Կոնստանտին Կոսաչովը բարձր է գնահատում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Մյունխենում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը փետրվարի 16-18-ը կայացած Մյունխենի անվտանգության համաժողովում, ՌԴ Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովի համոզմամբ, անվտանգության հարցերին վերաբերող համաժողովի կարևոր ելույթներից էր, որն աչքի էր ընկնում կառուցողականությամբ եւ հավասարակշռվածությամբ:
«Քննարկումը, որին մասնակցում էր Հայաստանի նախագահը, Մոլդովայի վարչապետը, ԵՄ ընդլայնման եւ հարեւանության հարցերովհանձնակատար ՅոհաննեսՀանը եւ ես, օրինակներից մեկն է նրա, որ Մյունխենի համաժողովի օրակարգը դառնում է ավելի բազմակողմանի եւ սկսում է ներկայացնել տարբեր տեսակետներ, իսկ նման տենդենցը կարելի է պարզապես ողջունել: Ես իմ անկեղծ երախտագիտությունն եմ հայտնել Սերժ Սարգսյանին իր հրաշալի ելույթի համար, քանի որ նա իր կառուցողական ներդրումն ունեցավ քննարկմանը, հավասարակշռված եւ պատասխանատու վերլուծություն կատարեց այն մասին, թե ինչ է կատարվում հենց Հայաստանում եւ ընդհանրապես տարածաշրջանային հարաբերություններում, ինչպես նաեւ ավելի գլոբալ կոնտեքստում, որտեղ Հայաստանն անկասկած իր ուրույն դերն ունի: Առանց չափազանցության նրա ելույթը կենտրոնական էր եւ շատ մեծ ուշադրություն գրավեց»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց նա:
Կոնստանտին Կոսաչովի խոսքով՝ ներկաների ուշադրության կենտրոնում հենց Հայաստանի բազմավեկտոր քաղաքականությունն էր, այսինքն՝ այն փորձը, որով Հայաստանը համադրում է իր մասնակցությունը եւ՛ ԵԱՏՄ, եւ՛ ԵՄ ինտեգրացիոն գործընթացներին:
«Սա իսկապես դեռեւս միակ եւ ունիկալ դեպքն է,-նշեց Կոնստանտին Կոսաչովը՝ մասնավորապես հիշեցնելով Ուկրաինայի փորձը: -Հայաստանի դեպքում նույնը չպատահեց, եւ այս համաձայնագիրը համապատասխանեցվեց Հայաստանի շահերին համագործակցության իր ամբողջ սպեկտրով՝ հաշվի առնելով նաեւ նրա պարտավորվածությունները ԵԱՏՄ-ում: Հենց սա այն օրինակն է, թե ինչպես կարելի է գործել՝ գտնելով լուծում դժվար եւ թերեւս բավականին նուրբ հարցերում՝ նորմալ եւ կառուցողական ճանապարհով: Մենք 2012-2013 թվականներին մինչեւ Ուկրաինայի ճգնաժամը առաջարկեցինք Եվրամիությանը եւ Ուկրաինային կազմակերպել նման քննարկում ինչ-ինչ հակասություններից խուսափելու համար. այն ժամանակ Եվրամիությունը մեզ կոշտ պատասխան տվեց, որ դա քննարկման ենթակա չէ, դա այդ հարաբերությունների ներքին հարցն է, եւ բոլորս գիտենք՝ ինչի սա հանգեցրեց»,-ասաց ՌԴ պաշտոնյան՝ ընդգծելով, որ միայն կարելի է ողջունել, որ Հայաստանը տարբեր ինտեգրացիոն կառույցների հետ համագործակցության ճանապարհին ճիշտ քաղաքականություն է վարում:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել Մյունխենի անվտանգության համաժողովին «Ներս, թե՞ դուրս. Ռուսաստանի և Եվրոպայի միջև ընկած երկրները» խորագրով քննարկման ժամանակ: Նա իր ելույթում անդրադարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, տարածաշրջանային մի շարք հարցերի: Ելույթում նա անդրադարձել է աշխարհաքաղաքական ներկայիս պայմաններում Հայաստանի կողմից վարվող արտաքին քաղաքականությանը, ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակներում Հայաստանի արդյունավետ փոխգործակցությանը ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի հետ, անվտանգության տեսանկյունից տարածաշրջանի խնդիրներին և մարտահրավերներին, այդ համատեքստում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին ու դրա առաջմղմանն իր ապակառուցողական քաղաքականությամբ խոչընդոտող Ադրբեջանի իշխանությունների քայլերին:

YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. Konstantin Kosachev, Chairman of the Committee on Foreign Affairs of the Federation Council of Russia, says the Armenian President Serzh Sargsyan’s speech at Munich Security Conference on February 16-18 was one of the most important speeches of the conference relating to security issues which was distinguished by its constructivism and balance.
“The discussion, which was attended by the Armenian President, the Moldovan Prime Minister, Commissioner for European Neighbourhood Policy & Enlargement Negotiations Johannes Hahn and me, was one of the examples that the agenda of the Munich conference becomes more comprehensive and starts presenting different views, and such tendency can just be welcomed. I have expressed my sincere gratitude to Serzh Sargsyan for his perfect speech as he had his constructive contribution to the discussion, made a balanced and responsible analysis on what is happening now in Armenia and on regional relations in general, as well as in a more global context where Armenia undoubtedly plays its unique role. Without exaggeration his speech was focused and was under the attention”, he told Armenpress.
Konstantin Kosachev said the conference participants were focused on Armenia’s multivector policy, in other words, the experience by which Armenia combines its participation in the EAEU and EU integration processes.
“This is really perhaps the only and unique case”, he said, recalling Ukraine’s experience. “The same didn’t happen in case of Armenia, and this agreement was made in accordance with Armenia’s interests with its whole cooperation range taking into account also its obligations in the EAEU. This is the example on how it is possible to act by finding a solution to hard and perhaps quite delicate matters by normal and constructive way. In 2012-2013, before the Ukrainian crisis, we proposed the EU and Ukraine to organize a similar discussion to avoid some contradictions: that time the EU gave us tough response stating that it is not a subject of discussion, it is the internal problem of that relations, but we all know what this resulted in”, the Russian official said, stating that it only can be welcomed that Armenia runs a right policy on the way of cooperation with different integration structures.
Armenian President Serzh Sargsyan delivered speech at the Munich Security Conference touching upon Armenia’s foreign policy, as well as a number of regional issues.