Նոր Հարավային Ուելս նահանգի հայ-ավստրալական խորհրդարանական բարեկամության խումբն Արցախի հետ կապերի ամրապնդման բանաձև է ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր Հարավային Ուելս նահանգի հայ-ավստրալական խորհրդարանական բարեկամության խումբը բանաձև է ընդունել՝ իր համերաշխությունը հայտնելով Արցախի Հանրապետությանն ու վերջինիս ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդում է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը: Բանաձևն ընդունվել է Նոր Հարավային Ուելս նահանգի հայ-ավստրալական խորհրդարանական բարեկամության խմբի և Արցախի պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանի միջև կայացած հանդիպման արդյունքներով:
Բանաձևում, մասնավորապես, նշվում է, որ Նոր Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանը 2012 թվականին ընդունել է բոլոր ազգերի ինքնորոշման իրավունքը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի և կոչ արել երկրի կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել ԼՂՀ-ի անկախությունն ու ամրապնդել Ավստրալիայի ու ԼՂՀ-ի և նրա քաղաքացիների միջև կապերը:
Խումբն իր համերաշխությունն է հայտնում 2012-ին ընդունված բանաձևին, այդ թվում Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման հետ կապված:

YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. The New South Wales (NSW) Armenia - Australia Parliamentary Friendship Group has passed a resolution, declaring the cross-party collective's solidarity with the Republic of Artsakh and its people's right to self-determination, reported the Armenian National Committee of Australia (ANC-AU).
The resolution was adopted based on the meeting results between members of theNSW Armenia - Australia Parliamentary Friendship Group and the Republic of Artsakh's visiting Minister of State Arayik Harutyunyan.
The resolution, in particular, states that the Legislative Council of New South Wales in 2012 recognized the right to self-determination of all peoples including those of the Republic of Nagorno Karabakh and called on the Commonwealth Government to officially recognize the independence of the Republic of Nagorno Karabakh and strengthen Australia's relationship with Artsakhand its citizens.
The Parliamentary Friendship Group stands in solidarity with the 2012 resolution by the Legislative Council, including to recognize the right to self-determination of people in Artsakh.