Բեյրութում ծեծի ենթարկված «Թուֆենկյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրենը հոսպիտալացվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թուֆենկյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանը Բեյրութի հայաշատ Բուրջ Համուդ թաղամասում դաժան ծեծի ենթարկվելուց հետո հոսպիտալացվել է գլխի, աչքի մի շարք վնասվածքներով, դիմածնոտային կոտրվածքներով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Armenian Weekly-ն:
Անհայտ անձինք փետրվարի 26-ին հարձակվել էին Դուդակլյանի և նրա գործընկերոջ վրա Շաղզոյան մշակութային կենտրոնի ավտոկայանատեղիում: Թե որն է եղել հարձակման պատճառը, դեռևս հայտնի չէ:
Շատ անհատներ և կազմակերպություններ, ինչպես կանադահայ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը, Արցախի օմբուդսմեն Ռուբեն Մելիքյանը և Հայկական իրավաբանական ասոցիացիան, դատապարտել են կատարվածը:
«Անչափ զարմացա ու զայրացա՝ տեղեկանալով Թուֆենկյան հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանի նկատմամբ փետրվարի վերջին Բեյրութում կատարված հարձակման մասին։ Արդեն շուրջ երկու տարի է՝ ակտիվորեն գործակցում ենք Րաֆֆիի հետ, և նրա հայրենանվեր գործունեության մասին Արցախում գիտեն շատ շատերը։ Վստահ եմ, որ նրա վրա ձեռք բարձրացրած տաքգլուխ դեռահաս-երիտասարդները, երբ մի օր գոնե մասնակիորեն գիտակցեն նրա վաստակը Հայրենիքի առջև, խորապես զղջալու ու ներում են խնդրելու Րաֆֆիից։ Շուտափույթ ապաքինում, Րաֆֆի ջան»,- նշել է Ռուբեն Մելիքյանը։

YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. Executive Director of the Tufenkian Foundation Raffi Doudaklian has been hospitalized with several head and eye injuries and broken facial bones after being attacked in Beirut’s Armenian-populated Bourj Hammouddistrict by unknown assailants, Armenian Weekly reports.
The attack took place in the parking lot of the Shaghzoyan Cultural Center in the heart of Bourj Hammoud.
The reason of the attack is still unknown.
Many individuals and organizations, such as Canadian-Armenian actress Arsinee Khanjian,Artsakh Ombudsman Ruben Melikyan and the Armenian Bar Association, have condemned the attack.
“I was deeply shocked and angered by the attack against the Executive Director of the Tufenkian Foundation Raffi Doudaklian that occurred in late February in Beirut. It’s already two years we are actively cooperating with Raffi, and many people in Artsakh are aware of his patriotic activity”, Ruben Melikyan said, expressing confidence that those who committed the attack one day will understand his contribution to the homeland and will apologize. The Artsakh Ombudsman wished speed recovery to Raffi Doudaklian.