Արցախն 2017 թվականն ամփոփում է 15 տոկոս ՀՆԱ աճով. ֆինանսների նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Արցախի նախորդ տարվա համախառն ներքին արդյունքը կազմելու է շուրջ 267 միլիարդ դրամ: Այս մասին հունվարի 12-ին կայաած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱՀ ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը՝ նշելով, որ 2017թ.-ի համախառն ներքին արդյունքի կանխատեսվող աճը կկազմի 15 տոկոս:
«Դա շատ բարձր ցուցանիշ է, և վերջին 10 տարիների ընթացքում այդպիսին չենք արձանագրել: Մասնավորապես՝ 15% աճի 6 տոկոսն ապահովվելու է հանքարդյունաբերության հաշվին, իսկ մնացած 9%-ը՝ տնտեսության այլ ճյուղերի՝ մասնավորապես՝ 2%-ը արդյունաբերության այլ ճյուղերի՝ էներգետիկայի, վերամշակվող արդյունաբերության, 1.5%-ը՝ շինարարության, 1.2%-ը՝ գյուղատնտեսության և շուրջ 3.8%-ը ֆինանսական ոլորտի հաշվին»,- ասել է Գրիգորի Մարտիրոսյանը և ընդգծել նյութական արտադրության հիմնական ոլորտները. արդյունաբերություն՝ 84 միլիարդ ծավալի արտադրանք, որը պետք է ապահովի առնվազն 30% իրական աճ, շինարարության ոլորտում ծավալը կազմել է մոտ 53 միլիարդ դրամ՝ ապահովելով 16% աճ, գյուղատնտեսության ոլորտում 75 միլիարդ դրամ` ապահովելով 10% աճ:
Նախարարի խոսքով՝ տնտեսական աճին զուգահեռ՝ գնաճ գրեթե չի արձանագրվել: 2017 թվականի հունիսից սկսած, ըստ ԱՀ ազգային վիճակագրական ծառայության, եղել է գնանկում. տարին կամփոփվի կա՛մ աննշան գնաճով, կա՛մ կայուն գների մակարդակով:
Անցած տարի սեփական եկամուտների կատարողականը կազմել է 41.1 միլիարդ դրամ՝ ծրագրված 38.5 միլիարդ դրամի փոխարեն: Ըստ ֆինանսների նախարարի՝ ծրագիրը գերակատարվել է ավելի քան 6 տոկոսով, ինչը ևս աննախադեպ է, քանի որ վերջին 10 տարիների ընթացքում այդպիսի ցուցանիշ չի եղել: Պետական եկամուտների ընդհանուր ծավալն ապահովել են հարկային եկամուտները, և 2017-ին դրանք կազմել են 39 միլիարդ դրամ՝ ծրագրված 37.5 միլիարդ դրամի փոխարեն, որը գերակատարվել է 6.1%-ով:
Գերակատարման արդյունքում հավաքագրված գումարի, որը կազմում է 2 միլիարդ 200 միլիոն դրամ, մոտ 50 տոկոսն ապահովվել է «Բեյզ Մեթլս» հանքագործական ընկերության կողմից տրված լրացուցիչ հարկերով, իսկ մնացած 1 միլիարդ 150 միլիոն դրամն ապահովվել է այլ հարկատուների կողմից: 2016թ.-ի համեմատ՝ 2017թ.-ին հարկային եկամուտներն ավելացել են ավելի քան 22%-ով, և լրացուցիչ գումարը կազմում է 7 միլիարդ 400 միլիոն դրամ:
«Այդ գումարի գերակշիռ մասն ապահովել են առաջին յոթ խոշոր հարկատուները՝ 5 միլիարդ 400 միլիոն դրամի լրացուցիչ հարկային եկամուտներով, իսկ մնացած մոտ 2 միլիարդ դրամը ապահովել են փոքր և միջին ձեռնարկությունները: 2017 թ.-ի ծախսերի ցուցանիշը կազմել է 92 միլիարդ դրամ, որը ծրագրվածի մոտ 97 տոկոսն է կազմում. տնտեսվել է պետական բյուջեի 3 տոկոսը: Արդյունքում ամբողջութամբ ֆինանսավորել ենք պետբյուջեով նախատեսված բոլոր սոցիալական ու այլ ծրագրերը՝ տարին ամփոփելով առանց պարտավորությունների կուտակման»,- ասել է Գրիգորի Մարտիրոսյանը և ավելացրել, որ 2017 թվականի պետբյուջեի դեֆիցիտը կազմել է 3 միլիարդ 400 միլիոն դրամ՝ պլանավորված 5 միլիարդ 700 միլիոն դրամի փոխարեն:

Арцах завершил год с 15%-ым экономическим ростом: министр финансов НКР подвел итоги 2017 года
В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) самый важный показатель прошлого года - внутренний валовой продукт - составил около 267 млрд. драмов. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил на состоявшейся 12 января пресс-конференции министр финансов Республики Арцах Григорий Мартиросян, отметив при этом, что прогнозируемый рост ВВП в 2017 году составит 15%.
«Это очень высокий показатель , который не фиксировался последние 10 лет. В частности, 6 из 15% роста будут обеспечены за счёт горнодобывающей промышленности, а остальные 9% - других отраслей экономики, в частности, 2% за счёт других секторов промышленности-энергетики, перерабатывающей промышленности, 1,5% - строительства, 1.2%-сельского хозяйства и около 3,8% за счёт финансовой сферы », - отметил Г.Мартиросян, отметив рост в основных областях материального производства:промышленность-объём продукции на 84 миллиарда , что должно обеспечить как минимум 30% реального роста;объёмы строительства составили около 53 миллиардов драмов, обеспечив 16-процентный рост; в секторе сельского хозяйства - 75 миллиардов драмов/ рост-10%/ .
По словам министра, параллельно с экономическим ростом повышения цен практически не зафиксировано. Начиная с июня 2017 года, по данным Национальной статистической службы, зафиксирован спад цен . Год завершится либо незначительным ценоповышением,либо стабильным уровнем цен.
В прошлом году индекс выполнения по части собственных доходов составил 41,1 млрд. драмов вместо запланированных 38,5 млрд. драмов. По словам министра финансов, программа была перевыполнена более чем на 6%, что также беспрецедентно, поскольку за последние 10 лет такого показателя зафиксировано не было.
Общий объём государственных доходов составляют налоговые поступления, в 2017 году он составил 39 млрд. драмов вместо запланированных 37,5 млрд. драмов, что означает перевыполнение на 6,1%. Сумма, полученная в результате перевыполнения, которая составляет 2 миллиарда 200 миллионов драмов, наполовину была обеспечена за счёт дополнительных налогов компании «Бейз Метлс», а остальные 1 миллиард 150 миллионов драмов -со стороны других налогоплательщиков. По сравнению с 2016 годом, в 2017 налоговые доходы увеличились более чем на 22% , дополнительная сумма составляет 7 млрд. 400 млн. драмов.
«Большую часть этой суммы обеспечила первая семёрка крупных налогоплательщиков /с дополнительными налоговыми доходами в размере 5 млрд 400 млн/, а остальную- около 2 млрд. драмов- малые и средние предприятия. Показатель расходов в 2017 году - 92 млрд. драмов, что составляет около 97 % запланированного,сэкономлено 3% государственного бюджета. В итоге мы профинансировали предусмотренные государственным бюджетом все социальные и иные программы , завершив год без накопления задолженностей», - сказал Г. Мартиросян , добавив, что дефицит госбюджета 2017 года составил 3 млрд. 400 млн. драмов вместо запланированных 5 млрд. 700 млн. драмов.