Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի կայացման տասնամյակը. Հայաստանի ՏՏ արտադրանքի կեսից ավելին արտահանվում է. ՖԻԼՄ
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի կայացման տասնամյակը.ՖԻԼՄ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2019 թվականին անցկացվելու է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովը: Երևանն այդ օրերին դառնալու է ՏՏ ոլորտի աշխարհի մայրաքաղաք: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, համաժողովի շրջանակներում Հայաստանում կլինեն ավելի քան 2000 գործարարներ նորարարներ, պետական հատվածի ներկայացուցիչներ, վերազգային կորպորացիաներ, ներդրողներ և նշանավոր գիտնականներ: Այս համաժողովը Հայաստանում չէր անցկացվի, եթե ոլորտի նկատմամբ բացակայեր պետական ուշադրությունն ու աջակցությունը: 2008 թվականին կառավարությունն ընդունեց ՏՏ ոլորտի զարգացման նոր՝ տասնամյա զարգացման ռազմավարություն՝ հիմնական գերակայություն սահմանելով ոլորտի զարգացումը, Հայաստանում մրցակցային ներուժի հզորացումը և առաջավոր տեղեկատվական հասարակության ձևավորումը: 2008 թվականից պետական բյուջեից սկսվեցին միջոցներ տրվել ՏՏ ոլորտը համակարգող համապատասխան պետական մարմիններին:
Ոլորտի աճի տեմպերն այնքան արագ էին, որ շուտով կայացավ ArmTec միջազգային համաժողովը, այն հաջորդաբար կազմակերպվում է Հայաստանում և ԱՄՆ-ում: Զարգացման հետ մեկտեղ կազմակերպվում է հեռահաղորդակցման և բարձր տեխնոլոգիաների Digitec մասնագիտացված ցուցահանդեսը:
Վերջին տաս տարիներին կնքվել են մի շարք միջազգային պայմանագրեր, ինչպես պետությունների (Եգիպտոս, Հնդկաստան և այլն) այնպես էլ միջազգային աշխարհահռչակ ընկերությունների (Microsoft, Alcatel, HP, INTEL, IBM, Simens, Oracl, Cisco) հետ: Սահմանվեց նախագահի մրցանակ: 2010 թվականից մրցանակն ամեն տարի շնորհվում է նրանց, ում ներդրումները ՏՏ ոլորտում բերել են տեղեկատվական զարգացումների և դրականորեն են անդրադարձել մարդկության վրա: Այս մրցանակը Հայաստան բերեց այնպիսի մասնագետների ինչպիսիք են՝ Սթիվ Վոզնյակը, Մարիո Մացոլան, Եվգենի Կասպերսկին, Մակիմոտոն: Նրանք ոչ միայն եկան Հայաստան, այլև հետագայում ներդրումային ծրագրերով հանդես եկան մեր երկրում:
Նախագահի կողմից անընդհատ խրախուսվում են և պարգևատրում են ՏՏ ոլորտում բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած ուսանողներն ու դպրոցականները: 2016-2017 թվականների ընթացքում Հայաստանում ներդրվեց ՏՏ ոլորտի պետական աջակցության ուղղված օրենսդրական փաթեթը: Այդ օրենքի շնորհիվ նոր ստեղծվող և սկսնակ տնտեսվարող սուբյեկտներին հասանելի դարձան հարկային արտոնությունները: Դրանք ենթադրում են շահութահարկի 0 տոկոս և եկամտահարկի 10 տոկոս դրույքաչափի կիրառում: Ընդհանուր առմամբ հավաստագրվել և վերը նշված հարկային արտոնություններից օգտվել է նորաստեղծ և սկսնակ 591 կազմակերպություն, որոնցից 431-ը միայն անցած տարի: 2018 թվականի հունվարից Հայաստանում ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ստացած շահաբաժինները հարկվում են արդեն 5 տոկոս եկամտահարկով: ՏՏ ոլորտի օրենսդրական և տնտեսական աջակցությունից բացի ոլորտի համար կենսական նշանակություն ունի նաև համացանցային կապի առկայությունը, ինչի արդիականացման ուղղությամբ տարբեր քայլեր են ձեռնարկվել: Արդեն հիմա ինտերնետ կապից օգտվողների թիվն անցել է 2.2 մլն-ից՝ ապահովելով ծածկույթի ավելի քան 70 տոկոս ցուցանիշ: Հայաստանում կա շարժական կապի ավելի քան 4.1 միլիոն բաժանորդ։
2014 թվականից ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախաձեռնությամբ կառավարության, տեղական ու միջազգային ընկերությունների աջակցությամբ՝ կրթական համակարգում մեկնարկել է «Արմատ» ինժեներական լաբորատորիաների հիմնման ծրագիրը: Արդեն Հայաստանում և Արցախում գործում է 220 լաբորատորիա:
Ոլորտի կտրուկ աճի շնորհիվ աշխատանքի շուկայում ՏՏ ոլորտը դարձավ այն ոլորտներից, որտեղ աշխատուժի թե՛ քանակական, թե՛ որակական պահանջարկը մի քանի անգամ գերազանցում էր առաջարկին: Ոլորտի զարգացման արդյունքում 2011 թվականին Սեմ և Սիլվո Սիմոնյանները հիմնեցին «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը: Որն այսօր իր մասնաճյուղերն ունի Գյումրիում, Դիլիջանում և Ստեփանակերտում:
Ընդունված է համարել, որ Հայաստանը ՏՏ ոլորտում արտահանող երկիր է: Արտադրանքի և ծառայությունների 50 տոկոսից ավելին արտահանվում է: Արտահանումների մեծ մասը՝ 60 տոկոսը, ուղղվում է ԱՄՆ, Կանադա, 18 տոկոսը՝ Եվրոպա, 16.6 տոկոսը՝ Ռուսաստան-ԱՊՀ:
ՏՏ համակարգում առաջանցիկ տեմպերով զարգացման ուղին է բռնել նաև հեռահաղորդակցության ոլորտը, որտեղ գործում է 33 ընկերություն: Աշխատատեղերի թիվը վերջին տարիներին նույնպես տարեկան աճում է նվազագույնը 10 տոկոսով՝ 2017 թվականին գերազանցելով 15.000-ը: Միջին աշխատավարձն էլ ավելի քան 1000 ամերիկյան դոլար է: Բարձրացել է նաև արտադրողականությունը՝ մեկ աշխատողի հաշվարկով 2018-ին հասելով մոտ 50.000 դոլարի՝ 2008թ-ի 29.300 դոլարի համեմատությամբ:
Ոլորտում իրականացվող ակտիվ քայլերն իրենց հետքերն են թողել նաև ամբողջ տնտեսության վրա: 2008թ-ից ոլորտում գրանցվել է տարեկան շրջանառության միջինում 20 տոկոս աճ: Արդեն 2017 թվականին այն հասել է 30 տոկոսի՝ գերազանցելով 760.000.000 դոլարը: 2008-ին այդ թիվը կազմել է ընդամենը 111.300.000 դոլար: Ընկերությունների քանակը տարեկան աճում է 10 տոկոսով: 2017-ին ակտիվ գործող ընկերությունների թիվը գերազանցել է 600-ը, իսկ նորաստեղծ ընկերությունների հետ միասին նրանց թիվը գերազանցում է 1000-ը: Միայն 2017-ին գրանցվել է 110 նոր ընկերություն: 2008 թվականին ոլորտում հաշվվում էր ընդամենը 175 կազմակերպություն:
ՏՏ ոլորտի այսպիսի աճը նաև ժողովրդագրական լուրջ խնդիր է լուծում: Ոլորտը ապահովում է ոչ թե ուղղակի աշխատատեղեր՝ առօրյա հարցերը լուծելու համար, այլ ձևավորում է ապահոված ու ինտելեկտուալ միջին խավ, որը կարող է իր մեծ ներդրումն ունենալ երկրի զարգացման գործում: Ոլորտում աշխատող մասնագետների միջին աշխատավարձը 2000-2700 դոլար է:
Միջազգային հարթակներում ՏՏ ոլորտի հայկական ձեռքբերումների թվում են՝ թվային հրատարակչական ծառայությունների շուկայում հայտնի Joomeg-ի տեղակայումը Հայաստանում, որը հնարավորություն է տալիս աշխարհի ավելի քան 300.000 հրատարակիչների ստեղծելու թվային, ինտերակտիվ ամսագրեր կատալոգներ էլեկտրոնային գրքեր և այլն։ Triada ընկերության Shadowmatic խաղը հաղթեց հեղինակավոր Apple դիզայն մրցույթում և գրավեց անդրոիդ շուկան՝ դասվելով աշխարհի լավագույն խաղերի շարքին: Լուսանկարների խմբագրման Picsart հավելված այսօր ունի ավելի քան 100.000.000 ակտիվ օգտատեր աշխարհում: Ծրագրերի ստեղծմամբ, մատակարարմամբ և դրանց սպասարկմամբ զբաղվող Soft Construct ընկերությունը ներկայումս գրասենյակներ է բացել աշխարհի 14 երկրներում, ներկայանում է տարեկան ավելի քան 120 ցուցահանդեսի և 4-րդ տարին անընդմեջ արժանանում է խաղային ոլորտում տեխնոլոգիաների լավագույն մատակարար մրցանակին:
2018 թվականի համար նախանշված քայլերի թվում են՝ կրթական հաստատությունների պետական և ՏԻՄ համակարգչային հագեցվածությունը հասցնել 100 տոկոսի, ինտերնետ կապի հասանելիությունը բնակչության շրջանում հասցնել 90 տոկոսի, Էլեկտրոնային ծառայությունների մասնաբաժինը պետական մարմինների կողմից մատուցվող ծառայություններում հասցնել 80 տոկոսի, ՏՏ ոլորտի եկամուտները՝ 1 միլիարդի, արտահանումները՝ 700.000.000 դոլարի, ներգրավված վենչուրային կապիտալն՝ ավելի քան 700 միլիոն դոլարի:
Ապագան տեխնոլոգիական առաջընթացինն է, իսկ Հայաստանը, դատելով վերը բերված փաստերից, հետ չի մնում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում:

Decade of establishment of IT field: Armenia exports over half of its IT products
YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. The World Congress on Information Technologies 2019 will be held in Armenia. During those days Yerevan will become the world’s IT capital, reports Armenpress. On the sidelines of the Congress Armenia will host more than 2000 businessmen, public officials, investors and renowned scientists. This Congress would be impossible to hold in Armenia without the state assistance and attention. In 2008 the Government adopted new, IT development 10-year strategy, setting main priority the development of the field, the strengthening of Armenia’s competitive potential and formation of leading information society. Staring from 2008 funds from the state budget were provided to respective state bodies coordinating the IT field.
The growth rates of the field were so fast that soon the ArmTec international forum was held. In line with development the DigiTec Expo is being organized in Armenia.
Over the past ten years a number of international agreements both with states (Egypt, India and etc.) and international leading companies (Microsoft, Alcatel, HP, INTEL, IBM, Simens, Oracl, Cisco) were signed. The Presidential Award was defined. Since 2010 this award is being bestowed to people whose investments in IT field led to information developments and positively affected the humanity. This award brought Armenia specialists such as Steve Wozniak, Mario Mazzola, Eugene Kaspersky. They not only visited Armenia, but also presented investment programs later in the future.
The President constantly awards distinguished students and school-children in the IT field. During 2016-2017 Armenia introduced the legislative package on state assistance to the IT field. Thanks to this law the tax privileges became available for new economic entities.
In 2014 Armat engineering laboratory establishment program launched by the initiative of the Union of Information Technology Enterprises and assistance of the government, local and international companies. There are already 220 laboratories in Armenia and Artsakh.
Thanks to the rapid growth of the field, the IT sector became among the fields in the labor market where the quantitative and qualitative demand of the labor force surpassed the supply by several times. Thanks to the development of the field Sam and Sylva Simonian founded the TUMO Center for Creative Technologies in 2011 which today has branches in Gyumri, Dilijan and Stepanakert.
It is accepted to say that Armenia is an exporting country in the IT field. More than 50% of products and services is being exported. Most of the exports, 60%, is directed to the USA, Canada, 18% to Europe, 16.6% to Russia-CIS.
The field of telecommunication also took the development path where there are 33 companies. In the recent years the number of jobs also increases annually by at least 10%, surpassing 15.000 in 2017. The average salary is over 1000 USD. The productivity also increased, reaching nearly 50.000 USD per employee in 2018 compared to 29.300 USD of 2008.
The ongoing active steps in the field already left their traces on the overall economy. Since 2008 20% growth in the average annual turnover was recorded in the field. In 2017 it reached 30%, surpassing 760.000.000 USD. In 2008 this number was just 111.300.000 USD.
The number of companies increases annually by 10%. The number of actively operating companies surpassed 600 in 2017, but their total number including the newly-established companies surpasses 1000. In 2017 only 110 new companies were registered.
Such IT growth also solves a serious demographic issue. The field not only provides new jobs to solve the daily issues, but also forms an intellectual middle class which can have its great contribution to the country’s development. The average salary of employees working in the field is 2000-2700 USD.
Among the Armenian IT achievements in international platforms was the deployment of Joomeg in Armenia which enables the world’s more than 300.000 publishers to create digital, interactive magazines, catalogs, e-books and etc. Picsart app today has more than 100.000.000 active users across the world. Soft Construct opened offices in 14 countries of the world, participates in more than 120 exhibitions annually.
Among the steps outlined for 2018 are to reach the computer equipment of educational institutions, state and local self-governance structures 100%, increase access to internet 90%, make the share of online services in services provided by state bodies 80%, the revenues of the IT field - 1 billion, exports – 700.000.000 USD, involved venture capital – more than 700 million USD.
Future belongs to technological progress, and Armenia, judging from the aforementioned facts, is moving forward in the IT field.