Կայ Մուրադյանը ԱՄՆ-ի ուսանողներին ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Մորս ձայնը» գրքի ստեղծման պատմությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Մորս ձայնը» գրքի և համանուն ֆիլմի հեղինակ Կայ Մուրադյանը ԱՄՆ-ի ուսանողական և պրոֆեսորադասախոսական շրջանակում ներկայացրել է գրքի ու ֆիլմի ստեղծման պատմությունը: Կայ Մուրադյանի մայրը Հայոց ցեղասպանությունից փրկվել է 14 տարեկանում: Մուրադյանը միշտ լսում էր ցեղասպանությունը վերապրած մոր պատմությունը, սակայն սարսափելի իրադարձության մանրամասները, կարծես, չէր ընկալում այնքան ժամանակ, քանի դեռ չսկսեց գրել «Մորս ձայնը» գիրքը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` DailyBruin-ն, անդրադառնալով Կայ Մուրադյանի գրքին ու ֆիլմին, նշել է, որ դրանք կենտրոնացել են Հայոց ցեղասպանության ժամանակաշրջանում նրա մոր կյանքի պատմության վրա: Մուրադյանը պատմել է, որ գիրքը գրելու գաղափարը եկել է մորից: Քանի որ նրա վիճակը գնալով վատանում էր, նա խնդրել է իր աղջկան գրել գիրք իր կյանքի և Հայոց ցեղասպանության մասին: Մուրադյանը սովորում էր Լոս Անջելեսում և ուներ պլաններ գնալ Պեկին՝ ուսումը շարունակելու: Բայց նրա պլանները փոխվեցին, Մուրադյանը չգնաց Պեկին, դրա փոխարեն ավարտին հասցրեց նովելը:
Մուրադյանի խոսքով, ցանկանում էր նպաստել, որ Հայոց ցեղասպանությունն իր գնահատականն ստանար պատմության մեջ: Եվ որպես նախկին ուսուցիչ ցանկանում էր դասավանդողներին տալ առավել մատչելի հնարավորություն հասկանալու ցեղասպանությունը:
«Ես ինքս ինձ մտածում էի՝ ինչպես եմ դա անելու, որ ուսուցիչները հասկանան, թե ինչ է տեղի ունեցել 1915 թվականին, նրանց աշխատանքը դարձնել ավելի հեշտ և հրավիրել նրանց ուշադրությունը պատմության այս էջի վրա»,-ասել է Մուրադյանը:
Դեպի Թուրքիա և Սիրիա կատարած ճանապարհորդությունների ընթացքում, նա փնտրել է իր մորը փրկողներին, որոնց ժառանգները հիշում էին իր մորը` տասնամյակներ շարունակ Ցեղասպանության ավարտից հետո:
Մուրադյանը խոսել է նաև համանուն նովելի փաստագրական ֆիլմի ստեղծման աշխատանքների մասին: Նա նշել է, որ ցանկանում էր ստեղծել փաստագրական ֆիլմը, որը կօգնի ուսանողներին հասկանալու Հայոց ցեղասպանությունը ավելի մատչելի տարբերակով:

YEREVAN, MARCH 10, ARMENPRESS. Kay Mouradian, author of My Mother’s Voice, a book and an eponymous film on the Armenian Genocide, has presented the story behind creating the work to American student and academic circles.
Kay Mouradian mother survived the Armenian Genocide when she was 14. Mouradian always listened her mother speak about the story of her survival, however she seemingly didn’t perceive the details of the horrors until she began writing the book.
Daily Bruin touched upon the book and film of Mouradian in an article, mentioning that the work is focused on the life story of the author’s mother during the Armenian Genocide.
Mouradian said the idea for the book first came from her mother, who was suffering from severe dementia. As her condition got worse, she told Mouradian to write a book about her life and the Armenian genocide. However, Mouradian was teaching throughout Los Angeles and had plans to go to Beijing to teach overseas at the time.
But her plans changed – Mouradian never went to Beijing and ended up writing the novel instead. Mouradian said she wanted to help the Armenian genocide retain its place in history, and as a former teacher, she wanted to give other educators a more accessible way of understanding the genocide.
“I thought to myself, ‘How do I make it easy for teachers to get a grasp of what happened in 1915 to make their job easier and to get their interest involved?’” Mouradian said.
During three trips to Turkey and two to Syria, she searched for her mother’s rescuers, whose descendants remembered her mother decades after the end of the genocide.
Mouradian is also in the process of making a documentary film on the novel, which will make it easier for students to understand the Armenian Genocide.