«Ամերիաբանկ»-ն արժանանում է IFC-ի «Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում 2017թ. լավագույն թողարկող գործընկեր-բանկ» մրցանակին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: IFC-ն (Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան)Հայաստանի խոշորագույն բանկ «Ամերիաբանկ»ին շնորհեց «Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում 2017թ. լավագույն թողարկող գործընկեր-բանկ» մրցանակը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ամերիաբանկ»-ի Առևտրի ֆինանսավորման վարչության ղեկավար Սուրեն Քոչարյանը նշեց. «Մենք կարևորում ենք այս մրցանակը և բարձր ենք գնահատում IFC-ի հետ մեր երկարամյա և արդյունավետ համագործակցությունը: Առևտրի ֆինանսավորման ուղղությամբ մենք համագործակցում ենք դեռևս 2009թ-ից և շնորհիվ դրա կարողացել ենք էապես մեծացնել Հայաստանում առևտրի ֆինանսավորման ծավալը՝ խթանելով տնտեսության տարբեր ոլորտների զարգացումը: Վստահ ենք, որ այս տարի ևս աճը զգալի կլինի, հատկապես եթե հաշվի առնենք Fitch Ratings-ի՝ հունիսին Հայաստանի համար սահմանած վարկանիշի դրական հեռանկարը»:
Նշենք, որ սա թվով երրորդ մրցանակն է, որ IFC-ն շնորհում է «Ամերիաբանկ»-ին: Նախկինում բանկն արժանացել է «Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի շրջանակներում ամենաակտիվ վարկավորող բանկը կովկասյան տարածաշրջանում» մրցանակին և «Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի շրջանակներում էներգաարդյունավետության գծով լավագույն վարկավորող բանկ՝ Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում» մրցանակին:

IFC names Ameriabank Best Issuing Bank Partner in Caucasus and Central Asia 2017
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. Ameriabank CJSC, Armenia’s largest bank, today welcomes the award made by the International Finance Corporation (IFC) for the Best Issuing Bank Partner in the Caucasus and Central Asia in 2017, reports Armenpress.
Suren Kocharyan, Head of Trade Finance at Ameriabank, said: “We greatly appreciate this award and our long-standing partnership with the IFC. We began cooperation with the IFC in trade finance in 2009 and have since then been able to substantially increase our trade finance activities and stimulate the development of different sectors across the Armenian economy. We do expect to see considerable growth this year as well, especially given the Positive Outlook for Armenia by Fitch Ratings in June”.
This is the third IFC award granted to Ameriabank. The Bank had previously received the award for Most Active GTFP Issuing Bank in the Caucasus and was also nominated as Best GTFP Issuing Bank for Energy Efficiency in Europe and Central Asia.