Հայաստանն ու Իրանն ունեն կայուն քաղաքական երկխոսություն. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի 2 հազար տարվա պատմություն ունեցող հարաբերություններն Իրանի հետ կենսական նշանակություն ունեն մեր երկրի համար: «Մեր քաղաքական երկխոսությունը կայուն է, փոխադարձ այցերը շատ պարբերական»,-Սերժ Սարգսյանը նշել է ֆրանսիական L'Express պարբերականի հետզրույցում:
«Կցանկանայի հիշեցնել, որ Թեհրանը մշտապես պաշտպանել է չեզոք և բալանսավորված վերաբերմունք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության նկատմամբ, չնայած Ադրբեջանը փորձում է օգտագործել ընդհանուր կրոնական գործոնը: Իրանի հետ հարաբերությունները դրական բնույթ ունեն, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծում է այն փաստը, որ Հայաստանը հարգում է իր հարևաններին ու նրանց մշակույթը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է ՀՀ Նախագահը:
Հարցին՝ Հայաստանին մտահոգում է արդյոք Իրանի միջուկային ծրագիրը, ՀՀ Նախագահը նշել է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ 2015 թվականի հուլիսի համաձայնագիրը Հայաստանի գնահատմամբ ունի բացառիկ կառուցողական բնույթ: «Ուրախ եմ, որ Ֆրանսիան աջակցում է այս համաձայնագրին, ինչի մասին նախագահ Մակրոնը հստակ է հայտարարել»,- ասել է Սարգսյանը:

Армения и Иран ведут стабильный политический диалог: Серж Саргсян
Президент Армении Серж Саргсян, который находится с рабочим визитом во Франции, заявил в беседе с газетой L'Express о том, что отношения с Ираном, имеющие 2-тысячелетнюю историю, являются жизненно важными для Армении.« Армения и Иран ведут стабильный политический диалог, взаимные визиты достаточно часты»,- сказал он.
«Хотелось бы напомнить, что Тегеран всегда сохранял нейтральный и сбалансированный подход в вопросе карабахского конфликта, несмотря на то, что Азербайджан пытался использовать фактор общей религии. Отношения с Ираном носят позитивный характер, что еще раз подчеркивает, что Армения уважает своих соседей и их культуру»,- сказал он.
Как передает «Арменпресс», на вопрос о том, обеспокоеена ли Армения ядерной программой Ирана, президент Армении Серж Саргсян ответил, что соглашение 2015 года по данному вопросу имеет, по мнению Армении, исключительно важное значение. «Рад, что Франция поддерживает это соглашение, о чем четко заявил президент Макрон»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.