Փարիզ-Ամստերդրամ գնացքում ահաբեկչությունը կանխած Մարկ Մուղալյանը Քլինթ Իստվուդի ֆիլմում մարմնավորում է ինքն իրեն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սորբոնի համալսարանի հայազգի դասախոս, պրոֆեսոր Մարկ Մուղալյանը, ով հերոսաբար դիմադրել էր Ամստերդամ-Փարիզ գնացքում ուղևորների վրա հարձակված հանցագործին, Քլինթ Իսթվուդի «15:17-ին Փարիզում» կոչվող ֆիլմում մարմնավորում է ինքն իրեն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է Armenian Weekly-ն:
Ֆիլմի սցենարը հիմնված է ինքնակենսագրական գրքի վրա, որը գրել են գնացքի երեք ամերիկացի ուղևորները, որոնք օգնել են հարձակման խոչընդոտմանը: Նրանք ևս կխաղան ֆիլմում:
Սպասվում է, որ ֆիլմն էկրաններ կբարձրանա փետրվարի 9-ին:
2015 թվականի օգոսոտոսի 21-ին Փարիզից Ամստերդամ շարժվող գնացքի ուղևոր Մարկ Մուղալյանը առաջինն էր, որ նկատել է 25-ամյա մարոկկացի ահաբեկիչ Սյուբա ալ-Քազանին, ով իր Կալաշնիկով տեսակի ինքնաձիգից հասցրել է կրակել ուղևորներից մեկի վրա և վիրավորել նրան: Մուղալյանը փորձել է վնասազերծել ահաբեկչին ու խլել նրանից հրազենը: Սակայն ահաբեկիչը կրակել է Մուղալյանի վրա և վիրավորել նրան: Օգնության են հասել գնացքի երեք ամերիկացի ուղևորները, որոնց հաջողվել է վնասազերծել ահաբեկչին:
Մուղալյանն իր սխրանքի համար Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի կողմից պարգևատրվել է Պատվո լեգեոնի սպայական շքանշանով: Ավելի վաղ շքանշանով պարգևատրվել էին նաև ահաբեկչի վնասազերծմանը մասնակցած երեք ԱՄՆ քաղաքացիներն և մեկ բրիտանացի:

Armenian-American who helped tackle gunman in French train to star as himself in Clint Eastwood film
YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS. Armenian-American professor Mark Moogalian, the first passenger to tackle a gunman during a terrorist attack on a high-speed train traveling to Paris from Amsterdam in 2015, will play himself in Clint Eastwood’s upcoming film “The 15:17 to Paris,” Armenian Weekly reports.
According to sources, the film also stars Moogalian’s wife, Isabelle Risacher Moogalian, who was also on board that day.
During the high-speed train ride on Aug. 21, 2015, Moogaliantackledgunman El-Khazzani, who was armed with an AK-47 assault rifle. After Moogalian took the gun away, the assailant managed to draw another weapon and shoot him in the neck.
Moogalian, who is from Midlothian, Va. and teaches English at Paris-Sorbonne University, was quickly rushed to a hospital where he was rehabilitated and eventually made a full recovery from his injuries.
In Sept. 2015, less than a month after the incident, Moogalian wasawardedthe Legion d’Honneur, France’s highest honor for bravery, by then French President Francois Hollande at the Élysée Palace.