуация на линии соприкосновения между арцахско-азербайджанскими вооруженными силами и на армяно-азербайджанской государственной границе.