Մահացել է Կալիֆորնիայի նախկին նահանգապետ Ջորջ Դեքմեջյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի ամենահայտնի նահանգապետերից մեկը՝ ամերիկահայ Ջորջ Դեքմեջյանը մահացել է: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունից:
ՀԲԸՄ-ն իր ցավակցություններն է հայտնել այն անձանց, որոնց կյանքի և անձնական համոզմունքների վրա դրական անդրադարձ է ունեցել Ջորջ Դեքմեջյանի գործունեությունը:
«Այսօր ևս մեկ հայորդի միացավ հայ ազգի բացառիկ հասարակական գործիչներին, այդ թվում՝ Քըրք Քըրքորյանին և Հայկական ընդհանուր բարեգործական միության նախկին նախագահ Ալեք Մանուկյանին, ովքեր թողել են հույսի և ոգեշնչման անսպառ ժառանգություն:»,- ասել է ՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանը:

Скончался экс-губернатор Калифорнии Джордж Докмеджян
В Сакраменто скончался знаменитый губернатор Калифорнии Джордж Докмеджян (George Deukmejian), который отслужил два срока на посту в 80-е. Ему было 89 лет.
Как сообщает Арменпресс, благодаря своей политике республиканец получил прозвище «Железный герцог». Причиной смерти стали естественные причины.
Он три десятилетия был успешным политиком Калифорнии – работал в качестве сенатора, генерального прокурора штата и губернатора. Он был избран 35-м губернатором Калифорнии в 1982 году, и оставался им до 1991-го.