Իրանագետը հայկական տեսակետը հարևան երկրում տարածելու գործում կարևորում է «Արմենպրես»-ի և «Իռնա»-ի համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը անցնող տարին հաջողված է համարում հայ-իրանական հարաբերություններում մշակույթի և գիտության ոլորտում ակնհայտ ձեռքբերումներ արձանագրելու տեսանկյունից: Դեկտեմբերի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը իրանագետը հատկապես կարևորեց իրանական ԶԼՄ-ներում հայկական ներկայության ընդլայնումը, ինչը մեր երկրի տեսակետները Իրանում տեսանելի դարձնելու շատ լավ հնարավորություն է: «Այս տարի իրանական ԶԼՄ-ներում տեղ են գտել հայկական թեմայով հրապարակումներ: ՀՀ նախագահի երկու հարցազրույցները հրապարակվել են «Շարղ» օրաթերթում, որը ներկայացնում է Իրանի նախագահ Ռոհանիի քաղաքական թևի տեսակետները, «Իռնա» լրատվական գործակալության էջերում, որը Իրանի պաշտոնական լրատվական գործակալությունն է: Իրանական առաջնակարգ օրաթերթերում հրապարակումներով հանդես են եկել հայաստանցի փորձագետներ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Վարդան Ոսկանյանը:
Այս շարքում նա մատնանշեց Արցախի արտգործնախարարի հարցազրույցի հրապարակումը «Շարղ» օրաթերթում, ինչն, ըստ իրանագետի, հսկայական աղմուկ էր բարձրացրել Ադրբեջանում, քանի որ նրանք հայ-իրանական գործակցությունն այս դաշտում իրենց համար վտանգավոր են համարում:
ԶԼՄ-ների համագործակցության համատեքստում Վարդան Ոսկանյանը կարևորեց «Արմենպրես» և «Իռնա» գործակալությունների միջև համագործակցության համաձայնագրի ստորագրումը: «Հայաստանի առջև 80 միլիոնանոց դաշտ է բացվում: ԶԼՄ-ների առումով Իրանն ամենազարգացած երկրներից մեկն է, այստեղ զգալի ծավալով թերթ է վաճառվում: Կարևոր է Իրանի ներսում հայկական շահերն առաջ տանող լոբբիստական զանազան խմբեր և հասարակական կարծիք ձևավորելու տեսանկյունից»,-հավելեց իրանագետը: Բանախոսը հիշատակեց նաև «Շարղ»-ի գլխավոր խմբագրի հարցազրույցը հայկական «Առավոտ» օրաթերթին:
Վարդան Ոսկանյանի խոսքով` 2017-ի ընթացքում տեղի են ունեցել փոխայցելություններ փորձագետների մակարդակով: «Միայն վերջին ամիսների ընթացքում երևի 6-7 փորձագետ Իրանում մասնակցել է զանազան քաղաքագիտական քննարկումների, կլոր սեղանների, գիտաժողովների, ինչը չափազանց կարևոր է հայկական տեսակետը իրանական փորձագիտական շրջանակներում հավուր պատշաճի ներկայացնելու առումով»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է մշակույթի ոլորտի հաջողություններին, ապա իրանագետը հատկապես շեշտեց հայ-իրանական համատեղ ֆիլմի ցուցադրությունը Երևանում, որը երկկողմ ֆիլմարտադրության լավ սկզբնավորման մասին է վկայում: «Իրանական ֆիլմարտադրությունը համաշխարհային ճանաչում ունի և չափազանց կարևոր է, որ Հայաստանն այս առումով գործակցության լայն եզրեր ունենա իրանցիների հետ»,-ասաց Վարդան Ոսկանյանը:

Expert on Iranian studies highlights ARMENPRESS-IRNA cooperation in spreading Armenian viewpoint in Iran
YEREVAN, DECEMBER 18, ARMENPRESS. Expert on Iranian studies Vardan Voskanyan considers 2017 a successful year for the Armenian-Iranian relations in terms of recording significant achievements in the fields of science and culture, reports Armenpress.
During the meeting with reporters, the expert especially highlighted the expansion of Armenian presence in the Iranian media which is a very good chance to make Armenia’s views visible in Iran. “This year there were reports on Armenia in the Iranian media. The two interviews of the Armenian President have been published in Shargh daily which presents the views of Iranian President Rouhani’s political branch, and in IRNA - Iran’s state news agency. Armenian experts also published articles in the Iranian leading newspapers”, Voskanyan said.
He also highlighted the interview of Artsakh’s foreign minister to the Shargh daily, which, according to the expert, received a great reaction in Azerbaijan since they consider the Armenian-Iranian partnership in this field dangerous for them.
In the context of cooperation of media outlets Vardan Voskanyan attached importance to the signing of cooperation agreement between ARMENPRESS and IRNA. “A field worth 80 million opens to Armenia. In terms of media Iran is one of the most developed countries, a considerable amount of newspaper is sold here”, the expert on Iranian studies said.
He added that mutual visits at expert level were held during 2017. “Only in recent months nearly 6-7 experts participated in numerous political discussions, round-table discussions, conferences in Iran which is very important in terms of properly presenting the Armenian stance in Iranian expert circles”, he said.
As for the achievements in the field of culture, the expert on Iranian studies especially highlighted the screening of Armenian-Iranian joint film in Yerevan which is an evidence of a good beginning of bilateral movie production. “The Iranian film-making has a worldwide reputation and it is strictly important for Armenia to have good cooperation paths with Iranians in this regard”, Vardan Voskanyan said.