Արտոնյալ ռեժիմների ընդլայնված աշխարհագրություն. «Բիզնես Արմենիա»-ն կաջակցի ցանկացած արտահանողի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Բիզնես Արմենիա»-ն արտահանող և արտահանման ներուժ ունեցող տնտեսվարողներին աջակցում է՝ օգտվելով արտոնյալ առևտրային ռեժիմներից, դուրս գալ աշխարհի տարբեր երկրների շուկաներ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Բիզնես Արմենիա»-ի հանրային կապերի թիմից:
Եվրամիության GSP+ ռեժիմի շրջանակում հունվարից գործարկվել է ապրանքների ծագման ինքնահավաստագրման REX համակարգը, որը հատկապես շահավետ է ՓՄՁ-ների համար։ Համակարգում մեկ անգամ գրանցվելով և ստանալով անհատական գրանցման համարանիշ, հայաստանյան արտադրողները կարող են հետագայում բազմակի` առանց ծագման երկրի հավաստագրի ԵՄ երկրներ արտահանել մինչև 6000 եվրոյի արտադրանք։ Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ REX համակարգից օգտվելով, վերջերս «Շառոյան-Սարյան» ընկերությունն իր «Հալեպ» ապրանքանիշի քաղցրավենիքներն արտահանել է Ֆրանսիա։
Այս տարվա առաջին կիսամյակում ԵՄ GSP+ REX, ԱՄՆ GSP և Շվեյցարիայի GSP ռեժիմներից օգտվելու խորհրդատվություն են ստացել հայաստանյան 26 արտադրողներ։ Բիզնես Արմենիան աջակցությունը տրամադրում է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ համագործակցությամբ։
ԵԱՏՄ, Եվրամիության, Միացյալ Նահանգների, Շվեյցարիայի, Ճապոնիայի, Կանադայի, Նորվեգիայի շուկաները հայաստանյան արտադրողների համար (որոշակի դեպքերում ապրանքատեսակների ցանկը սահմանվում է) բաց են կամ 0 տոկոս, կամ նվազեցված մաքստուրքերով, կամ դյուրացված փաստաթղթավորմամբ։ Ազատ առևտրի ռեժիմ է գործում Մոլդովայի, Թուրքմենստանի, Ուկրաինայի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի և Վրաստանի հետ:

New Geography for the Preferential Regimes: Business Armenia to Support Any Exporter
YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS. Business Armenia supports exporting enterprises and those with export potential to utilize the preferential trade regimes and enter markets of different states in the world, Business Armenia told ARMENPRESS.
The REX system of goods’ origin self-certification has been introduced and run by GSP+ regime since January. It is most beneficial for SMEs. By once registering in the system and receiving an individual registration number the Armenian producers can export their up to 6000 Euro worth production to EU states with no requirement of certification from the country of origin. With the support of Business Armenia, the Sharoyan-Saryan company has exported its “Halep” sweets to France.
Within the first half of this year 26 Armenian producers have been consulted on how to use the GSP+ REX, GSP USA and GSP Switzerland regimes. The Business Armenia’s support is offered with the cooperation of the Ministry of Economic Development and Investments of RA.
The EAEU, EU, US, Swiss, Japanese, Canadian and Norwegian markets are open for the Armenian producers offering either 0% or reduced taxation or simplified documentation processes (in some cases the list of the products is implied). There are also free trade regimes with Moldova, Turkmenistan, Ukraine, Uzbekistan, Tajikistan and Georgia.