Հայաստանն ու Իրանն ունեն կայուն քաղաքական երկխոսություն. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի 2 հազար տարվա պատմություն ունեցող հարաբերություններն Իրանի հետ կենսական նշանակություն ունեն մեր երկրի համար: «Մեր քաղաքական երկխոսությունը կայուն է, փոխադարձ այցերը շատ պարբերական»,-Սերժ Սարգսյանը նշել է ֆրանսիական L'Express պարբերականի հետզրույցում:
«Կցանկանայի հիշեցնել, որ Թեհրանը մշտապես պաշտպանել է չեզոք և բալանսավորված վերաբերմունք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության նկատմամբ, չնայած Ադրբեջանը փորձում է օգտագործել ընդհանուր կրոնական գործոնը: Իրանի հետ հարաբերությունները դրական բնույթ ունեն, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծում է այն փաստը, որ Հայաստանը հարգում է իր հարևաններին ու նրանց մշակույթը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է ՀՀ Նախագահը:
Հարցին՝ Հայաստանին մտահոգում է արդյոք Իրանի միջուկային ծրագիրը, ՀՀ Նախագահը նշել է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ 2015 թվականի հուլիսի համաձայնագիրը Հայաստանի գնահատմամբ ունի բացառիկ կառուցողական բնույթ: «Ուրախ եմ, որ Ֆրանսիան աջակցում է այս համաձայնագրին, ինչի մասին նախագահ Մակրոնը հստակ է հայտարարել»,- ասել է Սարգսյանը:

Armenia and Iran have stable political dialogue, says President Sargsyan
YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. Armenian President Serzh Sargsyan said Armenia’s relations with Iran with the history of 2 thousand years are vital for our country, reports Armenpress.
“Our political dialogue is stable, the mutual visits are quite regular”, the President said in an interview to the French L'Express weekly.
“I would like to remind that Tehran has always supported the neutral and balanced approach towards the Nagorno Karabakh conflict, although Azerbaijan tries to use a common religious factor. The relations with Iran are of positive nature which once again highlights the fact that Armenia respects its neighbors and their culture”, President Sargsyan said.
Asked whether Armenia is concerned over the Iran nuclear program, the President said the July 2015 agreement on Iran’s nuclear program, according to Armenia, is of exceptional constructive nature. “I am happy that France supports this deal which has been clearly stated by President Macron”, Serzh Sargsyan said.