Ուֆայի ռեստորաններից մեկում հինգ հայի խեղդվելու դեպքով քրեական գործ է հարուցվել. մանրամասներ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաշկիրիայի քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել Ուֆայի «Պրիստան» ռեստորանային համալիրում հինգ մարդու մահվան կապակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այս մասին գրում է «Մոսկովսկիյ Կոմսոմոլեց» թերթը: Ապրիլի 13-ին ռեստորանի աշխատակիցներից մեկն առանց պաշտպանիչ դիմակի իջել էր ռեստորանի դիտահորը՝ ջուրը փակելու համար, սակայն չէր կարողացել դուրս գալ այնտեղից՝ ուշագնաց լինելու պատճառով: Գործընկերոջն օգնելու համար դիտահոր են մտել ևս հինգ հոգի, ովքեր ևս կորցրել են գիտակցությունը:
Ռեստորանի չորս աշխատակիցներ մահացել են տեղում, ևս երկու տուժողի բժիշկները հասցրել են հիվանդանոց, որտեղ նրանցից մեկը մահացել է:
Ամենայն հավանականությամբ, մարդկանց մահը վրա է հասել մեթանից, որն անհոտ և անգույն գազ է, հիմնականում հավաքվում է ջրին մոտ գտնվող ստորգետնյա կառույցներում: Ռեստորանը գտնվում էր Բելայա գետի հարևանությամբ, և, հետևաբար, գազի հայտնվելն այնտեղ զարմանալի չէր: Նման դեպքեր տեղի են ունենում, երբ ձեռնարկություններում չեն պահպանվում անվտանգության կանոնները, և աշխատակիցների հետ բացատրական աշխատանքներ չեն տարվում:

YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. The investigative committee of Bashkortostan, Russia, launched criminal proceedings over the deaths of five people in a restaurant of Ufa.
Moskovsky Komsomolets newspaper reported that earlier on April 13, one of the employees of the restaurant entered the utility hole without wearing a protective mask to close the water vault, but lost consciousness shortly afterwards. Five others entered the manhole to help their colleague, but they too lost consciousness.
Four employees died instantly, while one died later in the hospital. Another employee is hospitalized.
The likely cause of death is a methane leak – an odorless and colorless gas which mainly accumulates in underground facilities near water. The restaurant is located near Belaya River, which explains the gas accumulation.
Similar cases happen when businesses fail to maintain proper safety precautions and fail to train their staff accordingly.