Վրաստանում ՀՀ դեսպանն այցելել է Ախալցխա, Ախալքալաք, Նինոծմինդա քաղաքներ և մի շարք հայաբնակ գյուղեր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանը մարտի 19-ից 21-ն այցելել է Վրաստանի Սամցխե-Ջավախքի տարածաշրջան, որի շրջանակներում դեսպանը եղել է Ախալցխա, Ախալքալաք և Նինոծմինդա քաղաքներում, ինչպես նաև մի շարք հայաբնակ գյուղերում։ Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը հաղորդագրությամբ ներկայացրել է դեսպանի այցի մանրամասները.
«Ախալցխա
Սամցխե-Ջավախք կատարած այցը մեկնարկեց մարտի 19-ին Ախալցխայում, որտեղ դեսպան Սադոյանը հանդիպում ունեցավ Սամցխե-Ջավախքի նահանգապետ Ակակի Մաչուտաձեի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ Գիորգի Կոպաձեն, Սամվել Մանուկյանը, Դավիթ Ճիճինաձեն, Ախալցխայի քաղաքապետ Զազա Մելիքիձեն, Ախալցխայի սակրեբուլոյի անդամներ և այլք։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Սամցխե-Ջավախքի տնտեսական, սոցիալական և մշակութային բնագավառներին առնչվող մի շարք հարցեր:
Անդրադառանլով բնակչության զբաղվածության խնդրին՝ դեսպան Սադոյանն ընդգծեց Սամցխե-Ջավախքում նոր աշխատատեղերի ստեղծման կարևորությունը։ Կողմերը մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանի սոցիալ-տնտեսական ծրագրերի, ենթակառուցվածքների արդիականացման, ապակենտրոնացված համագործակցության շուրջ:
Այնուհետև, Ռուբեն Սադոյանը հանդիպում ունեցավ Ախալցխայի հայ համայնքի հետ, որի ընթացքում դեսպանը պատասխանեց ներկաների հարցերին, քննարկվեցին Ախալցխայի տարածաշրջանի համար առաջնային նշանակություն ունեցող բազմաթիվ հարցեր։ Բարձրացվեցին Հայաստանի սահմանային մարզերի հետ ապակենտրոնացված համագործակցության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, Հայաստանի հետ տրանսպորտային կապի, ինչպես նաև սոցիալ-տնտեսական մի շարք այլ հարցեր։
Ախալցխայում ՀՀ դեսպանն այցելեց Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ և Սուրբ Նշան եկեղեցիներ, որից հետո եղավ Ախալցխայի երիտասարդական կրթամշակութային կենտրոնում, որտեղ հանդիպեց կենտրոնի ուսուցիչների և սաների հետ։ Օրվա ավարտին Ռուբեն Սադոյանն այցելեց Ախալցխայի շրջանի Ծուղրութ գյուղ, որտեղ պահվում է Ծուղրութի հռչակավոր Ավետարանը (10-րդ դար)։
Ախալքալաք
Մարտի 20-ին Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանը Ախալքալաքում հանդիպում ունեցավ Ախալքալաքի քաղաքապետի և սակրեբուլոյի անդամների հետ։ Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն Եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ Հենզել Մկոյանը, Սամվել Մանուկյանը և Դավիթ Ճիճինաձեն։ Հանդիպմանը դեսպանին ներկայացվեցին շրջանում իրականացվող ծրագրերը, քննարկվեցին շրջանի առջև ծառացած մի շարք խնդիրներ։
Դեսպան Սադոյանը նշեց, որ հետևողականորեն քայլեր կիրականացնի, որ այդ հարցերը իրենց լուծումը ստանան և վստահեցրեց, որ մշտապես կանգնած է լինելու ջավախահայության կողքին։
Այնուհետև, դեսպան Սադոյանը հանդիպեց Ախալքալաքի հայ համայնքի հետ, որի ընթացքում դեսպանը պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերին, որոնք վերաբերում էին ապակենտրոնացված համագործակցությանը, մշակույթին, սպորտին, կրթությանը, զբոսաշրջությանը և այլն։
Պատասխանելով ներկաներից մեկի հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում Իլհամ Ալիևի արած վերջին հայտարարությանը՝ դեսպանը նշեց, որ եթե այսպես շարունակվի, ապա Ալիևն իր հաջորդ տարածքային պահանջները կներկայացնի Ադրբեջանի հարևան մնացած պետություններին։
Հանդիպման ավարտին Ռուբեն Սադոյանը Գումբուրդո գյուղի Սուրբ Խաչ մատուռի կառուցման համար Սայաթ և Խաչատուր Սահարյան եղբայրներին պարգևատրեց Սփյուռքի նախարարության «Պողոս Նուբար» մեդալով։
Հայ համայնքի հետ հանդիպումից հետո դեսպան Սադոյանն այցելեց Ջավախքի տեղեկատվական կենտրոն, որտեղ հանդիպեց տեղեկատվական կենտրոնի անձնակազմի հետ, ինչպես նաև մասնակցեց այդտեղ կազմակերպված ռետրո-ցուցահանդեսին։
Այնուհետև, Ռուբեն Սադոյանը Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն Եպիսկոպոս Միրզախանյանի ուղեկցությամբ այցելեց Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցի և Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության նստավայր, որտեղ ներկաներն ունկնդրեցին երգչախմբի կատարումները, որից հետո դեսպանն այցելեց Ախալքալաքի Երիտասարդական կրթամշակութային կենտրոն, որտեղ ծանոթացավ կենտրոնի աշխատանքներին։ Կազմակերպված հանդիսավոր միջոցառման ընթացքում դեսպան Սադոյանը կենտրոնի 10-ամյա հոբելյանի առթիվ հանդես եկավ շնորհավորական ուղերձով՝ կենտրոնի ուսուցիչներին մաղթելով բեղմնավոր գործունեություն, իսկ աշակերտներին՝ ուսումնառության մեջ նորանոր հաջողություններ։
Այնուհետև, տեղի ունեցավ Ռուբեն Սադոյանի այցն Ախալքալաքի շրջանի Գումբուրդո գյուղ, որտեղ նա եղավ նորակառույց դպրոցում, շրջայց կատարեց այնտեղ և ծանոթացավ ենթակառուցվածքների և հնարավորությունների հետ։ Դեսպանի խոսքով դպրոցն իր տեսակի մեջ եզակի է և համապատասխանում է միջազգային լավագույն չափորոշիչներին։
Նինոծմինդա
Սամցխե-Ջավախք կատարած այցի երրորդ օրը՝ մարտի 21-ին, Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանը Նինոծմինդայում էր (նախկինում՝ Բոգդանովկա), որտեղ նախ հանդիպում ունեցավ Նինոծմինդայի շրջանային ղեկավարության, ապա հայ համայնքի հետ։ Համայնքի հետ հանդիպումն անցավ հարցուպատասխանի ձևաչափով, որի ընթացքում հնչեցին բազմաթիվ հարցեր։
Վրաստանում ՀՀ դեսպանն, անդրադառնալով ջավախահայության շրջանում վրացերենի ուսումնառության մակարդակին, կոչ արեց, որպեսզի հայ համայնքը մեծ ուշադրություն հատկացնի վրացերեն լեզվի ուսուցմանը։
Պատասխանելով ներկաներից մեկի՝ հայ-վրացական ներկայիս հարաբերությունների ներկա մակարդակին առնչվող հարցին՝ Վրաստանում ՀՀ դեսպանը նշեց, որ դրանք աննախադեպ բարձր մակարդակի վրա են գտնվում, որում մեծ դեր են խաղում նաև Հայաստանի և Վրաստանի բարձր մակարդակով փոխայցելությունները։ Այս համատեքստում դեսպան Սադոյանն իր խորին շնորհակալությունը հայտնեց Վրաստանի ներկայիս իշխանություններին, որ Սամցխե-Ջավախքի տարածաշրջանի հայ բնակչության համար ստեղծում են նման բարվոք պայմաններ և նրանց խնդիրները պահում մշտական ուշադրության կենտրոնում։
Այնուհետև, դեսպան Ռուբեն Սադոյանը Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն Եպիսկոպոս Միրզախանյանի ուղեկցությամբ այցելեց Նինոծմինդայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցի և նաև «Ռաֆայել Ջավախ» կրթամշակութային երիտասարդական կենտրոն, որտեղ ծանոթացավ կենտրոնի գործունեությանը։ Նինոծմինդայում դեսպան Սադոյանը նաև ծաղիկներ տեղադրեց հայ և վրացի ժողովուրդների եղբայրությունը խորհրդանշող «Հայոս-Քարթլոս» արձանի առջև։
Այցի ավարտին Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանն այցելեց հայ մեծ գրող Վահան Տերյանի ծննդավայր՝ Գանձա գյուղ, որտեղ նա եղավ գյուղի Սուրբ Կարապետ եկեղեցում և Վահան Տերյանի տուն-թանգարանում»:

Посол Армении в Грузии посетил Самцхе-Джавахетский регион
19-21 марта состоялся визит Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в Грузии Рубена Садояна в Самцхе-Джавахетский регион Грузии, в рамках которого посол побывал в городах Ахалцихе, Ахалкалаки и Ниноцминда, а также в ряде армянонаселенных сел.
Ахалцихе
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, визит в Самцхе-Джавахети начался 19 марта с Ахалцихе, где посол Рубен Садоян провел встречу с губернатором Самцхе-Джавахети Акакием Мачутадзе. Во встрече также принимали участие депутаты Парламента Грузии Георгий Копадзе, Самвел Манукян, Давид Чичинадзе, мэр Ахалцихе Заза Меликидзе, члены Ахалцихского сакребуло и др. В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, связанных с экономической, социальной и культурной областями.
Коснувшись проблемы занятости населения, посол Рубен Садоян подчеркнул важность создания в Самцхе-Джавахети новых рабочих мест. Стороны обменялись мнениями в связи с экономическими и социальными программами, модернизацией инфраструктуры и децентрализованным сотрудничеством.
Затем Рубен Садоян встретился с армянской общиной Ахалцихе, ответил на вопросы присутствующих, обсудил множество вопросов, имеющих первостепенное значение для Ахалцихского района. Были поставлены вопросы о децентрализованном сотрудничестве с приграничными областями Армении, о сельском хозяйстве, туризме, транспортной связи с Арменией, а также ряд вопросов социально-экономического характера.
В Ахалцихе посол Армении посетил церкви “Сурб Григор Лусаворич” и “Сурб Ншан”, после чего побывал в Ахалцихском молодежном культурно-образовательном центре, где встретился с педагогами и учащимися центра. В конце дня Рубен Садоян посетил село Цугрут, Ахалцихского района, где хранится известное Евангелие 10-ого века.
Ахалкалаки
20 марта Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Грузии Рубен Садоян в Ахалкалаки встретился с мэром города и членами сакребуло. Во встрече также участвовали предводитель Грузинской епархии ААЦ епископ Вазген Мирзаханян, депутаты Парламента Грузии Энзель Мкоян, Самвел Манукян и Давид Чичинадзе. На встрече послу представили осуществляемые в районе программы, обсудили ряд стоящих перед районом проблем.
Посол отметил, что будут осуществляться последовательные шаги для решения этих проблем и уверил, что всегда будет поддерживать джавахетских армян.
Затем посол провел встречу с армянской общиной Ахалкалаки, в ходе которой ответил на многочисленные вопросы присутствующих, связанные с децентрализованным сотрудничеством, культурой, спортом, образованием, туризмом и другими сферами.
Отвечая на вопрос одного из присутствующих о том, как он относится к недавним заявлениям Ильхама Алиева, посол Армении отметил, что если так продолжится, то свои следующие территориальные претензии Алиев предъявит остальным соседним государствам.
В заключение Рубен Садоян наградил братьев Саята и Хачатура Саарянов медалью Министерства диаспоры Армении “Погос Нубар” за строительство часовни “Сурб Хач” в селе Гумбурдо.
После встречи с армянской общиной посол Армении посетил Информационный центр Джавахети, где встретился с его сотрудниками, а также принял участие в организованной там ретроспективной выставке.
Затем Рубен Садоян, в сопровождении предводителя Грузинской епархии ААЦ епископа Вазгена Мирзаханяна посетил ахалкалакскую церковь “Сурб Хач” и резиденцию викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, где перед гостями выступил церковный хор. Затем посол посетил Ахалкалакский молодежный культурно-образовательный центр и ознакомился с его делами. В ходе организованного там торжественного мероприятия по случаю 10-летнего юбилея центра, посол выступил с поздравительной речью в адрес педагогов центра и пожелал им плодотворной деятельности, а учащимся – новых успехов в учебе.
Затем состоялся визит Рубена Садояна в село Гумбурдо, Ахалкалакского района, где он осмотрел новую школу, познакомился с ее инфраструктурой и образовательными возможностями. По словам посла, данная школа является уникальной в своем роде и соответствует лучшим международным критериям.
Ниноцминда
21 марта, в третий день своего визита в Самцхе-Джавахети, Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Грузии Рубен Садоян посетил Ниноцминда (в прошлом – Богдановка), где провел встречу с районным руководством, а затем с местной армянской общиной. Встреча с общиной прошла в формате вопросов и ответов. Прозвучало множество интересующих армянскую общину вопросов.
Коснувшись уровня обучения грузинскому языку среди джавахетских армян, посол Армении призвал к тому, чтобы армянская община уделяла больше внимания изучению грузинского языка.
Отвечая на вопрос одного из присутствовавших о нынешнем состоянии армяно-грузинских взаимоотношений, посол Армении отметил, что они находятся на беспрецедентно высоком уровне, в чем большую роль играют, в том числе, большую роль играют взаимные визиты высокого уровня. В этом контексте посол Рубен Садоян выразил нынешним властям Грузии глубокую благодарность, в связи с тем, что для армянского населения Самцхе-Джавахетского региона создаются подобные благоприятные условия и их проблемы постоянно находятся в центре внимания.
Затем Рубен Садоян, в сопровождении предводителя Грузинской епархии ААЦ епископа Вазгена Мирзаханяна посетил ниноцминдскую церковь “Сурб Саргис” и молодежный культурно-образовательный центр “Рафаэль Джавах”, где ознакомился с его деятельностью. В Ниноцминда посол Рубен Садоян возложил цветы к памятнику “Хайос-Картлос”, символизирующему братство армянского и грузинского народов.
В завершение визита посол Рубен Садоян посетил село Гандза – родину великого армянского поэта Ваана Терьяна, побывал там в церкви “Сурб Карапет” и доме-музее Ваана Терьяна.