ԵՄ-ի հետ համագործակցության նոր համաձայնագիրը նոր հեռանկարներ է բացում Հայաստանի համար. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ունի լուրջ ձեռքբերումներ եվրոպական երկրների հետ երկկողմ և բազմակողմ հարաբերություններում: ԵԽԽՎ-ում այս մասին ասաց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` պատասխանելով Եվրոպայի խորհրդում ունեցած ձեռքբերումների մասին հարցին: «Ե'վ 2016, և' 2017 թվականներին Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն և Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի համազեկուցողները իրենց զեկույցներում արձանագրել են մեծ առաջընթաց Հայաստանի համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ընդգծեց ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը նաև վերը նշվածը հիմնավորող օրինակ բերեց. «2008 թվականին, երբ ես ընտրվեցի Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, մենք մեծ մարտահրավերներ ունեինք և շատ լարված հարաբերություններ ունեինք կոնկրետ Եվրոպայի խորհրդի հետ, և մեզ նույնիսկ սպառնում էին պատժամիջոցներ: Դրանից 10 տարի անց մենք արդեն խոսում ենք Հայաստանի ձեռքբերումների մասին»,- ասաց ՀՀ Նախագահը:
Անդրադառնալով ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններին` ՀՀ Նախագահը հիշեցրեց, որ 2 ամիս առաջ ՀՀ-ն ԵՄ-ի հետ ստորագրել է համագործակցության նոր պայմանագիր, որը շատ լավ հեռանկարներ է բացում Հայաստանի զարգացման համար: «Մենք ինքներս մեզ եվրոպացի ենք համարում` անկախ նրանից, թե եվրոպացիները մեզ այդպիսիք համարում են, թե ոչ: Ուստի մեր համագործակցությունը եվրոպական երկրների հետ, եվրոպական կառույցների հետ բխում է մեր համոզմունքից, և որևէ մեկը մեզ չի պարտադրում»,- եզրափակեց Սերժ Սարգսյանը:

Новое соглашение с ЕС открывает новые перспективы перед Арменией: Серж Саргсян
Армения многого достигла в 2-сторонних и многосторонних отношениях с европейскими странами. Как передает «Арменпресс», об этом в своем выступлении с трибуны ПАСЕ сказал президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопрос о достижениях Армении.
«И в 2016, и в 2017 годах Комитет министров СЕ и содокладчики ПАСЕ констатировали прогресс Армении»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
Он также привел по этому поводу пример:«В 2008 году, когда я был избран президентом Армении, перед нами стояли вызовы, у нас были напряженные отношения с Советом Европы, нам даже угрожали санкции. Спустя 10 лет мы уже говорим о достижениях Армении»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
По его словам, всего 2 месяца назад Армения подписала новое соглашение с ЕС, которое открывает новые перспективы перед Арменией.«Мы считаем себя европейцами, независимо от того, считают ли нас таковыми сами европейцы. И наше сотрудничество с европейскоми странами и организациями проистекает из нашего внутреннего убеждения, никто нас к этому не принуждает»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.